Wiadomości z Chorzowa

Jaki czujnik czadu wybrać?

  • Dodano: 2022-02-25 07:15, aktualizacja: 2022-02-25 07:22

Czujnik dymu to absolutna podstawa w każdym domu, w którym wykorzystuje się ogrzewanie gazowe lub węglowe. Powinniśmy zamontować go i dbać o jego stan dla własnego bezpieczeństwa. Jak wybrać najlepszy model?

  1. Objawy zatrucia tlenkiem węgla - na co uważać?
  2. Czujnik tlenku węgla - czym jest?
  3. Czujnik czadu - gdzie go zamontować?
  4. Urządzenie wykrywające tlenek węgla - jakie parametry musi spełniać?
  5. Jaki czujnik czadu wybrać? Najpopularniejsze modele

Objawy zatrucia tlenkiem węgla - na co uważać?

Czad jest bardzo zdradliwym gazem, ponieważ nie jesteśmy w stanie wyczuć jego obecności. Jednocześnie blokuje on możliwość poprawnego transportu tlenu przez krew, łącząc się z cząsteczkami hemoglobiny i tym samym "zajmując miejsce" atomom tlenu. Jednymi z pierwszych objawów zaczadzenia jest osłabienie, złe samopoczucie i ból głowy. Jeżeli na tym etapie nie wydostaniemy się z pomieszczenia, w którym się znajdujemy, kolejnym symptomem będzie ospałość i brak możliwości poprawnej oceny zagrożenia, co ostatecznie przeradza się w omdlenie i - niestety - zgon. Dlatego właśnie, jeżeli korzystamy z ogrzewania węglowego lub gazowego, powinniśmy bezwzględnie zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla. Nie jest to duży wydatek, a może uratować nam życie.

Czujnik tlenku węgla - czym jest?

Detektor tlenku węgla to specjalne urządzenie, które wykrywa obecność już bardzo małej ilości czadu w powietrzu. Jego zadaniem jest ostrzec nas, jeżeli stężenie tego gazu zacznie być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Najczęstszą formą jest sygnał dźwiękowy, ponieważ łatwo możemy go usłyszeć oraz na niego zareagować. Czujnik dymu musi być również regularnie sprawdzany, najlepiej razem z instalacją ogrzewania, przez uprawnioną do tego osobę. Detektor, który posiada dostatecznie czuły sensor, by spełniać swoje zadanie, musi być oznaczony certyfikatem EN50291.

Czujnik czadu - gdzie go zamontować?

Każdy czujnik czadu i gazu posiada instrukcję, w której producent zamieszcza również informacje o sposobie instalacji. Co do zasady jednak powinien się on znaleźć przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym mamy piec. Należy również unikać montażu w tzw. martwych strefach, czyli obszarach w których nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zwykle o martwej strefie mówimy w kontekście przestrzeni około 20 cm od sufitu oraz przy podłodze. Z drugiej strony detektor nie powinien się znajdować również w strefie, w której może wystąpić przeciąg. Musimy zachować odpowiednią odległość od samego pieca, ponieważ w jego najbliższej okolicy może tymczasowo i na krótko dochodzić do zwiększenia poziomu tlenku węgla ze względu na proces spalania.

Aby detektor czadu działał poprawnie i zachował swoją sprawność, należy dbać o niego także po instalacji. Powinniśmy zadbać, by urządzenie było wolne od kurzu, tłuszczu oraz nie zostało wystawione na działanie chemii domowej.

Urządzenie wykrywające tlenek węgla - jakie parametry musi spełniać?

Aby czujnik czadu spełniał swoje zadanie, musi spełnić szereg parametrów. Jest to bardzo ważne i absolutnie powinniśmy zwrócić na nie uwagę podczas zakupu. Do najważniejszych punktów należą kolejno:

  • obecność atestu: aby mieć absolutną pewność, że czujnik gazu będzie sprawny i ostrzeże nas o niebezpieczeństwie, musimy wybrać model posiadający atest. Spełnienie normy PN-EN 50291 gwarantuje odpowiednią czułość urządzenia;
  • zakres temperaturowy: w zależności od producenta czujniki czadu mogą pracować sprawnie w różnym zakresie temperatur. Najczęściej spotykanym zakresem jest 3-45 stopni Celsjusza, jednak znajdziemy modele sprawne nawet w przedziale -20 do 75 stopni;
  • rodzaj zasilania: zasilanie domowych detektorów tlenku węgla może pochodzić z sieci lub z baterii. Te drugie są łatwiejsze w montażu, ponieważ nie musimy szukać gniazdka, do którego trzeba byłoby je podpiąć. Z drugiej strony jednak musimy stale kontrolować poziom ich naładowania - bateria powinna być wymieniana co najmniej raz na pół roku;
  • dodatkowe funkcje: czujniki tlenku węgla mogą występować również w formie 2w1 lub 3w1, gdzie poza samym czadem są zdolne do wykrywania również innych gazów, a także dymu papierosowego. Takie urządzenie będzie droższe od podstawowej czujki. Na rynku znajdziemy także modele, które da się podpiąć pod system alarmowy - wtedy powiadomienie o zagrożeniu możemy otrzymać na dedykowaną aplikację lub SMSem.

Jaki czujnik czadu wybrać? Najpopularniejsze modele

Jeżeli chcemy wyposażyć nasz dom lub mieszkanie w czujnik dwutlenku węgla lub czadu, mamy do wyboru kilka różnych, sprawdzonych i popularnych marek. Jednymi z najbardziej ekonomicznych urządzeń są te pochodzące od producenta Kidde - są to proste, tanie i łatwe w montażu modele. Innym, równie dobrym wyborem będzie sprzęt od FireAngel - w ofercie tej marki znajdziemy wiele różnych modeli, także wykrywających więcej niż jeden rodzaj dymu. Dla osób planujących zamontować czujnik czadu wpinany do sieci kilka propozycji posiada marka Gazex. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ sensor elektrochemiczny jest tutaj zamieniony na półprzewodnikowy, co pozwala zwiększyć czułość urządzenia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ilona

    Lanberg ma fajne e czujniki zgadzam się wysokiej jakości i rozsądna cena

  • krychol

    najlepiej z dobrej firmy nie jakies chinskie barachło.. ja mam z lanberga bo nie jest bardzo drogi a ma dobre opinie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.