Wiadomości z Chorzowa

Kiedy zostanie ukończona budowa tężni w Chorzowie? Inwestycja miała być już gotowa! 

 • Dodano: 2019-10-08 12:15, aktualizacja: 2019-10-08 17:10

Tężnia w Chorzowie miała być już gotowa, a nie widać nawet zarysów jej konstrukcji. Kiedy zostanie ukończona? Tego na razie nie wiadomo. Wykonawca nie podał jeszcze terminu, a urzędnicy rozpoczęli naliczanie kary.

Budowa tężni w Chorzowie rozpoczęła się rok temu

Umowę na zagospodarowanie Placu Hutników w Chorzowie, w tym budowę tężni solankowej, zawarto w grudniu 2017 roku. Prace rozpoczęły się dziesięć miesięcy później, a wykonawcą jest firma Rudeks ze Szczecina. 

- W tężni zastosujemy gałęzie z regionu, w którym jest bardzo czyste powietrze. Tarninę będziemy dowozić specjalnie z Bieszczad. Woda przyjedzie do Chorzowa prosto z Zabłocia i Ustronia – zapewniał w ubiegłym roku Krzysztof Łazarz z firmy Rudeks.

Będzie kara finansowa za opóźnienie w budowie tężni

Z tego „uzdrowiska” w centrum miasta chorzowianie mieli już korzystać od co najmniej tygodnia. Zgodnie z umową inwestycja miała być zakończona najpóźniej do 30 września, a choć gotowy jest zbiornik na solankę i całe otoczenie tężni, to nadal nie ma nawet jej konstrukcji.

- Wykonawca tężni nie wywiązał się z terminu zawartego w umowie, dlatego Urząd Miasta rozpoczął już naliczanie kary. Czekamy na podanie przez wykonawcę terminu zakończenia prac. O szczegółach będziemy na bieżąco informowali – informuje Kamil Nowak z Biura Prasowego Urzędu Miasta Chorzów.

Koszt inwestycji, w tym utrzymanie tężni przez 3 lata, to ponad 5 mln złotych.

Chorzowska tężnia to nawiązanie do uzdrowiskowej historii miasta

Choć dziś wydaje się to nieprawdopodobne Chorzów, a właściwie ówczesna Królewska Huta, w latach 1815 – 1850 była miejscowością uzdrowiskową. Lecznicze wody, które pomagały w leczeniu reumatyzmu czy artretyzmu, wydobywano z szybu kopalni „Król”. Gwałtowny rozwój przemysłu wydobywczego doprowadził jednak do zaniku leczniczych wód, ale do dziś w Chorzowie jest ulica Starego Zdroju.

- Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominała tężnia solankowa. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji chorzowianie będą chętnie tutaj wypoczywali – mówił, w październiku ubiegłego roku, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Drewniana konstrukcja tężni w Chorzowie będzie miała 8 metrów wysokości. Powstały wokół niej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy, takie jak: jod, brom, magnez, wapń czy potas.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Wanda

  Też czekam. Nie mam chęci i cierpliwości do starania się o uzdrowiskowe skierowania. Poza tym z psiną nie przyjmą w żadnym krajowym kurorcie. Za parę tygodni z chorzowskich kominów buchną czarne wyziewodymy pochodzące ze spalania byle czego.Straż Miejska zajmuje się deratyzacją, a nie stanem powietrza.

 • Xxx

  Całe lata kopciło się w Chorzowie z kominów z takich zakładów jak huty kopalnie azoty i nikomu to nie przeszkadzało a teraz z paru familoków się kopci i wielkie halo znaleźli się ekolodzy ciekawe czy sprząta pani [...]a po swoim piesku jak nawali na chodniku albo gdzieś na trawniku

 • ewaB

  A w parę epok wcześniej paliło się świeczki bo nie było prądu, to może tez do tego wrócimy....?ale wróce do tych czasów o których piszesz- wtedy nie paliło się plastiku( butelek, reklamowek itp.) bo go nie było, wszystko było w szkle! Teraz palą czym popadnie, az szkoda tej tarniny z czystych zakątków Polskich

 • Wanda

  Absolutnie sprzątam po Marcie. To jest spora [...] i warczy, gdy ktoś o niej mówi "piesek". Sprzątam Marcine kupstwa i innych do tego zachęcam. Węglowe paleniska niszczą miejski klimat. Poczytaj o tym w Internecie.

 • Max

  Robotnicy nic nie robią i cały czas siedzą na co?l?

 • messi

  szkoda ze to tak długo idą te prace

 • Podatnicy

  Bo pewnie priorytetem jest stadion z barem dla kiboli.

 • Ehh...

  A co ma Teznia do stadionu, pacanie!?Jaka firma taka praca...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.