Wiadomości z Chorzowa

Finał 2. edycji „Biegam z czystą przyjemnością” za nami. Zebrano ponad 37 tys. złotych

  • Dodano: 2022-04-11 10:45

Wielki finał drugiej edycji biegu „Biegam z czystą przyjemnością” odbył się na Stadionie Śląskim 9 kwietnia. Mimo złej pogody impreza przyciągnęła tłumy. W całej Polsce w akcji udział wzięło 1000 osób.

Uczestnicy promowali w ten sposób czysty sport, sprzeciw wobec stosowania dopingu, a także solidaryzowali się z dotkniętymi depresją sportowcami. W tym roku wielki finał biegu miał miejsce na bieżni Stadionu Śląskiego. W Kotle Czarownic Polska Agencja Antydopingowa przekazała Fundacji „Graj z Głową” czek na sumę 37 366, 83 złotych.

Polska Agencja Antydopingowa zdecydowała się wesprzeć finansowo Fundację „Graj z Głową”, czyli organizatora charytatywnej akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. To pierwsza fundacja w naszym kraju, która koncentruje działania na zdrowiu psychicznym sportowców oraz pomocy w walce ze zjawiskiem depresji w sporcie.

Powstała dzięki zaangażowaniu piłkarek ręcznych – Agnieszki Białek, Kingi Achruk, Ewy Urtnowskiej, Małgorzaty Stasiak i Marty Mazurkiewicz. Ich działania nie koncentrują się jednak na konkretnej dyscyplinie, a na całym środowisku sportowym.   

Środki finansowe, które do nas trafią, dadzą nam możliwość podjęcia realnych działań na rzecz zdrowia psychicznego w sporcie. Chcemy aby termin ‘depresja’ został oswojony w środowisku sportowym, aby zawodnicy mieli prawo do mówienia o własnych problemach i otrzymywania pomocy, kiedy tego potrzebują. Skala tego zjawiska jest naprawdę duża. Przekonujemy się o tym każdego dnia dostając e-maile, wiadomości i telefony od zawodniczek i zawodników przyznających się do kryzysów mentalnych i do depresji. My mamy plan i wiemy, co zrobić by wesprzeć środowisko – wyjaśnia Ewa Urtnowska, prezes Fundacji „Graj z Głową”.

Ponad 37 tysięcy złotych zebrane podczas 2. edycji „Biegam z czystą przyjemnością”

Przekazana organizacji suma 37 tysięcy złotych to środki ze sprzedaży 1029 pakietów startowych. Biegacze pokonali 9 999 metrów i mieli możliwość wyboru spośród 10 tras. Oprócz Chorzowa bieg zorganizowano również w Warszawie, Częstochowie, Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Białymstoku, Gdańsku, Zielonej Górze i Grodzisku Mazowieckim. Spora część biegaczy, szczególnie ci, którzy nie mieli możliwości przyjazdu do Chorzowa wybrali opcję tzw. biegu wirtualnego z dowolnego miejsca na mapie Polski.

Część pieniędzy zebranych podczas drugiej edycji imprezy zostanie przeznaczona – decyzją Fundacji „Graj z Głową” i Polskiej Agencji Antydopingowej – na pomoc psychologiczną dla ukraińskich sportowców przebywających obecnie w naszym kraju. Przygotowany przez organizatorów medal ma także nawiązującą do Ukrainy symbolikę.

Barwy olimpijskie na obrzeżach przypominają o fundamentach olimpizmu i postawie fair – play, natomiast otwarte ręce w barwach Ukrainy to ukłon w stronę Polaków, którzy wspierają – nie tylko sportowców, ale wszystkich Ukraińców przybywających do Polski.

Tym medalem wysyłamy sygnał, że dla nas podstawowe wartości uczciwości sportowej i szacunku do drugiego człowieka są zawsze na pierwszym miejscu – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

W tym roku Stadion Śląski podjął współpracę z organizacją i biegacze, którzy zdecydowali się na przyjazd do Chorzowa zyskali możliwość startu z Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Start i meta ustawiono na bieżni Kotła Czarownic.

Nie od dziś Stadion Śląski należy do grona najważniejszych obiektów lekkoatletycznych na świecie. Biegacze, którzy wystartowali w Chorzowie przemierzyli trasę po terenie Parku Śląskiego.

„Biegam z czystą przyjemnością” jest akcją, która wpisuje się w nasze działania z obszaru wspierania i motywowania lokalnej społeczności do aktywności fizycznej. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie i udostępnienie Stadionu Śląskiego uczestnikom biegu, pozytywnie wpłynęło nie tylko na frekwencję, ale przede wszystkim na wsparcie sportowców w potrzebie. Dla nas to szczególnie ważne – wyjaśnia Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

W chorzowskiej części biegu wzięło udział łącznie ponad 200 biegaczy – nie tylko amatorzy biegania, ale również ambasadorzy akcji, w tym wioślarka i dwukrotna medalistka olimpijska Agnieszka Kobus – Zawojska i Maciej Zawojski – wioślarz, medalista Mistrzostw Europy.

W całej Polsce akcję wsparło wielu wybitnych sportowców, wśród których m.in.: Ewa Pajor, Oktawia Nowacka, Wojciech Makowski, Kajetan Duszyńki, Angelika Cichocka, Marcin Lewandowski, Monika Pyrek, Beata Mikołajczyk – Rosolska czy Sławomir Szmal.

„Biegam z czystą przyjemnością” miało miejsce w partnerstwie ze Światową Agencją Antydopingową,
w ramach ogólnoświatowej akcji „Play True Day”. Ze względu na sytuację na Ukrainie inicjatywa ta przebiegła pod hasłem „Play True for Peace”. Organizatorzy przekazali w ten sposób gest solidarności całej społeczności antydopingowej w stronę Ukrainy i innych regionów świata, w których toczą się konflikty zbrojne.

Honorowy patronat na wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Światowa Agencja Antydopingowa, Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski. Partnerami biegu byli Fundacja Wychowanie przez Sport, Stadion Śląski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.