Wiadomości z Chorzowa

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce na Śląskim. Impreza już w przyszłym roku

  • Dodano: 2022-08-18 12:15

Aż 49 reprezentacji w lekkoatletyce będzie można zobaczyć w przyszłym roku podczas Drużynowych Mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim. Wydarzenie to część III Igrzysk Europejskich. Władze województwa podpisały umowę z European Athletics.

Prestiżowa impreza lekkoatletyczna wróci na Stadion Śląski już w przyszłym roku – pierwszy raz odbyła się w 2021 roku i wówczas rywalizowali ze sobą przedstawiciele siedmiu czołowych reprezentacji Superligi. Tym razem szykuje się wielka gratka dla fanów lekkoatletyki, gdyż w Kotle Czarownic pojawią się zawodnicy ze wszystkich drużyn w Europie, poza dwiema.

Znana jest również data zawodów – zostaną rozegrane między 21 czerwca a 2 lipca. 16 sierpnia marszałek Jakub Chełstowski i szef European Athletics Dobromir Karamarinov podpisali w Monachium umowę w sprawie organizacji mistrzostw.

Podczas mistrzostw nie pojawią się – z dość oczywistych przyczyn – drużyny Rosji i Białorusi. Po raz pierwszy pojawi się aż tyle reprezentacji. Marszałek Jakub Chełstowski przekonywał po podpisaniu umowy, że kandydatura Stadionu Śląskiego była bardzo mocna ze względu na fantastyczny przebieg Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej w ramach Diamond League.

DME 2023 na Stadionie Śląskim. Umowa z European Athletics podpisana

Jestem zachwycony i zaszczycony mogąc ogłosić, że Województwo Śląskie ponownie będzie gościć najlepszych lekkoatletów Europy na Stadionie Śląskim. To kolejny wyraz uznania oraz docenienia pracy i kierunku, który kilka lat temu obraliśmy na Śląsku. Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata – mówił w ubiegłym roku Jakub Chełstowski, dodając, że Stadion Śląski jest symbolem województwa.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce stanowią najważniejsze w Europie zawody drużynowe. W ramach umowy pomiędzy European Athletics, Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Województwem Śląskim, po raz pierwszy w historii wszystkie ligi Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce będą rozgrywać się w jednym miejscu, czyli na Stadionie Śląskim.

Decyzja w sprawie organizacji DME zapadła już w ubiegłym roku po wspomnianej Superligi Drużynowych Mistrzostw Europy, która okazała się ogromnym sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym.

Podjęliśmy decyzję, iż pierwsza, historyczna edycja mistrzostw obejmująca wszystkie ligi i odbywająca się pod egidą Igrzysk Europejskich ponownie odbędzie się na Stadionie Śląskim – zakomunikował prezydent European Athletics, Dobromir Karamarinov.

Dla władz Stadionu Śląskiego i województwa ma być to swoisty sprawdzian przed Mistrzostwami Europy za sześć lat, w 2028 roku. Władze województwa deklarują również przygotowanie Stadionu Śląskiego do zawodów w czerwcu przyszłego roku. Wymiany ma doczekać się oświetlenie na system LED, a w Kotle Czarownic ma pojawić się nowa bieżnia i hala łukowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również