Wiadomości z Chorzowa

Jaki był 2021 rok dla Chorzowa? Zobacz podsumowanie!

 • Dodano: 2021-12-31 10:30, aktualizacja: 2021-12-31 13:26

Otwarcie Muzeum Hutnictwa, powołanie spółki mieszkaniowej, wiele imprez na chorzowskim rynku i sporo frajdy na wodnym placu zabaw. Tak w telegraficznym skrócie wyglądał 2021 rok w Chorzowie. Urząd Miasta przypomina jak wyglądał ten rok krok po kroku.

INWESTYCJE

 1. Muzeum Hutnictwa - pierwsza tego typu placówka w Polsce otwarta! Na terenie dawnej elektrowni Huty Królewskiej, za 36 milionów złotych został otwarty obiekt, który opowiada nie tylko historię hutnictwa stali. To opowieść o pracy, nauce i życiu prywatnym w cieniu huty. Muzeum opowiada też o hutniczych korzeniach Chorzowa. To inwestycja, na którą czekało wiele chorzowskich rodzin. Tylko w weekend otwarcia - pomimo niepogody i pandemii - nowe muzeum odwiedziło kilka tysięcy osób.
 2. Zabytkowy Ratusz w Chorzowie Batorym zyskał nowy dach. Dzięki temu powolne niszczenie budynku przejętego przez Miasto od prywatnego właściciela zostaje zahamowane. Prace kosztowały 2 miliony złotych. Teraz Miasto szuka obiektowi nowych funkcji i partnerów.
 3. Szyb Prezydent jak nowy! W wakacje zakończył się remont jednej z największych atrakcji Chorzowa. Niemal stuletnia, zabytkowa wieża wyciągowa po ponad 10 latach musiała zostać zabezpieczona - w końcu jest platformą widokową dla turystów i mieszkańców. Uzupełniono konstrukcję, odmalowano wieżę oraz wymieniono oświetlenie obiektu wraz z instalacjami. Kosztowało to ponad 760 tys. złotych
 4. Wodny plac zabaw. Na skwerze przy ul. Floriańskiej powstała strefa wodnej zabawy z kilkunastoma atrakcjami. Za prawie 2 miliony zł zbudowano nieckę z urządzeniami, stację uzdatniania wody, strefę wypoczynku, siedziska i ścieżki łączące się z już istniejącymi alejkami. Nowa atrakcja od razu spotkała się z ogromnym entuzjazmem dzieci.

MIESZKANIA

 1. Chorzów tworzy spółkę mieszkaniową, która wybuduje ponad 1000 mieszkań w Maciejowicach. To efekt współpracy miasta z Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz Świętochłowicami, Zabrzem i Tarnowskimi Górami. Dzięki temu powstaje spółka SIM SILESIA, której zadaniem jest utworzenie komfortowych osiedli mieszkaniowych dla osób, które osiągają zarobki, ale nie mogą pozwolić sobie na kredyt. W Chorzowie docelowo ma powstać 1000 mieszkań w Maciejkowicach, na działce przy granicy z Siemianowicami Śląskimi.
 2. Inwestycja mieszkaniowa przy ul. Żeromskiego. To dwa, pięciokondygnacyjne budynki z 42. mieszkaniami.  Ich budowa kosztowała 12 milionów zł. Miasto partycypowało w kosztach na poziomie 6 milionów zł, jednak 2,5 miliona zł wróci  do Chorzowa z budżetu państwa. Reszta to wkład własny Regionalnego TBS i środki z Banku Gospodarstwa Krajowego.
 3. Zakład Komunalny PGM Chorzów remontuje kolejne kamienice. Wśród remontowanych budynków komunalnych są prawdziwe perły architektury. Swój secesyjny blask odzyskała kamienica przy ul. Wrocławskiej 20. Gruntownej renowacji poddany został także budynek na rogu ul.  Armii Krajowej 71 i Wita Stwosza 2. Inny przykład to kamienica przy ul. Kaliny 46 czy ulicy Mazurskiej 2.


OCHRONA ZDROWIA

 1. 1 lipca ruszyła chorzowska porodówka! Nowoczesny oddział ma specjalny trakt porodowy, komfortowe sale, sprzęt wysokiej jakości, a o zdrowie pacjentek i ich dzieci dba doświadczony personel. Oprócz oddziału ginekologiczno-położniczego, przy ul. Strzelców Bytomskich otwarty został również oddział neonatologiczny.

