Wiadomości z Chorzowa

Wykonano jedynie prace zabezpieczające – co z zabytkowym ratuszem w Chorzowie Batorym?

 • Dodano: 2019-08-28 06:00, aktualizacja: 2019-08-27 22:11

Minął już ponad rok odkąd miasto przejęło zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym i... nic się nie zmieniło. Wykonano jedynie prace zabezpieczające, a urzędnicy nadal poszukują nowego przeznaczenia dla neobarokowego gmachu.

Koszt niezbędnych napraw zabytkowego ratusza może przekroczyć milion złotych

Stanem byłego ratusza gminy Wielkie Hajduki zainteresował się miejski radny Jacek Nowak. W interpelacji skierowanej do prezydenta miasta podkreśla, że koszt niezbędnych napraw może przekroczyć milion złotych i dodaje, że gdyby nie znaczenie dla historii miasta nabywanie go byłoby całkowicie niezasadne

- Szanowny Panie Prezydencie! Przez lata narzekaliśmy, że prywatny właściciel nie dba o „nasz” chorzowski zabytek. Gdy w końcu za znaczne pieniądze nabył go Pan na rzecz gminy teraz na nas spoczywa obowiązek zadbania o jego stan! Bardzo proszę o wywiązanie się z tego obowiązku i zabezpieczenie tego budynku jeszcze przed nadejściem zimy – apeluje w interpelacji radny Jacek Nowak.

Radny w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta pytał m.in. o wykonane prace remontowe i zabezpieczenie dachu budynku oraz o plany zagospodarowania zabytku.

Wykonane zostały jedynie prace zabezpieczające zabytek

Przejęcie zabytkowego ratusza kosztowało miasto 2,7 mln złotych i już w maju przedstawiono nowego dzierżawcę budynku -  Fundację Giesche, która jednak szybko się wycofała. Obecnie miasto prowadzi rozmowy z zarządem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz z Komendą Miejską Policji, którym zabytkowy ratusz został zaproponowany na siedzibę instytucji - poinformowała Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa

- Zabezpieczenia dachu zostały wykonane w stopniu niezbędnym uniemożliwiając tym samym przedostawanie się opadów atmosferycznych do budynku. Jednocześnie wykonano ogrodzenie, które uniemożliwia dostęp osób postronnych na teren nieruchomości. W bieżącym roku wykonywane były jedynie prace porządkowe i zabezpieczające budynek przed dalszą degradacją. Zakład komunalny PGM nie przewiduje wykonania przed zimą innych prac remontowych – czytamy w odpowiedzi na interpelację w sprawie zabytkowego ratusza.

Neobarokowy gmach ratusza został wzniesiony w 1910 roku jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhutte. Po 1948 roku został przejęty przez Skarb Państwa. Swoją siedzibę miała tam milicja obywatelska, a później policja. W 1998 roku budynek przekazano „Solidarności”, a ta szybko go sprzedała. Od tej pory zabytkowy gmach niszczeje. 

Komentarze (5)    dodaj »

 • Katarzyna

  To znaczy, że przed podpisaniem listu intencyjnego Fundacja Giesche nie wiedziała w jakim obiekt jest stanie? Przecież nawet planowali pierwsze imprezy w gmachu typu Halloween. A może chodziło o to, żeby zrobić dobry PR przed wyborami samorządowymi osobie pana Kotali. Bo to przecież budowniczy, co Rynki buduje, wznosi stadiony, podnosi z ruin. Tylko, czy ktoś z Ratusza widzi, jak wygląda kostka na niedawno wyremontowanym fragmencie ulicy Wolności - na tej drobnicy można się przewrócić, bo luzem leży przed witrynami sklepów, o chwastach nie wspomnę.

 • :)

  Czy jesteście portalem jedynie słusznej partii??? Proszę o informację kiedy pan radny złożył interpelacje w tej sprawie? Podobno ktoś (życzliwy) zawiadomił CBA o rzekomych nieprawidłowościach związanych z przejęciem (kupieniem) dawnego ratusza - sprawdźcie to. Podobno z tego powodu Fundacja Giesche się wycofała bo nie chciała być łączona z postępowaniem sprawdzającym prowadzonym przez CBA - sprawdzają, sprawdzają i nic, taki pech. Sprawdźcie kto był tym życzliwym to chętnie mu/im podziękuję.

 • Maciej Poloczek

  Szanowna Pani lub Szanowny Panie "uśmieszek", to kiedy radny złożył interpelację nie jest wiedzą tajemną - wystarczy zajrzeć na stronę http://chorzow.esesja.pl/interpelacje_i_zapytania. O tym co z ratuszem pisałem już blisko 3 miesiące wcześniej nim radny taką interpelację złożył https://mojchorzow.pl/i,co-dalej-z-zabytkowym-ratuszem-w-chorzowie-batorym-miasto-znow-szuka-dzierzawcy,200274,901318.html. W Radzie Miasta Chorzów zasiadają tylko radni PO i PiS, a trudno się spodziewać, żeby radni PO zadawali prezydentowi niewygodne pytania. Co do Fundacji Giesche, to z moich informacji, po prostu zobaczyli w jakim stanie jest gmach i policzyli, że ich na to nie stać. Zresztą fundacja podpisała z miastem jedynie list intencyjny w tej sprawie.

 • Ginter

  To się nazywa repolonizacja mediów :)

 • Robertt

  Chyba deubezacja, która mam nadzieję dojdzie do skutku. W twojej rodzinie też proponuje ją przeprowadzić ginterku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również