Wiadomości z Chorzowa

Grecki amfiteatr, czyli Duży Krąg Taneczny [Zdjęcia archiwalne]

  • Dodano: 2014-03-14 10:30

Duży Krąg Taneczny to jeden z pierwszych, i zarazem jeden z najciekawszych obiektów w Parku Śląskim. Zgodnie z manierą epoki socrealizmu, został zaprojektowany i zbudowany w duchu antyku greckiego.

Zespół Dużego Kręgu Tanecznego, to faktycznie forma antycznego amfiteatru. Był jednym z pierwszych obiektów w parku. Jego projekt powstał w 1952 roku, a budowa jest udaną próbą zagospodarowania określonej przestrzeni publicznej, w sposób kojarzący się z antykiem.

Piotr Franta, architekt parku tłumaczy, że nawiązanie do wątków architektury greckiej, było bardzo charakterystyczne dla socrealizmu. Ma na myśli m.in. założenia osiowe, proporcje oraz rozwiązania formalne budowli i ich elementów architektonicznych, a także wnętrz. Jak wyjaśnia, greckie budowle wznoszono jako konstrukcje słupowo-ryglowe, gdzie rolę słupów pełniły kolumny, a rygli (belek) – ciosy kamienne, układane na kolumnadzie. W przypadku „kręgów", przyjęcie tego samego wzornictwa, mając do dyspozycji ówczesną myśl techniczną: żelbet, stal, konstrukcje murowe, budziło, i budzi nadal, skrajne oceny.

– Fakt sięgnięcia po te wzory w tamtej kulturze, „podlanej sosem" socrealistycznej „polityki ludowej", spełniał jednak zadanie bardzo mocnego podkreślenia ważności obiektu. A jego forma, miała przywodzić na myśl wiekową trwałość w kulturze i sztuce – zauważa ekspert.

– Ta architektura, zbudowana solidnie, z bardzo dobrych materiałów, obroniła się w takim sensie, że nikt się do niej skutecznie nie przyczepił, a ona powoli stawała się świadkiem historii. I tak już pewnie zostanie – mówi Franta.

Karykatura pierwowzoru?
Duży Krąg Taneczny powstał przy alei Klonowej, naprzeciw Dużego Stawu. Prowadzą do niego kamienne schody, a gości witają tu dwie duże rzeźby rozbawionych tancerek, w strojach ludowych. Nad kręgiem, sceną o powierzchni 1590 metrów kwadratowych i średnicy ponad 30 metrów, góruje osadzona na siedmiu wysokich kolumnach kopuła. Poniżej są loże, a po ich bokach, małe widownie, ułożone tarasowo. W lożach, podczas imprez zasiadali dygnitarze, lokalni politycy oraz inne ważne osobistości, na widowniach przysłowiowi Kowalscy.

W późniejszym okresie, zmieniono zasadę funkcjonalną amfiteatru, bo widownia była stosunkowo niewielka, a scena (krąg) – olbrzymia. Uznano, że więcej ludzi będzie mogło oglądać występy, gdy całość odwróci się o 180 stopni. Ten sposób funkcjonowania obiektu, jest niestety zaprzeczeniem podstawowego założenia. W miejscu części lóż dobudowano drewnianą estradę, a na tanecznym kręgu ustawiano dziesiątki ławek, z których widzowie mogli oglądać występy estradowe. Takie działania, w tym przypadku, dały karykaturę pierwotnego rozwiązania.

Należy dobitnie podkreślić, że cały zespół amfiteatru został jednak bardzo precyzyjnie i harmonijnie zaprojektowany. Poza głównym kręgiem, składa się jeszcze z dwóch mniejszych, które mają własne kopuły. Na zwieńczeniach prowadzącej do kręgu promenady, usytuowano dwa obiekty, które zawsze pełniły rolę kiosków gastronomicznych. Już w latach 50-tych można tam było dostać m.in. piwo i gorące parówki.

– Niewątpliwie, cała kompozycja była próbą świadomego zagospodarowania fragmentu parkowej przestrzeni. Działo się to oczywiście na miarę ówczesnych możliwości, przepisów i oczekiwań –podkreśla Franta.

Z braku alternatywy
Obiekt w całości, bez większych ubytków i istotnych zniszczeń, przetrwał do dziś. Na przestrzeni dziesięcioleci, odbywały się tam zabawy taneczne i największe koncerty, które obecnie są w parku organizowane na Polach Marsowych i na Dużej Łące. Obejrzeć w tym miejscu można było m.in. występy Zespołu "Pieśni i Tańca Śląsk" oraz inne przedsięwzięcia taneczne, teatralne i sportowe.

– Trzeba pamiętać, że nie było wówczas takich systemów estradowych, jakie dostępne są obecnie. Z braku alternatywy, wybierano więc Duży Krąg Taneczny – wyjaśnia architekt. – Szybko jednak przekonano się o tym, że ten obiekt nie bardzo nadaje się na organizację większych koncertów – dodaje.

