Wiadomości z Chorzowa

Koalicja promuje bezpieczne ferie

  • Dodano: 2018-01-23 07:00, aktualizacja: 2018-01-23 07:21

W powiecie gliwickim lód zapadł się pod chłopcami 10 metrów od brzegu. Starszemu udało się uciec, młodszy wpadł do lodowatej wody.

Podobne zdarzenie miało miejsce w Skarbimierzu, gdzie pod lodem znalazł się 14 - latek. Zamarznięte zbiorniki mogą stanowić zimą śmiertelną pułapkę. Dlatego Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa organizuje akcje, której celem jest promowanie bezpiecznych postaw w czasie ferii. Będzie można zobaczyć pokaz strażaków, zobaczyć, ile waży człowiek w mokrych ciuchach i dowiedzieć się, jak wygląda akcja ratunkowa.

Tylko od początku trgo roku aż dwanaście osób zginęło w wyniku utonięcia pod lodem. Większość tych zdarzeń ma miejsce w czasie wolnym od zajęć szkolnych, zimą, gdy zbiorniki wodne mogą stanowić śmiertelną pułapkę. Dlatego - w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi - Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa serdecznie zaprasza do udziału w akcji "Dej pozor co niy ujedziesz".

- Jej celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem - wyjaśnia Robert Łuszcz, komendant miejski Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

W ramach wydarzenia, które odbędzie się 25 stycznia o godz. 9. 30 w Parku Śląskim (w okolicach Kanału Regatowego, naprzeciw Hali wystaw „Kapelusz”) będzie można zobaczyć pokaz działań Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej z Bytomia przy wsparciu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, a chorzowscy policjanci będą promować bezpieczne formy spędzania wolnego czasu.

Przypomnijmy: Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa to nowy program, którego najważniejszym zadaniem jest poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców.

Do jego głównych założeń należą między innymi: usprawnianie współpracy między administracją samorządową, służbami mundurowymi, instytucjami i mieszkańcami w celu stworzenia sprawnie funkcjonującego lokalnego systemu bezpieczeństwa - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Do tego: współpraca w zakresie monitorowania, analizowania i zwalczania zagrożeń szczególnie dotykających lokalną społeczność, działania profilaktyczne, kształtujące prawidłowe postawy w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem. 

Powstanie Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa nie tylko poprawi współpracę pomiędzy poszczególnymi służbami i instytucjami działającymi w mieście, ale także ułatwi mieszkańcom kontakt z nimi – tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej.

Działalność Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa została oficjalnie zainaugurowana 16 stycznia. Podczas tego wydarzenia partnerzy koalicji przybliżyli mieszkańcom specyfikę swojej pracy, a także zorganizowali dla nich warsztaty poświęcone bezpieczeństwu.

W skład koalicji wchodzi wiele instytucji, które na co dzień zajmują się współpracą z mieszkańcami Chorzowa - mówi Robert Łuszcz, komendant miejski policji w Chorzowie. - Realizować program będą z nami m.in. Park Śląski, Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zespół Szpitali Miejskich, Chorzowsko - Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji czy chorzowskie parafie i szkoły. Takie grono partnerów gwarantuje możliwość kompleksowego zadbania o wzrost bezpieczeństwa w Chorzowie w różnych aspektach. Tylko dzięki wspólnemu działaniu możliwe jest bowiem poprawienie jakości życia w przestrzeni publicznej.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.