Wiadomości z Chorzowa

Chorzowska policjantka rozmawiała z młodzieżą o cyberzagrożeniach

  • Dodano: 2022-03-28 11:00

Jak nie stać się ofiarą zagrożeń czyhających w Wirtualnym Świecie uczniom z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych radziła mł. asp. Iwona Dubaj z chorzowskiej komendy. Policjantka omówiła problematykę zagrożeń, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się surfując po Internecie. Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Zajęcia profilaktyczne z młodzieżą

W trakcie spotkania policjantka z chorzowskiej komendy na co dzień zajmująca się profilaktyką rozmawiała z młodzieżą o czynach karalnych i przejawach demoralizacji, karach i środkach karnych przewidzianych przez ustawę, ale także o wybranych przepisach prawa, które młode osoby często naruszają, nie mając do końca świadomości konsekwencji swoich zachowań. Policjantka poruszyła problematykę przemocy i agresji szkolnej oraz rówieśniczej – również w aspekcie negatywnych zachowań występujących w internecie.

Przemoc i hejt internetowy to coraz powszechniejsze zjawisko, o którym należy rozmawiać. Poruszono również temat odpowiedzialnego korzystania z portali społecznościowych. Z jednej strony przestępstwa takie jak znieważenie, zniesławienie czy groźby coraz częściej występują właśnie w cyberśrodowisku. Z drugiej strony część młodzieży ma skłonności do umieszczania w sieci swoich zdjęć, które początkowo wydają im się zabawne, a po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że tego typu fotografie nie przedstawiają ich w najlepszym świetle. Niestety usunięcie takich zdjęć czy informacji ze swojego konta nie zawsze oznacza, że zostały one definitywnie skasowane. Czasem informacje umieszczane w internecie, takie jak zdjęcia, żyją potem własnym życiem i mogą trafić w niepowołane ręce bądź postawić nas w niekorzystnym świetle.

Policjanci mają nadzieję, że wiedza, którą uczniowie zdobyli podczas zajęć, pozwoli im dokonać słusznych wyborów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również