Wiadomości z Chorzowa

Wykonano jedynie prace zabezpieczające – co z zabytkowym ratuszem w Chorzowie Batorym?

 • Dodano: 2019-08-28 06:00, aktualizacja: 2019-08-27 22:11

Minął już ponad rok odkąd miasto przejęło zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym i... nic się nie zmieniło. Wykonano jedynie prace zabezpieczające, a urzędnicy nadal poszukują nowego przeznaczenia dla neobarokowego gmachu.

Koszt niezbędnych napraw zabytkowego ratusza może przekroczyć milion złotych

Stanem byłego ratusza gminy Wielkie Hajduki zainteresował się miejski radny Jacek Nowak. W interpelacji skierowanej do prezydenta miasta podkreśla, że koszt niezbędnych napraw może przekroczyć milion złotych i dodaje, że gdyby nie znaczenie dla historii miasta nabywanie go byłoby całkowicie niezasadne

- Szanowny Panie Prezydencie! Przez lata narzekaliśmy, że prywatny właściciel nie dba o „nasz” chorzowski zabytek. Gdy w końcu za znaczne pieniądze nabył go Pan na rzecz gminy teraz na nas spoczywa obowiązek zadbania o jego stan! Bardzo proszę o wywiązanie się z tego obowiązku i zabezpieczenie tego budynku jeszcze przed nadejściem zimy – apeluje w interpelacji radny Jacek Nowak.

Radny w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta pytał m.in. o wykonane prace remontowe i zabezpieczenie dachu budynku oraz o plany zagospodarowania zabytku.

Wykonane zostały jedynie prace zabezpieczające zabytek

Przejęcie zabytkowego ratusza kosztowało miasto 2,7 mln złotych i już w maju przedstawiono nowego dzierżawcę budynku -  Fundację Giesche, która jednak szybko się wycofała. Obecnie miasto prowadzi rozmowy z zarządem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz z Komendą Miejską Policji, którym zabytkowy ratusz został zaproponowany na siedzibę instytucji - poinformowała Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa

- Zabezpieczenia dachu zostały wykonane w stopniu niezbędnym uniemożliwiając tym samym przedostawanie się opadów atmosferycznych do budynku. Jednocześnie wykonano ogrodzenie, które uniemożliwia dostęp osób postronnych na teren nieruchomości. W bieżącym roku wykonywane były jedynie prace porządkowe i zabezpieczające budynek przed dalszą degradacją. Zakład komunalny PGM nie przewiduje wykonania przed zimą innych prac remontowych – czytamy w odpowiedzi na interpelację w sprawie zabytkowego ratusza.

Neobarokowy gmach ratusza został wzniesiony w 1910 roku jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhutte. Po 1948 roku został przejęty przez Skarb Państwa. Swoją siedzibę miała tam milicja obywatelska, a później policja. W 1998 roku budynek przekazano „Solidarności”, a ta szybko go sprzedała. Od tej pory zabytkowy gmach niszczeje. 

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Katarzyna

  To znaczy, że przed podpisaniem listu intencyjnego Fundacja Giesche nie wiedziała w jakim obiekt jest stanie? Przecież nawet planowali pierwsze imprezy w gmachu typu Halloween. A może chodziło o to, żeby zrobić dobry PR przed wyborami samorządowymi osobie pana Kotali. Bo to przecież budowniczy, co Rynki buduje, wznosi stadiony, podnosi z ruin. Tylko, czy ktoś z Ratusza widzi, jak wygląda kostka na niedawno wyremontowanym fragmencie ulicy Wolności - na tej drobnicy można się przewrócić, bo luzem leży przed witrynami sklepów, o chwastach nie wspomnę.

 • :)

  Czy jesteście portalem jedynie słusznej partii??? Proszę o informację kiedy pan radny złożył interpelacje w tej sprawie? Podobno ktoś (życzliwy) zawiadomił CBA o rzekomych nieprawidłowościach związanych z przejęciem (kupieniem) dawnego ratusza - sprawdźcie to. Podobno z tego powodu Fundacja Giesche się wycofała bo nie chciała być łączona z postępowaniem sprawdzającym prowadzonym przez CBA - sprawdzają, sprawdzają i nic, taki pech. Sprawdźcie kto był tym życzliwym to chętnie mu/im podziękuję.

 • Maciej Poloczek

  Szanowna Pani lub Szanowny Panie "uśmieszek", to kiedy radny złożył interpelację nie jest wiedzą tajemną - wystarczy zajrzeć na stronę http://chorzow.esesja.pl/interpelacje_i_zapytania. O tym co z ratuszem pisałem już blisko 3 miesiące wcześniej nim radny taką interpelację złożył https://mojchorzow.pl/i,co-dalej-z-zabytkowym-ratuszem-w-chorzowie-batorym-miasto-znow-szuka-dzierzawcy,200274,901318.html. W Radzie Miasta Chorzów zasiadają tylko radni PO i PiS, a trudno się spodziewać, żeby radni PO zadawali prezydentowi niewygodne pytania. Co do Fundacji Giesche, to z moich informacji, po prostu zobaczyli w jakim stanie jest gmach i policzyli, że ich na to nie stać. Zresztą fundacja podpisała z miastem jedynie list intencyjny w tej sprawie.

 • Ginter

  To się nazywa repolonizacja mediów :)

 • Robertt

  Chyba deubezacja, która mam nadzieję dojdzie do skutku. W twojej rodzinie też proponuje ją przeprowadzić ginterku

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.