Wiadomości z Chorzowa

Czym jest cisza wyborcza? Przed nami wybory samorządowe 2024

  • Dodano: 2024-04-04 14:00

Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania - w piątek o północy, i potrwa do jego zakończenia.

Wybory samorządowe 2024 - cisza wyborcza

Założenie jest takie, że cisza jest czasem, w którym obywatele i obywatelki zastanawiają się, na kogo zagłosować.

"W tym czasie [ciszy wyborczej] nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu" — można przeczytać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W tym roku cisza rozpocznie się 6 kwietnia o północy i zakończy się 7 kwietnia o godz., 21, czyli wtedy, gdy zostaną zamknięte lokalne wyborcze.

Agitacja wyborcza

W czasie ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

- Przebywając w lokalu wyborczym, zabrania się również m.in. eksponowania napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny — można przeczytać na stronie PKW.

Naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

- Państwowa Komisja Wyborcza nie zajmuje się oceną, czy w danym przypadku doszło do naruszenia zakazów prowadzenia agitacji wyborczej. Należy to do organów ścigania i sądów - czytamy na stronie PKW. 

Zakaz publikowania sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie wolno upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od pięciuset tysięcy do miliona złotych.

Materiały opublikowane przed ciszą wyborczą

Materiały wyborcze zamieszczone przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również