Wiadomości z Chorzowa

Dzisiaj na rynku w Chorzowie można oddać krew!

  • Dodano: 2020-06-04 09:00

Tylko w szpitalach i klinikach województwa śląskiego dziennie potrzebnych jest ponad 200 litrów krwi. Jej oddanie zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka tego cennego leku może pomóc nawet trzem osobom. 

Do Chorzowa ponownie zawitał krwiobus. Jest dzisiaj na naszym rynku od 8:00 do 14:30. Zachęcamy do oddawania krwi. Pracownicy centrum krwiodawstwa zapewniają wszystkie środki bezpieczeństwa, aby pobór krwi był bezpieczny 

Codziennie RCKiK wydaje od 200 do 250 litrów tego cennego leku

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka tego cennego leku może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi niezbędnej do ratowania zdrowia i życia. Codziennie Centrum wydaje od 200 do 250 litrów tego cennego leku, zaopatrując w ten sposób 154 szpitale i kliniki regionu śląskiego. Krew należy do najpotężniejszych leków, którymi dysponuje współczesna medycyna.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 

 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.