Wiadomości z Chorzowa

[FOTO] Za nami LEMONIADA 2022. Planetarium z pierwszym piknikiem futurologicznym w Polsce

  • Dodano: 2022-10-10 08:30, aktualizacja: 2022-10-10 08:41

Odbywająca się w miniony weekend LEMONIADA, czyli rodzinny piknik futurologiczny przyciągnął wręcz nieprzebrane tłumy zainteresowanych. Na miejscu łaziki marsjańskie i robot humanoidalny Sophie, ale nie tylko.

Łaziki marsjańskie, roboty humanoidalne, robot Sophia obywatelstwa Arabii Saudyjskiej, warsztaty konstruowania robotów dla dzieci, obserwacje nieba, wykłady i panele, interaktywna wystawa „Misja po Układzie Słonecznym”, strefa obserwacji nieba i strefa chillout, MikroKosmos Instytucji Filmowej Silesia Film, wystawa starych komputerów, liczne stanowiska m.in. Śląskiego Klubu Fantastyki, Astronarium czy Uranii oraz koncert pod gwiazdami Filharmonii Śląskiej z muzyką Hansa Zimmera – lista atrakcji, które zapewniły władze Planetarium Śląskiego Parku Nauki podczas LEMONIADY, czyli pikniku futurologicznego poświęconego Stanisławowi Lemowi praktycznie nie miała końca.

Robot humanoidalny Sophie wywołał wielkie zainteresowanie

Wydarzenie otworzył wraz z robotem Sophią marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Oparty na sztucznej inteligencji robot, który uczy się ludzkich zachowań już na starcie odpowiedział na pytania gości i udzielił wywiadu. Sophie powiedziała, że nigdy wcześniej nie widziała tej części Polski i posługiwała się posiadanymi w swojej bazie danych informacjami. Podzieliła się też znajomością kuchni śląskiej, wyjaśniając, że wie, czym jest żur!

Trzeba przyznać, że kontakt z Sophie budził mieszane uczucia wśród gości LEMONIADY – dla jednych była ta niepowtarzalna okazja do kontaktu z przedstawicielką jednej z najbardziej rewolucyjnych technologii, inni podchodzili do niej z ostrożnym dystansem, pamiętając fabułę filmów sci-fi, w których dochodziło do zastępowania ludzi przez roboty i wojen cyborgów.

Humanoidalny robot był tylko jedną z całej masy atrakcji pierwszego w historii pikniku futurologicznego w chorzowskim Planetarium. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, które zaprezentowało 40 komputerów z minionego stulecia. Każdy mógł usiąść przy Atari czy Commodore i przypomnieć sobie, jak grało się na kultowych platformówkach. Dla nastolatków, którzy nie znają świata bez zaawansowanych technologii i szerokopasmowego Internetu była to nie lada gratka!

Gwiezdne Wojny w Planetarium Śląskim

Teren Planetarium Śląskiego praktycznie został opanowany przez przedstawicieli grupy „Legion 501”, wcielających się w postacie uniwersum Gwiezdnych Wojen, którzy pozowali do zdjęć. Nam udało się przyłapać Imperatora Palpatine na całowaniu swojej dziewczyny!

Najmłodsi zyskali natomiast szansę na skorzystanie z lekcji programowania przy konstruowaniu robotów z zestawów edukacyjnych Lego.

Futurologiczne debaty przyciągnęły wielu zainteresowanych

Jednak LEMONIADA to nie tylko dobra zabawa, ale i miejsce na debaty dotyczące rozwoju przyszłości. W sobotnie południe odbyła się rozmowa z prof. Agnieszką Gajewską, autorką książki „Wypędzony z Wysokiego Zamku”, a chwilę później znawcy tematu wzięli udział w panelu literackim „Światy Lema”. Pasjonaci chętnie przysłuchiwali się wykładowi „Berylowe lustra - nowe technologie dla astrofizyki” dr Aleksandry Hamanowicz ze Space Telescope Science institute w amerykańskim Baltimore. Dr Tomasz Rożek przybliżył świat sztucznej inteligencji za pomocą prezentacji „Co sobie myśli AI”, a Działalność Centrum Badań Kosmicznych PAN przybliżył dr hab. inż. Piotr Orleański.

Po południu mogliśmy posłuchać opowiadań, które zwyciężyły w konkursie na teksty inspirowane twórczością Stanisława Lema, a także wziąć udział w seansie „Do krańców Wszechświata”. Zaprezentowano również fragmenty słuchowiska "Niezwyciężony" ilustrowanego projekcją pod kopułą Planetarium. Ze względu na dobrą pogodę możliwa była wieczorna obserwacja nieba.

Niedziela pod znakiem łazików marsjańskich i muzyki Hansa Zimmera

W niedzielę od rana chętni mieli okazję do wzięcia udziału w panelu „Czego nie powie Ci NASA” Grzegorza Przybyły i Jarosława Juszkiewicza, odbyła się również prezentacja „Hiperrealistyczne roboty sieciowe – wirtualni influencerzy” Ady Florentyny-Pawlak.

Prof. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ poprowadziła panel literaturoznawczy dotyczący twórczości i życia Stanisława Lema. Michał Kusiak, odkrywca planetoid przeprowadził prezentację „(Nie) Patrz w górę”, a wykład o poszukiwaniach planet poprowadził Damian Jabłeka. Sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz łazików marsjańskich, a wydarzenie zakończył koncert Filharmonii Śląskiej z muzyką Hansa Zimmera.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również