Dyrektor szpitala oraz Prezydent Andrzej Kotala podjęli decyzję o stworzeniu nowej, miejskiej porodówki po tym, kiedy prywatny podmiot zapowiedział zaprzestanie działalności ginekologiczno-położniczej w Chorzowie.

Decyzję o poprowadzeniu porodówki w strukturach szpitala podjął Prezydent Andrzej Kotala i Dyrektor Jerzy Szafranowicz.

 1. Zespół Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich od początku roku szczepi przeciwko koronawirusowi. Najpierw medyków jako szpital węzłowy. Kilka miesięcy później w tym miejscu już każdy bez wyjątku mógł zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.


EKOLOGIA

 1. 300 mieszkań zyskało zmodernizowane systemy grzewcze. Tym samym z lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych w Chorzowie usunięto 300 źródeł ciepła opalanych paliwem stałym. Koszt całkowity: 1 140 000,00 zł
 2. Termomodernizacja budynków przy ul. Gdańskiej 25, 25a wraz z likwidacją niskiej emisji. W ramach projektu budynki zostały docieplone, zmodernizowano instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymieniono źródła ciepła, zmodernizowano wentylację oraz wymieniono okna i drzwi.
 3. Wymiana oświetlenia. W ramach projektu zmodernizowano 736 punktów oświetleniowych (oprawy LED) w 33. lokalizacjach m.in. w Parku Róż i Parku Redena. Zamontowano też system inteligentnego sterowania oświetleniem. Ponadto nowoczesne zestawy oświetleniowe zamontowano bezpośrednio na estakadzie. Wcześniej estakada doświetlana była za pomocą kilkunastometrowych słupów przymocowanych do płyty rynku.
 4. "Zielona akupunktura". W ramach europejskiego projektu powstało zielone pobocze przy ul. Moniuszki, nowy deptak z powierzchnią czynną biologicznie przy ul. Bankowej i zielona ściana Chorzowskiego Centrum Kultury. Projekty mają poprawić jakość powietrza w mieście i likwidować wyspy ciepła.

SPORT

 1. Kajetan Duszyński złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich! Sztafeta, na której ostatniej zmianie był właśnie Kajetan, zwyciężyła w Tokio. Kajetan od lat jest związany z Chorzowem - trenował w AKS Chorzów, a także jest stypendystą Prezydenta Chorzowa
 2. Awans Ruchu Chorzów. Niebiescy wygrali III ligę i awansowali na szczebel centralny. W drugiej lidze również przez całą rundę radzili sobie bardzo dobrze. Wsparcie dla klubu w 2021 wyniosło 1,6 miliona złotych na zakup akcji.

KULTURA

 1. Chorzów jest Fest! - W Parku Śląskim odbył się kilkudniowy festiwal muzyczny o europejskiej randze. Do Chorzowa przyjechały dziesiątki artystów i tysiące uczestników. Było kilkanaście scen, widowiskowe oświetlenie i kuchnia z całego świata. Cała Polska po raz kolejny przekonała się, że do Chorzowa warto przyjechać
 2.  Imprezowy Rynek. Kiedy tylko sytuacja pandemiczna na to pozwalała, chorzowski rynek tętnił życiem. Były tu koncerty charytatywne, imprezy o tematyce morskiej, ale największą popularnością cieszył się wieczór kubański. Rynek pękał w szwach od tańczących chorzowian!

NAGRODY

 1. Chorzów najbardziej zielonym miastem. Miasto zajęło pierwsze miejsce w zestawieniu przygotowanym na podstawie danych GUS biorąc pod uwagę udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta (z wyłączeniem lasów) Mamy aż 20,9% terenów zielonych W rankingu tym uwzględniono 66 największych polskich miast na prawach powiatu.
 2. Na Wzgórzu Redena do użytku zostaje oddana Villa Reden z nowoczesnymi, komfortowymi mieszkaniami na wynajem. Budynek, który zaprojektował Maciej Franta jest architektoniczną perłą. Projekt został doceniony w prestiżowych konkursach World Design Awards 2021 oraz IconicAwards2021.
 3. Chorzów zwyciężył w "Rankingu elektromobilnych miast" w kategorii Transport Rowerowy. Raport stworzyła Polityka Insight wraz z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Ranking miast elektromobilnych porównuje 50 największych miast pod względem wprowadzanych rozwiązań na rzecz wsparcia elektromobilności i transportu zeroemisyjnego. Chorzów jest najmniejszym miastem spośród laureatów rankingu. Za dobrym wynikiem Chorzowa stoi powiększająca się każdego roku sieć ścieżek rowerowych, a także rozbudowany system rowerów miejskich KajTeroz. System zapewnia 4,3 rowera na każdy tysiąc mieszkańców oraz 14 punktów na 10km2 powierzchni miasta. 
 4. Miasto Chorzów otrzymało "Zielony Czek" od Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz tytuł "Gmina przyjazna dla czystego powietrza". To docenienie niemal 30 lat starań Urzędu Miasta w Chorzowie o poprawę jakości powietrza na Śląsku. To wynik wielu przedsięwzięć proekologicznych podejmowanych na terenie miasta. Tylko w bieżącym roku Urząd Miasta na dotacje do wymiany ogrzewania przeznaczył 1 940 000 złotych. W 2021 zawarto 499 umów dotacyjnych, a rozliczono 417 z nich. To oznacza, że z mieszkań w chorzowskich budynkach wielorodzinnych zniknęło co najmniej 417 starych pieców.

