Wiadomości z Chorzowa

Dwa Rodzinne Ogrody Działkowe z Chorzowa otrzymały dofinansowanie!

  • Dodano: 2021-10-07 16:00, aktualizacja: 2021-10-07 17:26

Blisko milion złotych z budżetu województwa zostanie rozdysponowanych do podziału wśród Rodzinnych Ogródków Działkowych z całego regionu. To pierwszy w historii projekt dofinansowania skierowany do stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

Uroczystość wręczenia symbolicznych czeków z udziałem marszałka województwa odbyła się we wtorek 5 października w Sali Sejmu Śląskiego. Wśród wyróżnionych znalazły się także dwa Rodzinne Ogrody Działkowe z Chorzowa.

Duże wsparcie dla ogródków działkowych

Czeki otrzymało w sumie 28 ogródków działkowych. W uroczystości przekazania czeków uczestniczyli: marszałek województwa Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz radne Sejmiku: Alina Nowak i Maria Materla.

– Cieszę się, że pierwsza edycja projektu wsparcia Rodzinnych Ogródków Działkowych cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Mamy świadomość jak ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym pełnią ogrody działkowe. Dodam, że wsparcie ROD wpisuje się w strategię rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Przez lata wrastały one w krajobraz regionu, stając się elementem naszej kultury. Ogródek to miejsce, gdzie spędzamy całą rodziną wolny czas, dbamy o niego, pielęgnujemy. Na to potrzebne są jednak środki, często prócz składek, trzeba po prostu na remonty wydać dodatkowe pieniądze. Stąd pomysł przedsięwzięcia, które pomoże zrefundować koszty prac na działkach – podkreśla marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Wnioski należało składać do 6 sierpnia br. Pula wynosiła milion złotych, przy czym dofinansowanie na jedno działanie na terenie jednego ROD mogło wynieść do 50 tys. zł. Pieniądze te można przeznaczyć np. na prace budowlane, modernizację alei i dróg ogrodowych wraz z odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej i melioracji.

Wśród wyróżnionych znalazły się także dwa ogrody działkowe z Chorzowa. Rodzinny Ogród Działkowy "ELŻBIETA" otrzymał 9 750 zł na modernizację części wewnętrznej drogi dojazdowej do budynku świetlicy. Natomiast Rodzinny Ogród Działkowy "Niedźwiedziniec" otrzymał 23 750 zł na modernizację alei ogrodowych. 

W Polsce jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych

Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że obecnie w Polsce jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, które skupiają łącznie 900 tys. działek o łącznej powierzchni 41 tysięcy hektarów. Korzysta z nich według szacunków nawet 4 miliony Polaków.

- Na pewno będziemy w kolejnych latach starali się rozszerzać ten projekt. Spotkał się on bowiem z dużym zainteresowaniem społecznym. Dlatego warto go rozwijać – podsumowuje radna Sejmiku, Maria Materla.

Więcej informacji dotyczących dofinansowania znajdziecie TUTAJ

Komentarze (2)    dodaj »

  • Coraz mniej mój Chorzów

    Ciekawe z jakiego to funduszu. Bo wind nie mogą zrobić w czteropietrowcach ale smrodzacym ogródką z pijakami kasę dają . Porażka

  • Szkoda

    A wystarczyło sprywatyzować, przekazać dzierżawcom i po kłopocie, socjalizm jednak górą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również