Wiadomości z Chorzowa

Jak spędzić ferie w województwie śląskim? Poznaj najciekawsze wydarzenia i atrakcje!

 • Dodano: 2022-02-07 11:30, aktualizacja: 2022-02-07 13:44

Tegoroczne ferie w województwie śląskim rozpoczną się w poniedziałek 14 lutego i potrwają dwa tygodnie, do 27 lutego. Zastanawiasz się jakie wydarzenia będą w tym czasie odbywać się w województwie śląskim? Szukasz pomysłu gdzie zabrać swoje pociechy? Przygotowaliśmy 10 najciekawszych miejsc i wydarzeń w województwie śląskim.

Ferie 2022. Najlepsze atrakcje w województwie śląskim

Ferie spędzone w mieście nie muszą być nudne. Poznaj nasze propozycje miejsc, które warto odwiedzić w ferie 2022:

 1. Ogród Świateł w Legendii - Chorzów
 2. Zimowa Szkoła Magii w Sztolni Królowa Luiza - Zabrze
 3. Ferie w Muzeum Powstań Śląskich - Świętochłowice
 4. Etnoferie w Skansenie - Chorzów
 5. Ferie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym - Mikołów
 6. Ferie z Książką - Katowice
 7. Zimowa Akcja Zima - Dąbrowa Górnicza
 8. Zimowe Podróże Po Literaturze - Gliwice
 9. Ferie w Muzeum Śląskim - Katowice
 10. Zimowe warsztaty teatralne - Sosnowiec

1. Ogród Świateł w Legendii - Chorzów

Legendia zamieniła się w niesamowitą krainę rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy. Ponad pół miliona światełek LED rozświetliło najbardziej magiczne miejsce na śląsku. Motywem przewodnim Ogrodu Świateł w Legendii jest  Lampa Aladyna. W otoczeniu 26  hektarów parku i jeziora przygotowano kilkadziesiąt instalacji świetlnych i atrakcji multimedialnych, pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową oraz video mappingi. Podczas zwiedzania wystawy dostępnych będzie aż 16 atrakcji Legendii, a między innymi:

 • Legendia Flower,
 • Tea Cups,
 • Royal Ballroom,
 • wybrane atrakcje dziecięce.

Podczas ferii otwarta zostanie Jama Bazyliszka, w której dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 15 lat będą mogły spędzić czas bez rodziców. Dzieci będą mogły wziąć udział w pobudzających kreatywność grach i zajęciach, oraz skorzystać z dostępnych atrakcji: Gaj Urwisów, Bazyliszek, Game Room i dmuchany zamek.

2. Zimowa Szkoła Magii w Sztolni Królowa Luiza - Zabrze

Sztolnia Królowa Luiza zaprasza dzieci na wizytę w Zimowej Szkole Magii. Wszystkie uczestniczące dzieci będą miały okazję nauczyć się tam magicznych zaklęć i zdobyć niecodzienne doświadczenia. Co jeszcze w programie:

 • Turniej magicznej dyscypliny sportowej
 • Zwiedzanie Komnaty Eliksirów, Komnaty Wróżb i Komnaty Magicznych Stworzeń
 • Poszukiwanie ukrytego artefaktu
 • Przejażdżka magicznym pojazdem - Karlik Express

Zimowa Szkoła Magii znajduje się w kopalni, dlatego należy odpowiednio się ubrać - przede wszystkim w wygodne obuwie i ciepłą bluzę lub kurtkę.

3. Ferie w Muzeum Powstań Śląskich - Świętochłowice

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach przygotowało wiele atrakcyjnych wydarzeń w te ferie. Na początek zaplanowano wizytę w schronie bojowym nr 39 Obszaru Warownego „Śląsk”. Dwa dni później odbędą się zajęcia plastyczne z etnodizajnu. Dla tych którzy lubią logicznie myśleć i rywalizować przygotowano turniej gier planszowych. W ostatni dzień ferii 24 lutego odbędzie się karnawałowy bal przebierańców, którego tematem przewodnik będą stroje regionalne z całego świata.

Zajęcia prowadzone będą dla dzieci od 6 roku życia w reżimie sanitarnym. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału.

