Do dość nietypowego zderzenia doszło w niedzielę na Katowickiej. Na chodniku czołowo zderzyło się dwoje rowerzystów.
Rowerzyści byli trzeźwi
Apelujemy, aby poruszając się rowerem nie lekceważyć przepisów. Należy dostosować prędkość oraz wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewrów.
Chorzowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło na chodniku przy ul Katowickiej, gdzie czołowo zderzyło się dwoje rowerzystów. W wyniku zdarzenia 54-letnia kobieta z uwagi na odniesione obrażenia trafiła do szpitala.
Apelujemy do Państwa o zachowanie ostrożności i przypominamy!
Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Kierujący jednośladem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:
- gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z jednośladu, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem! Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów.
Pamiętajmy! Im więcej elementów odblaskowych na rowerze, tym bardziej widoczny jest ten pojazd, a co za tym idzie kierujący jest bardziej bezpieczny.
Kierującemu rowerem zabrania się:
- poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych w każdym przypadku,
- jazdy po jezdni, jeżeli obok jest wyznaczona ścieżka rowerowa, bądź znajduje się dogodne do jazdy pobocze,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
- czepiania się pojazdów,
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem : dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Policja przypomina, że na ścieżce rowerowej, tak jak na zwykłej drodze, obowiązuje ruch prawostronny, zakaz wyprzedzania, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny rowerzysta. Nawet na ścieżce rowerowej każdy manewr wyprzedzania albo skrętu powinien być sygnalizowany wcześniej, choćby poprzez uniesienie ręki.
Wprawdzie kaski nie są obowiązkowym elementem wyposażenia, ale policja, w trosce o zdrowie i życie rowerzystów, apeluje o korzystanie z nich. Natomiast rower powinien mieć sprawny choćby jeden z hamulców i być wyposażony w dzwonek i światła.