Wiadomości z Chorzowa

INICJATYWA 605, czyli wspólna deklaracja śląskich miast w sprawie tras rowerowych

  • Dodano: 2022-03-11 09:30

Co wspólnego mają ze sobą Bytom, Gliwice, Chorzów, Lubliniec, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i powiat tarnogórski? Będą współpracować przy projektowaniu i budowie tras rowerowych. Deklarację w tej sprawie podpisano w środę 9 marca w Tarnowskich Górach. Jej nazwa to INICJATYWA 605.

Na czym polega INICJATYWA 605?

Celem jest wytyczenie punktów styku i przebiegu tras rowerowych na niektórych odcinkach korytarzy nr 602, 603 i 605 czyli prowadzących z Gliwic do Katowic, z Gliwic do Tarnowskich Gór i z Bytomia do Lublińca, a więc łączących centrum aglomeracji z północą i zachodem.

Strony zobowiązały się do wspólnego określenia kosztów projektowych i budowlanych oraz analizy i wskazania możliwości pozyskania środków na realizację tras, a także do promocji projektu na wszystkich etapach jego realizacji. W imieniu Chorzowa deklarację podpisał wiceprezydent Marcin Michalik.

Aby osiągnąć cel, sygnatariusze zgłosili gotowość do wzajemnego informowania się o postępach realizacji projektu, zapewnienia niezbędnego dla jego realizacji personelu oraz finansowania związanych z nim działań. Wszystkie uzgodnienia, projektowanie i budowa muszą odbywać się z uwzględnieniem kryteriów technicznych określonych w „Założeniach regionalnej polityki rowerowej Województwa Ślaskiego wraz z koncepcją sieci Regionalnych Tras Rowerowych (w ujęciu korytarzowym)”.

Z porozumienia przewidującego projektowanie trasy między Lublińcem a Tarnowskimi Górami, Bytomiem i dalej Katowicami cieszyła się także Anna Jonczyk-Drzymała, Zastępca Burmistrza Lublińca.

- W naszych okolicach mamy wiele kilometrów turystycznych tras  rowerowych. Dzięki trasie biegnącej na południe połączymy się z aglomeracją i innymi trasami a cykliści z południa nie będą do nas musieli jeździć pociągami czy samochodami, ale przyjadą na rowerach – powiedziała.

Założenia projektu

Projekt przewiduje budowę blisko 30 km łączących największe dzielnice miasta tras rowerowych, pasów dla rowerów, budowę tunelu pieszo-rowerowego, a także centrum przesiadkowego przy dworcu autobusowym i kolejowym.

Dzięki INICJATYWIE 605 powstające w Tarnowskich Górach trasy rowerowe będą połączone z biegnącymi do innych miast trasami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również