Wiadomości z Chorzowa

Gowin popiera apel Rady Przedsiębiorczości ws. działań zapobiegających lockdownowi

  • Dodano: 2021-07-28 06:15, aktualizacja: 2021-07-28 06:22

Wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował pełne poparcie dla apelu Rady Przedsiębiorczości o podjęcie zdecydowanych działań, które zapobiegną kolejnemu lockdownowi. Według Rady państwo musi w większym stopniu uwzględnić fakt zaszczepienia milionów Polaków.

Rada Przedsiębiorczości wzywa w swoim apelu do natychmiastowego wprowadzenia możliwości uchronienia się przed lockdownem przez dopuszczenie uzależniania świadczenia usług i innej działalności od wykazania zaszczepienia przez klientów, wraz z wszelkimi innymi zabezpieczeniami prawnymi takiego rozwiązania.

Ważny głos szerokiej reprezentacji polskich przedsiębiorców. Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę w pełni popieram te postulaty - napisał we wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin na Twitterze, odnosząc się do apelu RP.

W apelu Rady, pod którym podpisali się przedstawiciele dziewięciu organizacji pracodawców napisano, że w Polsce należy spodziewać się czwartej fali pandemii, a sytuację zapewne pogorszy pojawianie się nowych odmian koronawirusa. Dlatego wzywa do podjęcia „zdecydowanych i natychmiastowych” działań, które ograniczą skutki kolejnych obostrzeń epidemicznych. Poprzednie lockdowny pociągnęły za sobą ogromne koszty, ale wraz z wprowadzeniem szczepień populacyjnych, ryzyko tragicznych skutków koronawirusa może być jednak istotnie zmniejszone.

Rada wskazuje, że chociaż tempo szczepień spada, to istotna część społeczeństwa jest już dzisiaj zaszczepiona

Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu przez część osób ponosi całe społeczeństwo. Zmuszanie zaszczepionych do de facto poddania się dyktatowi niezaszczepionych jest nieracjonalne i niemoralne - czytamy w apelu.

W ocenie Rady wszystkich zaszczepionym i ozdrowieńcom należy zapewnić realne prawo dbania o zdrowie własne i zdrowie najbliższych, a pracodawcom – także o zdrowie pracowników i klientów. Ponieważ dostęp do szczepień jest już nieograniczony, kolejny lockdown nie musi i nie może być powszechny. Kształtując kolejne obostrzenia Państwo musi w większym stopniu niż dotąd uwzględnić fakt zaszczepienia milionów Polaków - brzmi apel.

Jak przypomniano, w wielu państwach uzależnia się możliwość korzystania z wielu usług i kontaktów międzyludzkich od zaszczepienia lub wykazania braku zakażenia.

Wprowadzenie wpierw możliwości, a następnie obowiązku, uzależniania korzystania z usług i przebywania w określonych miejscach od wykazania zaszczepienia przynosi jeszcze jedną ogromną korzyść. Doświadczenia innych krajów nie pozostawiają wątpliwości, że dzięki takim rozwiązaniom znacznie zwiększa się zainteresowanie szczepieniami - podkreśliła Rada.

Jak jednocześnie zapewniła, większość przedsiębiorców jest gotowa ograniczyć swoją ofertę wyłącznie do osób zaszczepionych lub posiadających certyfikat COVID-19, a tym samym finansowo partycypować w walce z pandemią koronawirusa i wesprzeć cele narodowego programu szczepień. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również