4. Etnoferie w Skansenie - Chorzów

Świece z naturalnego wosku, etnopoduszki w kształcie wiejskiej chałupy czy malowidła przedstawiające tradycyjne lokalne zjawy – to tylko niektóre przedmioty, które wykonają najmłodsi mieszkańcy regionu w czasie tegorocznych „Etnoferii w Skansenie”, organizowanych przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

W pierwszy tydzień ferii zaplanowano zajęcia warsztatowe, między innymi warsztaty robienia maski karnawałowej, ekopoduszek i naturalnych świec. W warsztatach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 15 osób. W drugim tygodniu ferii zajęcia będą się odbywać w terenie. Od wtorku do piątku (22-25 lutego), w godzinach od 12:00 do 14:00 przewidziane jest spotkanie przy ogisku, gdzie będzie można się ogrzać i upiec własny prowiant. O godzinie 11:00 przy wejściu do skansenu będzie czekać przewodnik, który oprowadzi po ekspozycji muzealnej i opowie o drewnianych obiektach wiejskich. W zależności od aury pogodowej przygotowano dodatkowe atrakcje.

5. Ferie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym - Mikołów

Śląski Ogród Botaniczny zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami do wzięcia udziału w warsztatach i grze terenowej „Świat według jeża”. Gra ta przeznaczona jest dla wszystkich, a dzięki niej można poznać jeże i dowiedzieć się jak wygląda ich codzienne życie. Do zabawy można przystąpić w dowolnym momencie w godz. od 10:00 do 15:00 przez 7 dni w tygodniu. Aby wyruszyć w trasę ze swoją rodziną wystarczy ciepło się ubrać i pobrać mapę z okienka przy dziedzińcu. Koszt udziału w grze to 8 zł (od dziecka).

Dodatkowo odbywać będą się warsztaty. Uczestnik sam może wybrać tematy, które go interesują:

 • Wiosna leśnych ludków - dla przedszkolaków,
 • Czy pająkowi jest jeszcze potrzebny szalik? - dla szkolniaków,
 • Zagadkowa wycieczka - między zimą a wiosną - dla szkolniaków.

Warsztaty będą się odbywać w środy i soboty o godzinach 10:00 i 13:00

6. Ferie z Książką - Katowice

Tegoroczna edycja akcji Ferie z Książką odbywać się będzie pod hasłem „Książkowa Rajza” i odbędzie się w dniach 14-19 lutego oraz 21-26 lutego. Młodzi miłośnicy książek będą mogli wziąć udział w warsztatach  artystyczno-literackich i muzycznych, zajęciach parateatralnych, seansach czytelniczych, grach literackich oraz spotkaniach i spacerach miejskich tropem ważnych miejsc.

W trakcie trwania akcji dostępne będą dwie wystawy, które można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki:

 • Štěpan Zavřel – wystawa ilustracji książkowych artysty. Prezentowane ilustracje pochodzą z książek Dziadek Tomek, Sen o Wenecji, Odnalezione słońce,
 • Niezwykłe przygody Sally Jones. Spotkanie z bohaterami książki Jakoba Wegeliusa „Małpa mordercy” – wystawa Wydawnictwa Zakamarki.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. 

7. Tajemnicza Akcja Zima - Dąbrowa Górnicza

Biblioteka Główna w Dąbrowie Górniczej i siedemnaście filii na terenie całego miasta przygotowały moc atrakcji dla dzieci i młodzieży, którzy zimową przerwę od nauki spędzają w mieście.

W tym roku ferie w bibliotece odbędą się pod hasłem "Tajemnicza Akcja Zima". Podczas zimowych warsztatów uczestnicy będą mogli poznać tematy do tej pory przez nich niezgłębione, ale również te niewytłumaczalne i... nieodgadnione. Szeroki wachlarz tematyczny spotkań (m.in. plastycznych, edukacyjnych, literackich) sprawi, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a na nudę nie będzie miejsca!

