Wiadomości z Chorzowa

Kąpiele w nowej fontannie mimo zakazu. Czy miasto zareaguje?

 • Dodano: 2019-08-28 14:15

Nowe chorzowskie fontanny, w których kąpiel jest prawnie zakazana, przyciągają najmłodszych mieszkańców. Radni apelują – dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. 

Choć wakacje zakończą się już w tę sobotę to upalne dni przyciągają do nowej fontanny spragnione ochłody i zabawy chorzowskie dzieciaki. Kąpiel w zainstalowanej na rynku fontannie może jednak stwarzać zagrożenie dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. O reakcję władz Chorzowa zaapelował jeden z miejskich radnych, Jacek Nowak.

Na jednej z ostatnich Sesji RM przyjmowaliśmy regulamin dotyczący miejskich fontann. Między innymi uchwaliliśmy zakaz kąpieli w fontannach – zakaz ten miał dać podstawę prawną Straży Miejskiej do interwencji w sytuacji, gdy dzieci w upalne dni wchodzą do fontann. Głównym argumentem były kwestia sanitarne – woda w fontannach funkcjonuje w obiegu zamkniętym i kąpiel może stanowić zagrożenie dla zdrowia. 

Tymczasem fontanny zainstalowane na Rynku w upalne dni cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci, zwłaszcza, że wytryskują one bezpośrednio z ziemi – nie ma żadnej bariery architektonicznej, która by ograniczała przestrzeń fontanny – podsumowuje Jacek Nowak. 

Radny wystosował do miasta szereg pytań o stan sanitarny fontanny na rynku, m.in. o to, czy woda w tej fontannie również funkcjonuje w obiegu zamkniętym, czy posiada system filtrowania/uzdatniania, czy woda jest badana i co wynika z badań, czy zabawy dzieci w tej fontannie są bezpieczne pod względem jakości wody, a także jaki jest stan wody w pozostałych miejskich fontannach.

Chorzowianie przeciwni kąpielom dzieci w fontannach

Nie trzeba jednak czekać na reakcję władz Chorzowa na zaistniały problem. Wielu mieszkańców nie kryje oburzenia i krytykuje rodziców, którzy pozwalają swoim pociechom na swobodne zabawy w fontannie.

Na rynku czy przy poczcie dzieciaki się bawią na całego. Zero wyobraźni rodziców. Każdy wie, że fontanny miejskie to łaźnia dla bezdomnych i zamknięty obieg wodny – komentuje jedna z mieszkanek Chorzowa na Facebooku. 

Sanepid ostrzega -  kąpiel w fontannach niebezpieczna dla zdrowia

O niebezpieczeństwach, jakie czyhają na najmłodszych kąpiących się w miejskich fontannach wielokrotnie informował chorzowski sanepid. Stan wody w fontannach nie jest monitorowany, bo nie wymagają tego przepisy. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie nadzoruje jedynie jakość wody przeznaczonej do picia i kąpieli. Fontanny nie są miejscami przeznaczonymi do kąpieli, więc takiemu nadzorowi nie podlegają. Wykorzystanie ich jako basenów czy brodzików może stwarzać zagrożenia dla zdrowia.

Znaczącą rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaków, psów, kotów) oraz ludzi. Woda może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E. coli, enterokoki), wirusami (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniakami pasożytniczymi (Giardia, Cryptosporidium), które mogą powodować zmiany skórne, a także schorzenia układu pokarmowego – przestrzega Aneta Szczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

Pozwalasz dzieciom na kąpiel w fontannie? Grozi za to mandat

Miejscy urzędnicy i Straż Miejska podkreślają, że choć woda w fontannach jest uzdatniana chemicznie, nie musi być na bieżąco monitorowana.

Fontanny są ogólnodostępne, co powoduje, że potencjalnie każdy może wpłynąć na pogorszenie jakości wody. Miasto informuje o zakazie kąpieli, jednak tabliczki są dewastowane. Kąpiel w miejscu zabronionym przez osoby powyżej 17 roku życia to wykroczenie, które może podlegać karze grzywny do 250 zł. Strażnicy Miejscy mogą też zastosować pouczenie – informuje Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Chorzów.

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Asia

  To są totalne bzdury. Fontanny chodnikowe robi się po to aby dzieci mogły bawić się wodą. Niech Sanepid zajmie się badaniem wody. Woda jest w obiegu zamkniętym, foltrowana i dezynfekowana. Oczywiście jeżeli wszystko jest zrobione zgodnie z projektem a nie po taniosci. Fontanna chodnikowa bez możliwości zabawy to jak lizanie cukierki przez papierek.

 • Wanda Sułkowska

  Straż Miejska jest zdania, że korzystanie z fontanny na Rynku jest dozwolone, więc żadnych mandatów czy pouczeń nie stosuje. Uchwała, regulamin sobie, a rzeczywistość skrzeczy. Artykuł bardzo dobry. Gratulacje.

 • Donna

  Szkoda że ten rynek nie jest na cwajce, użytkowicy fontanny mieli by blisko.

 • Misiek

  Zgadzam się z Franią!

 • Frania

  Nie pamiento woł jak cielokiem boł! Do wszystkich oburzonych starzykow i innych ludziow.

 • Helena

  Popraw pisownię.

 • Tomek

  A gdzie jaki kolwiek basen w Chorzowie? Wstyd

 • Russell Gunn

  Zaimek 'jakikolwiek' pisze się razem.

 • Wanda

  W Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z 6 maja 2019 r. jest zamieszczona Uchwała Nr VII Rady Miasta Chorzów w sprawie przyjęcia regulaminu korzystania z fontann miejskich. Ogólnie biorąc zabronione jest wchodzenia do wody. Nie i już Zapis dotyczy też fontanny na Rynku. Dziś tam byłam. Mamy opalały się korzystając z leżaków, dzieciarnia i pies hasają w najlepsze. Chłopczyk siusia... Straż Miejska trwale nieobecna.

 • Adaś

  Kapusie!!!

 • Yo

  Dajcie spokój po co ten artykuł?? Dzieci to dzieci, jest gorąco to się moczą. News dnia!!

 • Robertt

  Jasne. Samo zdrowie, gronkowiec, salmonella, wszelkie grzyby i ratusz pełen kałolicji

 • Joo

  Farma troli także w Chorzowie :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.