Stopniowo malała więc rola Dużego Kręgu Tanecznego. Dopiero w ostatnich latach, wróciły tam większe wydarzenia. W 2011 roku, wystawione przez Teatr Rozrywki przedstawienie "Jesus Christ Superstar", obejrzała bardzo duża widownia, a od kilku sezonów, goszczą tam artyści, występujący w ramach cyklu Letnia Energia Muzyki. "Kręgi" idealnie sprawdzają się też jako arena ćwiczeń dla miłośników zumby i fitnessu.

Krąg w prasie

Co działo się w tym miejscu?

O Dużym Kręgu Tanecznym sporo było w mediach. W ciągu dziesięcioleci gazety rozpisywały się o różnych wydarzeniach, zapowiadały, a potem relacjonowały najciekawsze imprezy. Oto kilka przykładów.

Trybuna Robotnicza 23.05.1958

"W niedzielę, 23 maja o godzinie 17, na dużym kręgu tanecznym w WPKiW, odbędzie się impreza pod tytułem „Księżycowa serenada" – występ zespołu muzycznego Jerzego Lesińskiego z udziałem pieśniarki, Lucyny Karczewskiej. Zapowiada Mirosław Wolski. Bilety wstępu, w cenie 3 złotych, do nabycia w kasach WPKiW."

Trybuna Robotnicza 29.01.1959

"W Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, na dużym kręgu tanecznym, uruchomiono ślizgawkę dla dzieci".

Trybuna Robotnicza 26.06.1964

"Z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości, przypadającego w niedzielę, 28 czerwca, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku odbędą się specjalne uroczystości. Po akademii, na której zostanie podsumowany dorobek spółdzielczości w naszym województwie, na terenie całego parku rozpocznie się wielki festyn, połączony z występami zespołów artystycznych – ponad 1000 wykonawców. Przed południem, na dużym kręgu tanecznym, koncertować ma zespół Filharmonii Górniczej z Zabrza, z udziałem solistów Opery Śl. Ponadto, przewidziane są: występ akordeonistów GS z Koszęcina i występ zespołu regionalnego GS Koziegłowy. W godzinach popołudniowych popisywać się będą zespoły wokalno-muzyczne z Zabrza i Gliwic oraz zespół pieśni i tańca „Halka" z Kozłowej Góry (...)."

Trybuna Robotnicza 21.08.1964

"Najbliższa, sierpniowa niedziela, zapowiada się znowu interesująco w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Nie będzie co prawda imprezy non-stop, za to dla zwiedzających otworzą tereny Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej, która z pewnością zainteresuje wielu bywalców parku. Po południu, na Dużym Kręgu Tanecznym, letnie wariete zaprezentuje akrobacje, żonglerkę, ekwilibrystkę, humor i piosenkę, po czym zespół J. Lewińskiego, wystąpi z imprezą pt. „Program z kwietnikiem".

Trybuna Robotnicza 1.06.1976

"W ostatnich dniach, w WPKiW rozpoczął się sezon imprez i wystaw. Na wyspie pod żaglem ruszyła młodzieżowa dyskoteka, natomiast na kręgach tanecznych i estradzie, odbywają się cykliczne koncerty orkiestr dętych. Odwiedzający mieli już także okazję obejrzeć w Hali Wystaw kiermasz mebli ludowych, zorganizowany przez „Cepelię", a od niedzieli, w Pawilonie Wystawienniczym, czynna jest Międzynarodowa Wystawa Kaktusów."

Dziennik Zachodni 20-21.05.1987

"Niedzielne propozycje Święta Prasy także stać będą pod znakiem imprez artystycznych. Już o godzinie 10.00 zapraszamy dzieci na spektakl pt. „Pinokio" („Duży Krąg"). Także na tej scenie, występować mają do późnych godzin wieczornych teatry lalkowe, zespoły harcerskie, artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie. (...) Wielkie losowanie cennych nagród rzeczowych, które – przypomnijmy – w dniu Święta Prasy upoważniają do wstępu do Wesołego Miasteczka, ZOO, Skansenu i Planetarium, odbędzie się o godzinie 18, na Dużym Kręgu tanecznym."

Gazeta Parkowa 30.04.2009

"W parku powstaną dwie nowe ubikacje, obok Dużego Kręgu Tanecznego i Rosarium. Modernizowane są też cztery istniejące, między innymi przy Stadionie Śląskim i Śląskim Wesołym Miasteczku."

Gazeta Wyborcza Katowice 5.07.2013

"Duży Krąg Taneczny w Parku Śląskim, 22 czerwca, na kilka godzin zmienił się w centrum wydarzeń ekologicznych. W ramach obchodów 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Śląska Chorągiew ZHP zorganizowała akcję edukacyjno-informacyjną „Moc Zielonych Atrakcji" – zaprosiła młodych i starszych do wzięcia udziału w ekologicznych konkursach, grach i zabawach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak działają gejzery, jak pracują pszczoły i jak zostawić po sobie ekologiczny ślad."

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również