Wiadomości z Chorzowa

Dobre warunki na drodze nie oznaczają, że jest bezpieczniej!

  • Dodano: 2022-03-23 09:45

Dobre warunki atmosferyczne, nie zwalniają kierujących z ostrożnej jazdy. Bywa, że są czynnikiem, który niekiedy obniża czujność kierowców w trakcie jazdy i wyzwala ryzykowne zachowania, w szczególności chęć szybkiej jazdy.

Kiedy jedziemy najszybciej?

W ciągu dnia, przy dobrych warunkach drogowych, po suchej, prostej trasie poruszamy się z reguły najszybciej, a przez to, że nie czujemy się zagrożeni, często przestajemy uważać, a naszą uwagę pochłania co innego niż prowadzenie auta, np. obsługa radia czy smartfona. Podczas jazdy w dobrych warunkach bardzo szybko tracimy też poczucie prędkości. W ciągu dnia, natężenie ruchu jest też z reguły najwyższe, to również sprawia, że prawdopodobieństwo wypadku wzrasta.

- Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Bezpieczna prędkość, to prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa. Nadmierna prędkość jazdy jest szczególnie niebezpieczna zimą - czytamy w komunikacie chorzowskiej policji.

Ofiarami wypadków są też piesi!

Z powodu przekraczania dozwolonej prędkości na drogach giną nie tylko kierowcy samochodów i ich pasażerowie ale też dochodzi do potrąceń pieszych.

Na wielu drogach pozamiejskich ruch pieszych ciągle jeszcze odbywa się po jezdni i poboczu. Przy dużej prędkości pieszy bardzo często zauważany jest przez kierowcę w ostatniej chwili. To niesie ze sobą ryzyko groźnego w skutkach wypadku.

- Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, aby o tej porze roku jeździć ostrożnie i przestrzegać dozwolonych limitów prędkości, a także zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych. Pamiętajmy też, że kultura jazdy i szacunek wobec innych są istotnymi elementami bezpieczeństwa na drodze - przekazują chorzowscy policjanci.

Komentarze (1)    dodaj »

  • znafdza

    ja znam podobne powiedzenia. Np to że ktoś ma mundur nie oznacza że zna się na prawie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również