Wiadomości z Chorzowa

Katastrofa MTK: co dalej z odszkodowaniami?

  • Dodano: 2019-02-20 07:45, aktualizacja: 2019-02-20 08:11

Już kilka lat temu prezydent Chorzowa otrzymał szczegółowe instrukcje z wytycznymi dotyczącymi tej sprawy.

Uważam, że wypłata odszkodowań bliskim ofiar katastrofy na MTK dopiero po wyroku sądu drugiej instancji to nieporozumienie – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – Dlaczego w przypadku tej tragedii stosowana jest inna procedura, niż w przypadku bliskich ofiar katastrof w Smoleńsku i samolotu CASA? – pyta prezydent.

Nie będzie przelewów bez prawomocnych wyroków sądu drugiej instancji

Dokument z Urzędu Wojewódzkiego nie pozostawia złudzeń: żadnych przelewów bez prawomocnych wyroków sądu drugiej instancji w każdej indywidualnej sprawie. 

Od katastrofy minęło już 13 lat, a my nadal nie mamy zgody na wypłacenie odszkodowań – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Bez zielonego światła z administracji rządowej nie mogę podjąć żadnych działań, bo środki na wypłatę odszkodowań pochodzą z budżetu państwa, a nie z budżetu miasta – dodaje Kotala.

Prezydent Chorzowa w całej procedurze jest jedynie reprezentantem Skarbu Państwa – nie podejmuje decyzji, tylko wykonuje polecenia przekazywane przez Urząd Wojewódzki.

Apelacje tylko wydłużą cierpienie osób, które na sprawiedliwość czekają 13 lat – dodaje prezydent. – Sytuację mogłaby zmienić nowa instrukcja Wojewody Śląskiego dotycząca odszkodowań w sprawie MTK  – mówi prezydent Chorzowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również