Wiadomości z Chorzowa

Herbaciarnia Pai Mu Tan zniknie? Społecznicy zorganizowali zbiórkę, aby tak się nie stało

  • Dodano: 2021-04-20 14:15

Herbaciarnia Pai Mu Tan mieszcząca się przy ul. Moniuszki 4 to znane miejsce na gastronomicznej mapie Chorzowa. Przyciąga wyszukanymi herbatami z całego świata i wyjątkowym klimatem panującym w urządzonych ze smakiem wnętrzach. Niestety, w związku z pandemią niebawem może zniknąć z naszego miasta.Kawiarnia działa niemal 15 lat, a przez ograniczenia związane z pandemią koronawirusa może zostać zamknięta. Przedłużający się lockdown sprawił, że właściciele każdego dnia liczą kolejne długi, zamiast zarabiać. Zaległości zebrało się sporo. 15 kwietnia zdecydowali się poinformować, że zamierzają zamknąć Pai Mu Tan.

- Kochani, my przegraliśmy, jest nam ogromnie ciężko, ale pora podjąć decyzję o likwidacji. Nie wiemy nawet jak wyrazić nasz smutek i żal. Dzisiaj odebraliśmy pismo z PGM o odmownej decyzji rozłożenia zadłużenia czynszowego na raty. Ktoś siedzący za biurkiem uznał, że był moment, kiedy nie było lockdownu, mogliśmy płacić. Wypomniano nam, że korzystaliśmy z ulg, kiedy trwała przebudowa i remonty w centrum – poinformowali właściciele herbaciarni za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dodali też, że pomimo zdarzających się poślizgów z terminowym regulowaniem płatności, zobowiązania były spłacane.

- Rok 2019 spłaciliśmy w całości. Faktury z 2020 są uregulowane do czerwca łącznie. Wsparcie, które otrzymaliśmy w międzyczasie zostało przeznaczone na zapłatę ZUS, opłat stałych, podatku od nieruchomości itd. – wskazują właściciele herbaciarni.

PGM: Wciąż do uregulowania jest sporo zobowiązań

Jak podaje portal Silesia24, zgodnie z pismem otrzymanym od Zakładu Komunalnego "PGM" w Chorzowie, już w czerwcu ubiegłego roku użytkowniczka lokalu przy ul. Moniuszki 4 została poinformowana przez Urząd Miasta o utracie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Powodem miały być m.in. trudności z egzekwowaniem zobowiązań czy zwłoka w opłacaniu rachunków i dochodzenia należności na drodze sądowej.

Dodano także, że po otrzymaniu nakazu zapłaty zaległości zostały zapłacone. Właściciel lokalu korzystał też z ulg w postaci znacznego obniżenia opłat czynszowych w latach 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020 oraz możliwości spłacania kaucji zabezpieczającej w minimalnych ratach. Co więcej, „PGM” zaznaczył, że od listopada ubiegłego roku „zgodnie z decyzją Zastępcy Prezydenta Miasta, wysokość opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu została maksymalnie obniżona do wysokości 1 zł/m2 netto”. Jednakże i ta opłata nie była opłacana.
 

Czy herbaciarnia zakończy działalność po 15 latach?

Społecznicy wzięli sprawy w swoje ręce i zaoferowali pomoc. Jednym z podjętych działań było założenie zbiórki na rzecz kawiarni Pai Mu Tan.

- Problem pojawił się wraz z nadejściem pandemii i związanych z nią obostrzeń. Pai Mu Tan stoi zamknięta. Brak możliwości przyjmowania klientów sprawił, że właściciele lokalu mają problem z opłaceniem czynszu, a koszty herbaciarni to nie tylko czynsz, ale również podatek dochodowy, koszty ochrony lokalu, raty i inne zobowiązania – wskazują organizatorzy internetowej zbiórki.

Okazuje się, że środki uzyskane z tarczy nie wystarczyły na pokrycie kosztów. Właściciele zwrócili się do odpowiednich organów po pomoc w celu rozłożenia zadłużenia na raty, jednak decyzja była jednoznaczna.

- W związku z tym, po konsultacji z Panem Rafałem - właścicielem i jego żoną postanowiłyśmy założyć zrzutkę, która ma na celu zebranie środków na rzecz pokrycia zaległego czynszu, by po zakończeniu pandemii herbaciarnia nadal mogła funkcjonować. Chcemy ją ratować, ponieważ jest ono jednym z najlepszych tego typu miejsc. Również chcemy poinformować, że każda złotówka więcej zostanie przeznaczona na 15 urodziny herbaciarni – dodają organizatorzy zbiórki.

Herbaciarnię można wesprzeć TUDo zebrania jest 10 tysięcy złotych, a do tej pory zbiórkę wsparło już 184 wspierających, którzy przekazali 6 152 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również