Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Dokąd podróżują chorzowianie? Gdzie najchętniej udają się na zagraniczny urlop?

  • Dodano: 2019-05-16 13:15, aktualizacja: 2019-05-17 08:59

Chociaż w zasadzie do wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, to sezon wyjazdowy trwa w najlepsze. A chociaż nad Wisłą jest wiele pięknych, urokliwych miejsc to przecież dobrze jest czasami wyjechać gdzieś dalej i nacieszyć się przyjemnością podróżowania. O tych najchętniej w Chorzowie wybieranych kierunkach zagranicznych wojaży, a także o wielu innych, istotnych kwestiach związanych z wyjazdami  na zagraniczny urlop, porozmawialiśmy z panią Karoliną Garczarek z biura podróży Geotour.

Jakie kierunki wakacyjnych podróży najchętniej wybierają mieszkańcy Chorzowa?

Najchętniej wybierają Grecję, Hiszpanię, Bułgarię, Cypr, a rodziny z małymi dziećmi chętnie wybierają również Turcję, Egipt oraz Tunezję - w tym wyspę Djerba,  która znów powraca, gdyż te hotele posiadają na swoim terenie aquaparki oraz liczne atrakcje dla dzieci. W Europie też są hotele z aquaparkami i atrakcjami, jednak cena jest już wyższa. Od 2 lat coraz modniejsza jest też Czarnogóra oraz Albania, ale w tych krajach turystka jeszcze się rozwija i nie ma zbyt dużo hoteli z atrakcjami dla dzieci .Modne są też Emiraty Arabskie. Chorwacja jest wybierana raczej z własnym dojazdem, ale ceny w sezonie na miejscu są dla nas dość wysokie. Włochy, Chorwacja i Grecja są również w sprzedaży na dojazd autokarem, jednak coraz mniej osób wybiera taki rodzaj transportu ze względu na wygodę.

Pozostałe kierunki takie jak np Bułgaria też są w ofercie autokarowej, jednak u nas w biurze z roku na rok jest coraz mniejsze zainteresowanie podróżą autokarem. Mamy też klientów, którzy wolą aktywnie spędzić urlop i wybierają wtedy wycieczki objazdowe.

Z czym trzeba się liczyć, jeżeli przyjdzie się do biura podróży "na ostatnią chwilę"?

Po pierwsze brak możliwości wyboru dobrego hotelu - często wybór jest już ograniczony zostają hotele z wyższej lub niższej półki . Tzw lasty są atrakcyjne cenowo ale w maju, czerwcu . W gorącym sezonie lipca, sierpnia i września ceny nie zawsze są tak atrakcyjne. Trzeba również pamiętać, że jeżeli klient szuka ofert last minute dla większej liczby osób to może się okazać, że brakuje miejsc w samolocie lub hotelu, bo zostaną np 2,3 miejsca, a chętnych jest więcej.

Czy warto rezerwować sobie podróż bardzo wcześnie?

Tak, warto ze względu na promocje, które są wtedy często bardzo atrakcyjne. Czasami będzie to parking na lotnisku w gratisie lub kolejny rabat za polecenie biura znajomym oraz ogólne rabaty typu 40 %, a także zniżki dla dzieci. Biura oferują również ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w gratisie lub w promocyjnej cenie. Jest możliwość bez kosztowej zmiany do 40 dni przed wylotem kierunku lub terminu wyjazdu - jeśli okaże się, że z urlopem coś zmieni.

Jednak nie można tego generalizować gdyż na naszym rynku jest dość sporo biur podróży - każde ma swoje warunki i promocje, dlatego zawsze warto pytać w swoim biurze o szczegóły. Dobry sprzedawca, który ma już swoich stałych klientów, również doskonale wie, którą ofertę wybrać dla danej osoby. Promocje zmieniają się czasami co miesiąc, czasem są przedłużane lub wchodzi nowa promocja ale mająca trochę inne warunki. Dla klienta obowiązuje promocja, w której wykupił wczasy i podpisał umowę..Jest też duża możliwość wyboru hotelu dla siebie - czyli np z atrakcjami dla dzieci, blisko centrum, z bezpłatnym leżakami albo dla osób, które chcą odpocząć w kameralnej, urokliwej miejscowości. Można również porównać oferty cenowo, bo jest na to czas. Najlepszy okres to październik - grudzień. Choć z roku na rok coraz wcześniej pojawia się oferta na lato. W 2018 roku już we wrześniu ruszyła sprzedaż ofert na lato 2019.

