Wiadomości z Chorzowa

Kierowco! Trzymaj się prawego pasa

  • Dodano: 2022-05-09 08:30, aktualizacja: 2022-05-09 11:04

Korzystanie za lewego pasa przez kierujących, gdy prawy pas jest wolny to nie rzadki widok na drodze. Kierowcy często też tamują i utrudniają ruch, poruszając się zbyt wolno pasem lewym. Tego typu sytuacje sprawiają, że ruch nie odbywa się płynnie.

Kierowco pamiętaj, że masz obowiązek trzymać się prawego pasa!

Tamowanie i utrudnianie ruchu przez kierowców poruszających się lewym pasem pomimo tego, że prawy pas jest wolny może ich kosztować od 20 do 500 złotych i 2 punkty karne. Niestety pomimo obowiązującego w naszym kraju ruchu prawostronnego nie rzadko można na drodze dostrzec pojazdy poruszające się w nieprawidłowy sposób. Nadmierne wykorzystywanie przez kierowców pasa lewego, na jezdniach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku jest niebezpiecznym zjawiskiem.

Sytuacje, w których kierujący pomimo wolnego prawego pasa porusza się pasem lewym, są nagminne. Bardzo często pojazdy poruszają się bardzo wolno pasem lewym lub środkowym w przypadku dróg trzypasmowych, tamując i utrudniając ruch innym uczestnikom. Takie zachowania mogą być bardzo niebezpieczne i w wielu przypadkach zmuszają pozostałych kierujących do wykonywania manewru wyprzedzania z prawej strony. To w konsekwencji może doprowadzić do powstania nieprzewidywalnych w skutkach zdarzeń drogowych. W celu ograniczenia takich niepożądanych zachowań kierujących i poprawy tym samym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci rudzkiej drogówki zwracają uwagę na właściwy sposób poruszania się pojazdów zgodny z przepisami. Dużą uwagę na obowiązek poruszania się pojazdem blisko prawej krawędzi jezdni, zwracają policjanci grupy SPEED.

Przypominają oni o tej zasadzie i egzekwują zachowania zgodne z prawem, a osoby, które nie stosują się i nie przestrzegają jej, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zapowiadają, że w związku z prowadzonymi w naszym regionie działaniami „Trzymaj się prawego pasa”, w najbliższym czasie, będą zwracać szczególną uwagę na kierowców, którzy poruszają się niewłaściwym pasem ruchu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wieśka

    Tylko władza nie chce się trzymać prawego pasa. Oni wola jechać po lewej w dodatku pod prąd.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również