Wiadomości z Chorzowa

Dobre warunki na drodze nie oznaczają, że jest bezpieczniej

  • Dodano: 2021-03-29 08:15, aktualizacja: 2021-03-29 07:43

Dobre warunki atmosferyczne, nie zwalniają kierujących z ostrożnej jazdy. Bywa, że są czynnikiem, który niekiedy obniża czujność kierowców w trakcie jazdy i wyzwala ryzykowne zachowania, w szczególności chęć szybkiej jazdy.

W ciągu dnia, przy dobrych warunkach drogowych, po suchej, prostej trasie poruszamy się z reguły najszybciej, a przez to, że nie czujemy się zagrożeni, często przestajemy uważać, a naszą uwagę pochłania co innego niż prowadzenie auta, np. obsługa radia czy smartfona. Podczas jazdy w dobrych warunkach bardzo szybko tracimy też poczucie prędkości. W ciągu dnia, natężenie ruchu jest też z reguły najwyższe, to również sprawia, że prawdopodobieństwo wypadku wzrasta. Tak jak miało to miejsce dzisiaj rano na chorzowskim odcinku DTŚ, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Na szczęście tym razem nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Niestety przez prawie godzinę droga była całkowicie zablokowana, co w połączeniu z porannym szczytem, spowodowało znaczące utrudnienia w ruchu.

Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Bezpieczna prędkość, to prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa. Nadmierna prędkość jazdy jest szczególnie niebezpieczna zimą.

Z powodu przekraczania dozwolonej prędkości na drogach giną nie tylko kierowcy samochodów i ich pasażerowie ale też dochodzi do potrąceń pieszych.

Na wielu drogach pozamiejskich ruch pieszych ciągle jeszcze odbywa się po jezdni i poboczu. Przy dużej prędkości pieszy bardzo często zauważany jest przez kierowcę w ostatniej chwili. To niesie ze sobą ryzyko groźnego w skutkach wypadku.

Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, aby o tej porze roku jeździć ostrożnie i przestrzegać dozwolonych limitów prędkości a także zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.

Pamiętajmy też, że kultura jazdy i szacunek wobec innych są istotnymi elementami bezpieczeństwa na drodze.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.