Oferta kredytów firmowych jest bardzo szeroka. Trzeba jednak mieć świadomość, że w tej branży trudno znaleźć kredyt dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność krócej niż 6 miesięcy. Większość produktów kredytowych dedykowana jest bowiem firmom działającym co najmniej pół roku. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając ten sposób finansowania?
Znajdź ofertę kredytu firmowego od pierwszego dnia działalności
Zanim złożysz wniosek o udzielenie kredytu, upewnij się, na jakich warunkach możesz uzyskać finansowe wsparcie. Może się bowiem okazać, że kredyt, o który wnioskujesz, dostępny jest wyłącznie dla firm działających na rynku dłużej niż 6 miesięcy. W twojej sytuacji będzie to oznaczało wydanie decyzji odmownej, co z kolei może kosztować cię nawet kilkaset złotych. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre banki pobierają prowizję od rozpatrzenia wniosku - bez względu na to, jaka jest decyzja kredytowa. Jako że liczy się dla ciebie każdy wydatek, sprawdź ofertę banków w kwestii kredytu od pierwszego dnia działalności. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze.
Weź pod uwagę maksymalną kwotę kredytu
Każdy przedsiębiorca ma różne potrzeby, ale i różne możliwości finansowe. Dlatego zanim złożysz wniosek, porównaj oferty banków pod kątem maksymalnej kwoty kredytu. W zależności od banku, może to być nawet 350 tysięcy złotych (źródło: http://www.ideabank.pl/kredyt-na-start-plus-rok-bez-zus). Upewnij się przy tym, jaką kwotę możesz uzyskać bez zabezpieczenia, a od jakiej kwoty wymagane jest zabezpieczenie.
Uwzględnij wysokość oprocentowania
Z pewnością zależy ci, aby przy zaciągnięciu kredytu firmowego zapłacić jak najniższe odsetki. Dlatego przy wyborze konkretnej oferty, weź pod uwagę wysokość oprocentowania. Im jest ono niższe, tym mniej musisz dopłacić do kredytu.
Miej świadomość, że wysokość oprocentowania możesz negocjować. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by bank zaproponował obniżenie marży (parametru, który składa się na wysokość oprocentowania).
Poszukaj kredytu z gwarancją de minimis
Wybierając kredyt firmowy na start, weź pod uwagę zobowiązania udzielane przy wsparciu rządowym, czyli z gwarancją de minimis. To rozwiązanie, które zwiększy twoje szanse na uzyskanie kredytu. Gwarancja polega na tym, że kredyt zostaje zabezpieczony w razie twoich problemów ze spłatą. Należność wobec banku reguluje Bank Gospodarstwa Krajowego. W następstwie tego, swoje zobowiązanie regulujesz już nie z poprzednim bankiem, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego będącego gwarantem.
Sprawdź możliwość uzyskania dodatkowych bonusów
Okazuje się, że na rynku dostępne są kredyty firmowe dające dostęp do wielu udogodnień. Ciekawą opcją jest już nie tylko możliwość skorzystania np. z mobilnych wpłatomatów, ale i premie finansowe. Przedsiębiorcy mają szansę uzyskać premię w wysokości do 400 zł miesięcznie za regulowanie swoich należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Premia wypłacana jest przez okres 12 miesięcy.