Wiadomości z Chorzowa

Duża podwyżka opłat za CO? Ma być drożej w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

  • Dodano: 2022-09-08 15:45, aktualizacja: 2024-02-27 09:50

Marek Kopel, prezes Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapowiada spore podwyżki opłat za centralne ogrzewanie. Ma być to pokłosie przegłosowanej przez Sejm nowych przepisów o wsparciu finansowym odbiorców ciepła.

Złe wieści dla blisko 30 tysięcy osób zamieszkujących budynki w zasobach Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Blisko jedną trzecią mieszkańców Chorzowa czekają srogie podwyżki kosztów centralnego ogrzewania. W rozmowie na antenie Radia Piekary, którego gościem był Marek Kopel, prezes ChSM padła zapowiedź znaczącego wzrostu cen za energię cieplną.

W 2022 roku ceny energii elektrycznej, gazu i ciepła prawie nie wzrosły dla tych, którzy kupują energię i później dystrybuują ją mieszkańcom. Były to wzrosty na poziomie od 1 do 3 procent. Głównie dzięki temu, że VAT został zmniejszony z 23 procent do 5 procent, a nawet do zera. Do tej pory nie mieliśmy dużych podwyżek – wyjaśnił Marek Kopel w rozmowie dla Radia Piekary.

Jeśli chodzi o prąd dostarczany do budynków należących do frspółdzielni to na ten moment podwyżka się nie szykuje, gdyż Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma podpisane umowy długoterminowe z gwarantowanymi cenami. Jednak koszty centralnego ogrzewania – zarówno w mieszkaniach, jak i innych pomieszczeniach, a także budynkach niemieszkalnych – znacząco wzrosną. Ma być bezpośredni skutek przyjętej w poprzedni piątek przez Sejm ustawy o wsparciu odbiorców ciepła.

Stawki za CO znacząco wzrosną. Trzeba będzie zapłacić blisko dwa razy tyle co dziś!

Ustawa, która ma wspierać odbiorców energii jest tak skonstruowana, że w przypadku naszej spółdzielni wzrost cen ciepła na przyszły rok zapowiada się na blisko 80 procent. Jeśli faktycznie dostawca energii cieplnej podyktuje nam cenę wynikającą z ustawy. Mowa o chronionej, maksymalnej stawce, której nie można przekroczyć. W tym przypadku, gdy zaliczka na CO wynosiła 200 złotych miesięcznie to po zmianach będzie to już kwota rzędu 360 złotych na miesiąc – prawie dwa razy tyle. To ogromna podwyżka i bardzo odczuwalna – wyjaśnił Marek Kopel.

ChSM będzie apelować do premiera

Marek Kopel zaznaczył, że Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zamierza wkrótce zwrócić się do premiera Mateusza Morawieckiego z oficjalnym zapytaniem w tej sprawie.

List nie został jeszcze wysłany, gdyż wciąż analizujemy, jak mocno podwyżki wpłyną na funkcjonowanie takiej spółdzielni jak nasza. Chodzi tu nie tylko o centralne ogrzewanie, ale również o inne media. Apelujemy przede wszystkim o ochronę tych cen, które już mamy. Cóż to bowiem za ochrona cen, gdyż narzuca się koszty o 80 procent wyższe. Jest to zachęta do podwyższenia stawek – stwierdził prezes ChSM.

Marek Kopel zaznaczył, że mechanizm spółek produkujących i dostarczających energię jest prosty – jego zdaniem muszą sięgnąć po maksymalną chronioną stawkę, gdyż w przeciwnym wypadku wytwarzanie i dystrybucja nie będzie się im opłacać.  

Co zrobi Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, by oszczędzić? Prezes już dziś zapowiedział, że w celu ograniczenia kosztów podjęto decyzję o wyłączeniu m.in. urządzeń grzewczych na korytarzach i w pomieszczeniach technicznych w wielu starszych budynkach, w których niegdyś montowano instalację grzewczą we wspólnych przestrzeniach. Za ogrzewanie w tych miejscach również płacą mieszkańcy.

Sprawdź, jak samodzielnie obniżyć zużycie prądu

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ludek

    A w komunalnych nie będzie podwyżki? Już od dawna w komunalnych mieszkaniach są wyższe opłaty niż w spółdzielczych, ale nikt o tym nie pisze, dlaczego?

  • Rico Piko

    To nie znasz cennika CHSM ludziku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również