Korzystanie z kredytu lub pożyczki w Polsce może być łatwiejsze niż jego uzyskanie poza granicami naszego kraju. Jednak przy każdym zobowiązaniu musimy spełnić pewne wymagania stawiane przez pożyczkodawców. Wnioskodawca musi między innymi wykazać, że jest w stanie zwrócić pożyczone środki wraz z pozostałymi kosztami, aby mógł otrzymać pożyczkę z firmy pozabankowej, pracując poza granicami naszego kraju.
Czy mogę otrzymać pożyczkę, pracując poza granicami Polski?
Firmy pozabankowe oferują możliwość otrzymania dodatkowych środków nawet osobom, które pracują poza granicami naszego kraju. Jednak wnioskodawca musi spełnić pewne kryteria, a przede wszystkim udowodnić pożyczkodawcy, że faktycznie otrzymuje pieniądze za pracę za granicą. Jakie wytyczne należy spełnić?
Niezależnie od tego, czy ubiegamy się o pożyczkę z firmy pozabankowej, czy kredyt w banku musimy być osobami pełnoletnimi. Dopiero w momencie ukończenia 18 roku życia, otrzymuje się pełną zdolność do czynności prawnych. Dzięki pełnej zdolności do czynności prawnych możemy we własnym imieniu podpisywać między innymi umowy pożyczkowe.
Kolejnym bardzo istotnym warunkiem, który należy spełnić, starając się o pożyczkę, jest zameldowanie na terytorium Polski. Osoby, które pracują za granicą i stale przebywają za granicą, nie mogę otrzymać pożyczki w naszym kraju. W tym przypadku muszą wnioskować o dodatkową gotówkę w firmach działających w kraju, w którym mają meldunek. Jeżeli chcemy otrzymać pożyczkę w Polsce, pracując i mieszkając na stałe za granicą, możemy starać się o pożyczkę dla obcokrajowców. Natomiast w przypadku, gdy jesteśmy na stałe zameldowani w Polsce, a pracę za granicą wykonujemy tymczasowo, możemy starać się o finansowanie w jednej z polskich firm pożyczkowych. W tym przypadku należy udokumentować swój meldunek, a także dochód uzyskany za granicą.
Posiadanie polskiego obywatelstwa jest również niezbędne, aby korzystać z pożyczek i kredytów w naszym kraju. Jednakże zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe oferują także pożyczki dla obcokrajowców.
Jednym z najważniejszych kryteriów, które musi spełnić wnioskodawca, jest udokumentowanie pozyskiwanych dochodów, co związane jest z koniecznością posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Aby otrzymać finansowanie w pożądanej wysokości, pożyczkobiorca musi zatem wykazać, że jest w stanie spłacić zobowiązanie w wyznaczonym umową terminie. Pozyskiwany dochód nie jest jednak jedynym elementem składającym się na zdolność kredytową. Oprócz dochodów pożyczkodawca sprawdza również wysokość kosztów utrzymania, pozostałe zobowiązania finansowe w tym kredyty i pożyczki, a także formę umowy i okres jej trwania. Więcej informacji na temat bezpiecznego pożyczania znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.
Jakie dokumenty należy przedstawić, aby otrzymać pożyczkę, pracując za granicą?
Otrzymanie pożyczki możliwe jest, gdy wnioskodawca przedstawi niezbędne dokumenty poświadczające, że jest zatrudniony, a także te, które pozwolą udokumentować wysokość jego dochodów. Należą do nich:
- Dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport. Pamiętajmy, że prawo jazdy nie należy do dokumentów potwierdzających tożsamość, lecz potwierdzają zdobyte uprawnienia.
- Umowa o pracę bądź kontrakt, na podstawie którego jesteśmy zatrudnieni – należy podkreślić, że umowa zawarta z zagranicznym pracodawcą musi być przetłumaczona na język polski przeważnie przez tłumacza przysięgłego. Możemy się również spodziewać, że pożyczkodawca wymaga, aby umowa zawarta była na co najmniej sześć miesięcy przed złożeniem wniosku.