W programie między innymi zajęcia literacko-plastyczne - „Tajemnice Lassego i Mai”, Tajemnice Klubu Naukowego „Kosmiczne dzieciaki”, teatr cieni i warsztaty „Mikołaj. Chłopiec, który czesał grzywkę na prawo” oraz popołudniowe kino familijne.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, na niektóre obowiązują zapisy.

8. Zimowe Podróże Po Literaturze - Gliwice

W każdej z filii biblioteki w Gliwicach na dzieci i młodzież czekają wyjątkowe wydarzenia. Tegoroczne ferie w gliwickiej bibliotece to m.in. warsztaty z długopisami 3D, literacko-plastyczne, podróże z ptakami, ozdabianie płóciennych toreb mazakami, warsztaty edukacyjne, ekoozdoby i planszówki.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, czasami jednak, ze względu na ograniczoną liczbę uczestników konieczna jest rezerwacja miejsc.

9. Ferie w Muzeum Śląskim - Katowice

Pełne przygód ferie zimowe odbędą się w Muzeum Śląskim. Podczas ferii w muzeum dzieci, młodzież i dorośli poznają m.in. warsztat grafika, odkryją świat inspirowany postacią bohatera powieści Alfreda Szklarskiego oraz wezmą udział w warsztatach rysunku i malarstwa.

Dla grup zorganizowanych przygotowano:

 • Wystawa Triennale Grafiki Polskiej, „Ferie ze sztuką dla dociekliwych” - podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest „grafika” oraz, że w muzeach i galeriach sztuki można podziwiać setki ciekawych odbitek graficznych tworzonych na papierze.  W programie zwiedzenie wystawy 11. Triennale Grafiki Polskiej.
 • „Na tropie Tomka”, czyli Ferie poszukiwaczy przygód - spotkanie będzie polegało na krótkim wprowadzeniu, następnie uczestnicy dostaną zeszyty z zadaniami do wykonania podczas samodzielnego zwiedzania wystawy.

Obowiązuje limit 15 uczestników. Koszt to 7 zł od osoby, obowiązują zapisy: warsztatymuzealne@muzeumslaskie.pl.

Zajęcia dla dzieci i rodzin odwiedzających muzeum indywidualnie:

 • Spotkanie dla dzieci spędzających ferie w domu, wraz z opiekunami,
 • „Młoda pracownia” - cykl spotkań adresowany do dzieci starszych, które lubią rysować, malować, chcą doskonalić swoje umiejętności plastyczne.

W zajęciach indywidualnych obowiązuje limit 10 osób. Koszt zajęć to 9 zł.

Ponadto przez cały luty bilety dla rodzin z dziećmi na zwiedzanie wystaw stałych i czasowych będzie można nabyć z 50% rabatem. Bilety w promocyjnych cenach do nabycia w tylko w kasach.

10. Zimowe warsztaty teatralne - Sosnowiec

Dla dzieci żądnych ciekawych wrażeń Teatr Zagłębia i Biblioteka Młodzieżowa w Sosnowcu przygotowali twórcze warsztaty skierowane dla klas III–VI. W ciągu tygodnia pracy uczestnicy i uczestniczki uruchomią ciało i emocje oraz samodzielnie stworzą książki!

Punktem wyjścia do wspólnej zabawy będzie picture book „Cztery zwykłe miski” autorstwa uznanej na całym świecie autorki książek obrazkowych, Iwony Chmielewskiej. Autorka swoje książki tworzy ręcznie, robiąc użytek z kawałków tkanin, pożółkłych kartek, starych elementów – przedmiotów, które ktoś uznał za nieprzydatne. Odwołując się do idei recyklingu, dzieci biorące udział w feriach także spróbują stworzyć książki przy wykorzystaniu materiałów znajdujących się wokół nas. Do stworzenia fabuł opowieści posłużą zadania teatralne: pisanie dialogów i odgrywanie scen.

Zajęcia odbywają się od 14 do 18 lutego w Bibliotece Młodzieżowej w Sosnowcu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia są przyjmowane mailowo, poprzez wysłanie wiadomości na adres edukacja@teatrzaglebia.pl. W tytule maila należy wpisać: Zimowe warsztaty teatralne. W treści – imię i nazwisko oraz wiek dziecka (oferta dla uczniów klas III–VI). Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również