Komentarze (14)    dodaj »

 • Mieszkanka 3go maja

  A jeszcze zapomnieliście sie pochwalić ul 3go Maja!!!. Która jest remontowana już dłużej o rok .....a końca nie widać. Fajnie by było jak by trochę się sprężyli a nie zaczynali remonty w innych miejsca Chorzowa.... sukces Kotali

 • Ręce opadają

  Szkoda że modernizacja systemu grzewczego w Chorzowie polega głównie na przytaszczeniu do mieszkania najtańszych grzejników na prąd ! To porażka a nie modernizacja ! A można wszystkie domy komunalne i ze wspolnot bez problemu podłączyć do sieci . Tauron nie robi żadnych przeszkód ,tylko po co jakiś urzedas ma się starać dla innych ,oni przecież nie mieszkają w starych familokach . A powinni , może wreszcie wzięliby się za te domy , wszystkie a nie tylko kilka które im się podobają

 • Ciekawy

  Niestety nie masz racji. Gigant państwowy którego nie interesują nowi klienci, ciekawe z czego to wynika? Może redakcja zapyta Tauron Ciepło ile podłączył kamienic chorzowskich w ostatnich latach.

 • Wanda

  Giganta państwowego i prywatnego interesuje podłączenie klientów którzy płacą. Nie dziadostwo z wydawek i ops.

 • Esiek

  Ocho kolejna dej się uruchomiła?? Co do tego?? Tort z wisienkami i darmowy alkohol??

 • Potwór

  Dzięki temu że rządzi PiS są możliwe takie inwestycje.Pamiętamy czasy gdy rządziło PO z PSL wtedy piniendzy nie było na nic.Tego co dokonał rząd PiS to ewenement na skalę światową, tylko podziwiać.Pycha kroczy przed upadkiem, radzę samorządom wziąć to do serca.

 • Tak

  Tak, racja, samych wspaniałe osiągnięcia naszych kochanych rządzących. Podział społeczeństwa, pogarda dla inteligencji, inflacja powyżej 10%, partyjna telewizja, konflikty z całym światem.... nie chce mi się dalej pisać bo do jutra by zeszło z tymi osiągnięciami. Brawo

 • Potwór

  Same bzdury, nie masz coś świeżego bo podgrzewanymi kotletami zaczęło nam się już odbijać.

 • 8*

  Chory człowieku, źle Ci nie życzę zważywszy na Twoje problemy w odbiorze otaczającego świata. Najwyraźniej dzięki nieudolności rządzących nasz problem z leczeniem.

 • Potwór

  Program anty PiS przestał działać, zmień narrację.

 • Andrzej

  Program PiS zaczął działać. Właśnie straciłem 300 zł z emerytury. Dlaczego?? Bo pracowałem 47 lat. Mam nadzieję że się kiedyś spotkamy potworku. Osobiście. Tylko że ty jesteś bajerem admina by dużo wejść tu było. Nic nie szkodzi opinia o tym portalu jest w [...] miejsc.

 • Potwór

  Ja pracuję już 48 rok i jeszcze nie jestem na emeryturze.Odnośnie nowego ładu to co mi wiadomo to do sumy 12,8 tyś brutto nikt nie powinien stracić, to tylko tobie pozazdrościć tak wysokiej emerytury.

 • Esiek

  Ile płacą teraz?? Zastanawiam się nad przejściem z trola PO na trola PiS. Nie trzeba być tak inteligentnym no i można pić w pracy.

 • Igor

  Gdyby nie bydło z Ruchu i PiS byłby to bardzo dobry rok.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również