Wiadomości z Chorzowa

Gwiazda śląskiej meteorologii pracownikiem Planetarium. Czym zajmie się Damian Dąbrowski?

  • Dodano: 2022-08-30 11:00

Planetarium Śląskie podjęło współpracę z najbardziej znanym na Śląsku meteorologiem. Damian Dąbrowski stał się pracownikiem Śląskiego Parku Nauki. Czym się zajmie?

Gdybyśmy używali terminologii piłkarskiej, powiedzielibyśmy że to najgorętszy transfer tego lata. Planetarium Śląskie ma wielką radość poinformować, że od sierpnia do grona naszych nauczycieli dołączył Damian Dąbrowski! Gdyby stworzyć sondaż na najbardziej godnego zaufania człowieka na Śląsku, prowadzący pogodadlaslaska.pl na pewno znalazłby się w pierwszej trójce. Pana Damiana już dziś możemy spotkać w Planetarium spoglądającego w niebo niczym Kopernik, a od jesieni będzie on prowadził warsztaty w stacji klimatologicznej – zapowiadają władze Planetarium Śląskiego Parku Nauki.

To będzie nie lada gratka dla gości Planetarium Śląskiego, gdyż nie da się ukryć, że Damian Dąbrowski jest niekwestionowaną gwiazdą meteorologii w regionie. Jego profil na Facebooku śledzi w tej chwili ponad 200 tysięcy osób, które często rozpoczynają dzień od wyjątkowo trafnej prognozy pogody autorstwa pana Damiana.

Meteorologia jest pasją geografa od blisko 40 lat. Cieszący się niesamowitą popularnością fanpage „Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski” na Facebooku działa od września 2013 roku. Pełne informacje dotyczące pogody w regionie można uzyskać na prowadzonej od 2020 roku przez pana Damiana stronie pogodadlaslaska.pl.

Damian Dąbrowski nową gwiazdą Planetarium Śląskiego Parku Nauki!

Zmiany w życiu zawodowym! Nadal pozostaję nauczycielem jednak z naciskiem na zagadnienia związane z pogodą, klimatem, miejscem Ziemi we wszechświecie, konsekwencjami jej ruchów itp. – zapowiada Damian Dąbrowski, który pracuje na co dzień w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana III Sobieskiego w Świętochłowicach.

Damian Dąbrowski jest nauczycielem geografii od 25 lat, a pięcioletnie studia magisterskie ukończył na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Jego praca magisterska dotyczyła cyrkulacji atmosferycznej na Wyżynie Śląskiej w latach 1986-1995.

Pan Damian nie jest jedynie „pogodynkiem”, ale na swoim profilu na Facebooku przedstawia również wiele przydatnych do obserwacji zjawisk atmosferycznych wskazówek, wyszukuje rozmaite ciekawostki związane z meteorologią, a także obala liczne mity dotyczące pogody czy klimatu jak np. powszechne przekonanie, że mroźna zima i niskie temperatury ograniczają populację owadów takich jak komary czy kleszcze w okresie wiosenno-letnim.

Gratuluję! Jestem dumna, że z takiej naszej mieścimy jak Świętochłowice dzięki Panu wiele osób wie gdzie jesteśmy na mapie Polski. Pana wiedza, doświadczenie i rzetelna informacja jest tylko dowodem na to, że warto się uczyć! Życzę wszystkiego dobrego – czytamy w komentarzach na profilu Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski.

Ja się zastanawiam czy Pan Damian nie powinien prowadzić warsztatów dla tych wszystkich synoptyków, którzy pracują w tv i redagują prognozę pogody? Póki co bardzo gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Jest Pan dobrym przykładem dla tych, którzy nie wierzą lub wierzą za mało, że hobby może być również super pracą – przekonuje jeden z komentujących na FB Planetarium Śląskiego.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Planetarium Śląskie/pogodadlaslaska.pl/Damian Dąbrowski FB

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również