Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Działania SMOG na chorzowskich drogach - podsumowanie

  • Dodano: 2019-04-12 08:15, aktualizacja: 2019-04-12 08:19

Chorzowscy policjanci przeprowadzili wczoraj działania "SMOG", mające na celu kontrole pojazdów pod kątem emisji spalin i zadymienia.

Działania miały również charakter edukacyjny

Policjanci przypominali kierującym, że smog, to nie tylko "zasługa" kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów oraz złej jakości ich spalin.

Na terenie naszego miasta policjanci przeprowadzili działania "SMOG". Głównym celem działań było ujawnianie nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym, a w szczególności eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co mogło mieć wpływać na zwiększoną emisję spalin do atmosfery. Podczas działań policjanci zwracali szczególną uwagę także na stan trzeźwości kierujących oraz inne niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym.

Działania "SMOG" miały również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że smog, to nie tylko "zasługa" kominów i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów oraz złej jakości ich spalin.

Chorzowscy policjanci ogółem przeprowadzili 108 kontroli pojazdów i ujawnili 1 samochód z nadmierną emisją spalin lub nadmiernym zadymieniem. W związku z powyższym funkcjonariusze zatrzymali 1 dowód rejestracyjny, natomiast 16 za inne nieprawidłowości związane z naruszeniami wymagań ochrony środowiska. W trakcie działań mundurowi zatrzymali również mężczyznę, który wsiadł za kierownice swojego samochodu będąc pod wpływem alkoholu.

Kierującym przypominamy, że muszą się liczyć z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policjanta podczas kontroli, jeżeli pojazd nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa. Należy pamiętać o sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu celem wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, również tych związanych z emisją spalin o nadmiernej szkodliwości.

Przypominamy obowiązujące przepisy:

Art. 66. ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022).

Art. 132. ust. 1. pkt 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym i nie może zezwolić na dalsze używanie pojazdu.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Agata

    Brawo dla policjantów! Czas zmian nadchodzi! Byleby jak najszybciej Polska rozprawiła się ze smogiem. Najrozsądniejszym i najszybszym sposobem będzie wymiana kotłów. Dobrze, że już są dofinansowania. Sama dzięki takiemu zakupiłam kocioł EEI PELLETS.

  • Antek

    To nie tak źle skoro tylko 1. Na prędkość te staty wyglądają gorzej, szczególnie anim ludzie yanosika znali

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.