Jakie są najbardziej ekonomiczne kierunki, a jakie bardziej ekskluzywne?

Najtańsza jest w dalszym ciągu Bułgaria, Turcja, Grecja. Z kolei droższa jest Hiszpania, Czarnogóra, Chorwacja oraz Portugalia i Madera. Kierunki egzotyczne można też kupić w sezonie letnim, jednak zalecane jest, aby w te kierunki latać naszą zimą ze względu na lepszą pogodę oraz większy wybór ofert.

Co się stanie, jeżeli wykupimy podróż, a w wyniku zdarzeń losowych nie będziemy mogli wyjechać? Czy tracimy całe pieniądze? Czy może wówczas ktoś pojechać za nas?

Jeśli klient kupuje ofertę First Minute czyli z dużym wyprzedzeniem, zawsze polecamy wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji - około 3% od łącznej kwoty. Jest to ubezpieczenie, które działa na wypadek choroby lub czegoś poważnego, co uniemożliwia podróż, jednak musi to być udokumentowane np przez lekarza który wyda zaświadczenie, że klient jest poważnie chory i nie może lecieć Wtedy klient ma gwarancję zwrotu kosztów nawet do 100% i rezygnacja może być nawet w dniu wyjazdu.

Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe zwracają bez problemu pieniądze w przypadku posiadania odpowiedniego orzeczenia lekarskiego. Bez tego ubezpieczenia jest ryzyko poniesienia kosztów. ale zgodnie z warunkami uczestnictwa są to różne kwoty. Każde biuro ma swoje warunki uczestnictwa, dlatego warto zapoznać się z tym wcześniej i porozmawiać w biurze. Ale często do 30 dni przed wylotem jest potrącenie 10-20%, a im bliżej wylotu tym większe potrącenie. Można też zmienić nazwiska na umowie w przypadku ofert lotniczych - taka zmian to koszt około 150 zł za osobę. W przypadku ofert autokarowych jeśli zmiana jest zgłoszona z większym wyprzedzeniem można zrobić to bez kosztów.

Jakie są najbardziej egzotyczne miejsca, do których można się wybrać za pośrednictwem biura podróży?

Egzotycznych kierunków jest coraz więcej, są one coraz bardziej popularne i w przystępnej cenie . Jeśli wykupimy je  z dużym wyprzedzeniem to ceny czasami można porównać do oferty np. Portugalii w sezonie letnim. Te kierunki to przede wszystkim Malediwy, Mauritius, Zanzibar, Madagaskar, Seszele, Australia, Brazylia, Japonia, Islandia, Sri Lanka, Oman, Gambia, Gwinea, Senegal, Wyspy Zielonego Przylądka. Popularne są też Chiny, które można zwiedzić już nawet za 3000-3500 zł. Mamy w ofercie taką wycieczkę objazdową po Pekinie i jego okolicach.

Oferta wyjazdów egzotycznych jest bardzo bogata - są to oferty pobytu, ale również wycieczki objazdowe oraz tzw 7+7 czyli wypoczynek + zwiedzanie.

Czy są jakieś kraje o podwyższonym ryzyku, do których oferowane są podróże za pośrednictwem biura?

Tak. ale jeśli w danym kraju sytuacja polityczna jest napięta lub są jakieś kataklizmy, to wyjazdy są automatycznie odwoływane i klient dostaje zwrot kosztów albo możliwość zmiany kierunku. Na chwilę obecną oferta jest bardzo bogata. Obserwujemy również komunikaty Ministerstwa spraw zagranicznych. Egipt, Turcja i Tunezja również w dalszym ciągu są uznawane za niebezpieczne, ale klienci chętnie wybierają te kierunki i wracają zadowoleni. Mamy klientów, którzy latają co rok do Turcji bo są tam dobre hotele, bardzo dobre jedzenie, niskie ceny i atrakcje dla dzieci. Jednak w tych krajach klienci raczej wybierają wycieczki na miejscu z biura podróży oraz z polskim przewodnikiem.

Karolina Garczarek

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Yo

    A ja najchetniej jade na RODOS Rodzinne Ogrodki Dzialkowe Otoczone Siatka :)

  • Daga

    Każdy ma swoje ulubione kierunki moim be dwóch zdań jest Turcja, bardzo lubię tam podróżować. We wrześniu po raz 4 będę tam leciała enterem. Znowu pójdę na bazarek i się obkupię od stóp do głów. Tam mają bardzo dobrą herbatę z granatem.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.