- Zaświadczenie o zameldowaniu — pożyczkodawca musi mieć pewność, że faktycznie jesteśmy zameldowani w Polsce, dlatego często wymaga dokumentu potwierdzającego meldunek.
- Zaświadczenie o dochodach — firmy pożyczkowe, tak jak banki badają zdolność kredytową konsumentów. Stąd bardzo często wymagane jest zaświadczenie, które potwierdzi wskazaną we wniosku wysokość dochodów. Niekiedy w tym celu pożyczkodawcy wymagają wygenerowania dokumentu z historią wpływów na rachunek bankowy pożyczkobiorcy. Jednakże wpływy te powinny być przelewami od pracodawcy, a nie wykonywanymi przez wnioskodawcę.
- Zeznanie podatkowe — kolejnym dokumentem potwierdzającym wysokość otrzymywanych dochodów jest zeznanie podatkowe złożone w kraju zatrudnienia wnioskodawcy. Nie zawsze dokument ten jest konieczny. Wiele zależy od wytycznych firmy pożyczkowej.
Jakie czynności należy wykonać, aby otrzymać pożyczkę?
Niezależnie od tego, czy staramy się o pożyczkę krótkoterminową (chwilówkę), czy pożyczkę na raty, należy wykonać kilka podstawowych kroków. Pierwszym z nich jest dobór odpowiedniej kwoty i rodzaju zobowiązania do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
Następnie warto wybrać firmę, której oferta jest zgodna z literą prawa, a także wpisuje się w nasze oczekiwania. Wniosek możemy złożyć zarówno przez Internet, telefonicznie, jak również udając się do placówki firmy pożyczkowej. Procedury na ogół są takie same przy każdej z wymienionych form składania wniosku.
Gdy wybraliśmy już odpowiednią firmę, a także formę, w jakiej chcemy starać się o finansowanie, należy wypełnić formularz pożyczkowy. Przyjmijmy, że korzystamy z pożyczki online. Naszym pierwszym krokiem będzie zatem kliknięcie „weź pożyczkę” lub innego podobnego komunikatu na ekranie.
Kolejny nasz krok zależy od pożyczkodawcy, niekiedy od razu zostaniemy przekierowani do wypełnienia formularza, innym razem konieczne jest założenie konta użytkownika. Po założeniu konta użytkownika wypisujemy w formularzu niezbędne dane osobowe (imię i nazwisko, miejsce i datę urodzenia, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego itd.).
Następnie przejdziemy do części, w której pożyczkodawca bada naszą zdolność kredytową. Podajemy więc informacje o kwocie otrzymywanego dochodu, pozostałych zobowiązaniach, a także liczbie osób wchodzących w skład naszego gospodarstwa domowego. Po wyrażeniu kilku zgód przechodzimy do weryfikacji tożsamości.
Potwierdzenie zgodności podanych w formularzu danych może przebiegać na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to weryfikacja telefoniczna, weryfikacja za pomocą przelewu lub wspomniana powyżej weryfikacja za pomocą specjalnej aplikacji telefonicznej.
Po tych działaniach pożyczkodawca sprawdzi historię spłaty naszych poprzednich zobowiązań. Jeżeli wszystkie kredyty i pożyczki spłaciliśmy w terminie, pożyczkodawca powinien wydać decyzję o przyznaniu środków. Jeśli jednak w bazie BIK, KRD lub innej widniejemy, jako dłużnicy decyzja firmy pożyczkowej zależy od jej wewnętrznych ustaleń. Możliwe, że w przypadku przeterminowanego zadłużenia nasz wniosek zostanie odrzucony. Niemniej jednak pożyczkodawca zawsze musi udzielić nam odpowiedzi, z jakich przyczyn nie otrzymaliśmy pożyczki. Jeśli jednak decyzja będzie pozytywna, możemy oczekiwać przelewu na rachunek podany we wniosku.