Wiadomości z Chorzowa

Chorzowskie hutnictwo ma swój nowy dom

 • Dodano: 2021-01-13 11:30

Koparki, dźwigi i pozostały ciężki sprzęt już opuścił teren Muzeum Hutnictwa. Budowa placówki została zakończona. Teraz przy ul. Metalowców w Chorzowie trwają odbiory i ostatnie poprawki. 

- Prace budowlane są już za nami. Budowa trwała niecałe 2 lata i dzięki niej udało się uratować część zabytkowych obiektów na terenie Huty Kościuszko czyli dawnej Huty Królewskiej. Udało się też odrestaurować hutnicze maszyny, które będą działały. To ogromna wartość, bo nie wszędzie takie, zabytkowe maszyny można zobaczyć. To muzeum pokazuje ogromną część naszej historii i kultury, naszego dziedzictwa. W końcu to właśnie wokół tej huty wyrosło nasze miasto, które kiedyś nazywało się zresztą Królewska Huta - przypomina Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Budowa nie była łatwa. Część zabytkowych budynków (z halą ponad stuletniej elektrowni Huty Królewskiej na czele) wymagały kompleksowej rewaloryzacji, inne zostały zbudowane od zera.

- Zabytkowe budynki przeszły kompleksową rewitalizację. Odrestaurowaliśmy chociażby mury, które mają ponad 120 lat. Ponadto do tych dwóch zabytkowych hal, w których będzie wystawa stała i wystawy czasowe, dobudowaliśmy kilka nowoczesnych budynków. Tutaj znajdzie się chociażby sala multimedialna czy szkoleniowa - mówi Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

Efektem tej pracy jest imponujący kompleks wraz z małą infrastrukturą, który sąsiaduje z wciąż działającym przemysłem.

- Będziemy tutaj przeżywać naszą historię. Będziemy też przeżywać historię innych, bo na wystawie będzie prawie 100 filmów, które są indywidualnymi relacjami autentycznych hutników i hutniczek. Przed nami jeszcze praca związana z wyposażeniem muzeum, utworzeniem wystawy stałej i przenosiny. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się do otwarcia, które nastąpi jeszcze w tym roku - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa (w organizacji). 

Chorzowskie hutnictwo ma swój nowy dom


Źródło: UM Chorzów

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Hit

  Super, szkoda że ludzie nie maja gdzie mieszkać

 • Pan da

  Panda Panda Panda.Czemu tak drogo, dlaczego takie małe, itd.

 • Tomeczek_S

  Kolejny z pokolenia DEJ. Zapracuj nierobie i sobie kup. Mieszkań ile chcesz. W Chorzowie w każdej dzielnicy znajdziesz mieszkania na sprzedaż.

 • Hit

  Mam własnościowe więc nie potrzebuję, myślę czasem o innych. I nie nazywaj mnie nierobem bo się pogniewamy chłopczyku.

 • Tomeczek_S

  ŁochoCho skoro cię to tak nierobie ugryzło to znaczy że jesteś biednym głupcem żyjącym na koszt innych. Prawdy nie ukryjesz panie DEJ.

 • Pit

  Sam zapracuj na to mieszkanie dla innych. Wara od moich pieniędzy!

 • Hitman

  Lepij finansować nikomu niepotrzebne muzeum niczego. Kolejne ciepłe posadki dla rodzinki włodarzy miasta.

 • Tomeczek_S

  Najlepiej budżet przeznaczyć na wódkę dla elyty z cwajki. To byś się cieszył.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.