Wiadomości z Chorzowa

Dewastacja podczas remontu zabytku w Chorzowie! Zniszczono pamiątkowy kamień narożny

 • Dodano: 2020-01-25 13:30

Podczas przebudowy zabytkowego gmachu przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie zniszczono pamiątkowy kamień narożny. To dewastacja – twierdzi Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków.

W zabytkowym gmachu przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie przez lata swoją siedzibę miał Miejski Dom Kultury. Obecnie mieście się tam Centrum Integracji Międzypokoleniowej i właśnie na potrzeby tej instytucji budynek jest przebudowywany. Nadzór na tą inwestycją pełni Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Kamień narożny przypominał o przeznaczeniu zabytkowego gmachu

Jednym z elementów elewacji zabytku jest, a raczej był, pamiątkowy kamień narożny. Wmurowano go przy wejściu do budynku powyżej cokołu. Przez lata był zamalowany, ale to jedyny element z piaskowca wśród cegieł, więc projektant powinien go zauważyć – zapewnia Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie.

- Byłem przekonany, że ten kamień zostanie odrestaurowany. Po oczyszczeniu dało się już zauważyć napis MTVK i początek daty. Było więc doskonale widać do czego ten kamień służy – to pamiątkowy kamień węgielny czy też narożny. Został wmurowany przy wejściu, żeby upamiętniać budowniczych gmachu i cel jakiemu służył – podkreśla konserwator. 

Skrót MTVK, który można było odczytać na pamiątkowym kamieniu, oznacza Manner Turn Verein Konigshutte, czyli Męski Klub Gimnastyczny w Królewskiej Hucie. Neogotycki gmach wybudowano właśnie dla tej instytucji pod koniec 19. wieku. 

Pamiątkowy kamień został nacięty szlifierką, a później zamalowany

Przekonanie konserwatora zabytków okazało się błędne. Podczas kolejnej wizyty zauważył, że pamiątkowy kamień narożny został nacięty szlifierką kątową, bo ktoś chciał go upodobnić do cegły, która jest na reszcie elewacji. 

- Natychmiast zaalarmowałem kierownika budowy, który stwierdził, że to jakiś pracownik samowolnie naciął kamień. Rozmawialiśmy o tym, że trzeba tę inskrypcję odtworzyć. Wtedy było to jeszcze do uratowania – zapewnia Henryk Mercik.

Niestety pamiątkowy kamień nie został uratowany. Historyczna inskrypcja i późniejsze nacięcia zostały zalepione, a cały kamień zamalowany białą farbą. 

- To dewastacja! Nie po to obiekt jest uznany za zabytek, by wszystko odmalowywać białą farbą. Tylko po to, by chronić właśnie takie elementy, takie detale – podkreśla konserwator.

Koszt przebudowy tego zabytkowego gmachu wynosi blisko 5 mln złotych. 

ZOBACZCIE JAK ZNISZCZONO PAMIĄTKOWY KAMIEŃ NAROŻNY (fot. Henryk Mercik)

Komentarze (15)    dodaj »

 • ???

  Będzie jakaś kara?

 • Jo

  To w Chorzowie jest konserwator zabytków?? Niech sie ten pan przejedzie na Kalina i zobaczy stary krzyż z 1904r. Jest tam tabliczka że to zabytek ale nic poza tym. Do roboty panie!!

 • Zefel

  Tacy fachowcy.

 • Mirek

  Coś tam wczoraj grzebali przy tym kanieniu.

 • Marta L.

  Kto grzebał. Czy to był Wojewódzki K.Z. wespół z Miejskim K.Z.? I co i co?

 • Marta L

  Czy wykonawca remontu wiedział o tym elemencie, o konieczności specjalnego zabezpieczenia zabytku?

 • Marta L

  Pieczę nad zabytkami w naszym mieście ma - Miejski Konserwator Zabytków. W ramach pieczy mógł do tego nie dopuścić. Pewnie spotykał się z wyonawcą i mógł zapobiec zniszczeniu.

 • mirek

  Czytała Pani? Właśnie o tym jest ten artykuł i podają, że odpowiedzialny jest konserwator wojewódzki.

 • Endrju

  Ten remont to porażka. Bardzo długo trwa, okoliczni mieszkańcy mają go już dość. Dobrze że z zewnątrz już skończyli bo chmury pyłu leciały w każdym kierunku. Ludzie codziennie myli okna.

 • Jo

  Obciążyć wykonawce i tyle!!

 • Nieznany

  Nie jest zdewastowany, zalecam, aby Pan Konserwator namacalnie nauczył się odróżniać zaprawę do renowacji piaskowca od farby.

 • znany

  Zniszczono inskrypcję, więc jest zdewastowany!

 • ???

  Ponacinany szlifierką też nie został?

 • Karlik

  Majster a smol tyn kamien idz z postępem czasu teru bedzies miol nowocześnie ociplony budynek a putym młodziesz ci tam malnie fajne graffity np jaku eRka hehe.

 • Jo

  A jak zniszczono Zakład Urządzeń Technicznych ZGODA, TO NIC SIĘ NIE STAŁO???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również