Wiadomości z Chorzowa

Kładziemy na stół 1,8 mln zł - prezydent Chorzowa w sprawie wycinki drzew

  • Dodano: 2019-07-19 14:45

Prezydent Chorzowa proponuje marszałkowi województwa wykupienie spornej działki przy Parku Śląskim od spółki Green Park Silesia i włączenie jej w granice parku. Chce do tego dołożyć 1,8 mln złotych. 

Prezydent Chorzowa: to jedyny scenariusz, który powstrzyma wycinkę drzew

Zdaniem prezydenta Andrzeja Kotali to jedyny scenariusz, który uchroni drzewa przed wycinką. Blisko 2 mln złotych to pieniądze, które trafiły do miasta ze sprzedaży działki po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego. Marszałek województwa na razie nie odpowiedział na tę propozycję.

- Kładziemy na stół 1,8 mln złotych, aby się dołożyć do kwoty, którą marszałek wyasygnuje na zakup tego terenu i może ten teren włączyć do Parku Śląskiego. Będzie miał wtedy takie prawo i drzewa zostaną. My nie możemy tego kupić, bo z jakiego tytułu ma Chorzów wyłożyć 8 mln złotych, żeby odkupić nie swój teren. Posądzono by mnie wtedy o niegospodarność – podkreślał dziś prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Prezydent przypomniał też, że teren ten nie należał nigdy do miasta, tylko do Skarbu Państwa, a jego sprzedaż to było jedynie wykonanie decyzji wojewody. W takich przypadkach zgodnie z prawem 75% kwoty uzyskanej ze sprzedaży trafia do Skarbu Państwa, a 25% zasila budżet miasta. 

10 tys. drzew do końca kadencji

Prezydent Kotala zapowiedział również, że do końca obecnej kadencji samorządu na terenie Chorzowa posadzonych zostanie 10 tys. drzew. W tym 3 tys. drzew na terenie byłej szkoły ogrodniczej w Parku Śląskim. To, jak podkreślił prezydent, odpowiedź na wyraźne żądania mieszkańców, którzy chcą więcej zieleni w mieście. 

Prezydent Katowic przekroczył swoje kompetencje

Andrzej Kotala odniósł się również do działań radnych i prezydenta Katowic w sprawie działki po OPT. Podkreślił, że ingerując w sprawy Chorzowa poważnie przekroczyli swoje kompetencje.

- To wywołanie szumu medialnego po to, aby mieć pretekst do odebrania Parku Śląskiego chorzowianom. Na to nigdy mojej zgody nie będzie. Sądzę, że mieszkańcom Chorzowa również na tym parku zależy, bo zawsze był w Chorzowie i chorzowianie są z nim bardzo związani. Nie pozwolimy, aby jakiekolwiek działania radnych i prezydenta Katowic spowodowały by park odebrać Chorzowowi - podkreślił prezydent Chorzowa.

Prezydent Kotala dodał, że na terenach obok Parku Śląskiego leżących już na terenie Katowic, wycięto drzewa pod budowę osiedla mieszkaniowego, a kolejne w planie zagospodarowania przestrzennego są przewidziane pod budownictwo mieszkaniowe. 

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, zorganizował dziś spotkanie w sprawie wycinki ponad 1300 drzew na działce po OPT, ale na propozycję prezydenta na razie nie odpowiedział.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • ppp

    tak kafelki w kuchni D

  • Ginter

    Ty kładziesz....

  • Wanda

    Prezydent powiedział: "Kładziemy", nie "Kładę".Martwi mnie sprawa wycinki, tym bardziej, że nowe nasadzenia mało warte. Widzę to co dzień.Czy bywasz na Rynku?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.