Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego w woj. śląskim

  • Dodano: 2009-02-24 09:58
Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego w woj. śląskim

Europosłowie z Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego rozpoczęli w poniedziałek trzydniową wizytę w województwie śląskim. Obejrzą m.in. niektóre inwestycje finansowane w regionie ze środków Unii Europejskiej.

W poniedziałek delegacja spotkała się w Katowicach z władzami regionu oraz minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską, która przedstawiła europosłom stan realizacji unijnych projektów.

"W nowej perspektywie finansowej 2007-2013 przypadnie Polsce 67,5 mld euro. Do 14 lutego tego roku beneficjenci złożyli blisko 44 tys. wniosków, z czego dotychczas do realizacji zatwierdzono ponad 13 tys. na kwotę dofinansowania 23,8 mld zł. Zakończono wykonanie 253 projektów dofinansowanych w kwocie 56,5 mln zł" - poinformowała minister Bieńkowska.

Bieńkowska podkreśliła, że zdecydowana większość pochodzących z UE środków jest wydawana zgodnie z unijnym prawem, a projekty zrealizowane w sposób niezgodny z wnioskiem o dofinansowanie lub obowiązującymi przepisami stanowią znikomy odsetek.

Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski przedstawił ostatnie działania regionalnego samorządu, służące uproszczeniu procedur i przyspieszeniu wydawania unijnych środków, by złagodzić skutki kryzysu gospodarczego. Samorząd będzie m.in. organizować więcej otwartych konkursów na unijne środki, których formuła wymusza ograniczenie liczby wnioskodawców i szybsze rozstrzygnięcia.

Wśród innych istotnych zmian jest m.in. zwolnienie projektodawcy z konieczności potwierdzania, już na etapie formalnej oceny projektu, zaplanowanego źródła jego finansowania. Taki obowiązek pojawi się dopiero w chwili podpisywania umowy. Zdecydowano też o skróceniu terminu oceny formalnej projektów z 70 do 50 dni oraz zrezygnowano z wyliczania tzw. luki w finansowaniu projektów, których całkowita wartość nie przekracza 1 mln euro.

Inicjatorem wyjazdowego posiedzenia komisji właśnie w woj. śląskim jest były marszałek województwa, a obecnie eurodeputowany i wiceszef tej komisji Jan Olbrycht. Jego zdaniem podobne wizyty pozwalają twórcom unijnego prawa na praktyczne poznanie dobrych i złych stron regulacji w zakresie realizacji współfinansowanych przez UE regionalnych projektów.

W tej kadencji europosłowie z Komisji Rozwoju Regionalnego sprawdzali już sposób wykorzystania środków europejskich m.in. w Bułgarii, Czechach, Słowacji, Szkocji i na Sycylii.

Na Śląsku europosłowie mają m.in. zwiedzić Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" Akademii Muzycznej w Katowicach i Park Przemysłowy "Euro-Centrum". Obydwa przedsięwzięcia powstały dzięki unijnemu wsparciu.

We wtorek delegacja komisji zobaczy rybnicki kampus oraz cieszyński Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, gdzie przedstawione zostaną dane na temat polsko-czeskiej współpracy regionalnej. W Marklowicach europosłowie obejrzą zespół basenów "Tropikalna Wyspa" (do ogrzania kąpieliska wykorzystuje się tu pozyskiwany z wyrobisk górniczych metan).

W Bielsku-Białej europarlamentarzyści zobaczą m.in. Beskidzki Inkubator Technologiczny, odnowioną z pieniędzy unijnych starówkę i Bielski Park Techniki Lotniczej w Kaniowie. W Pszczynie zwiedzą Muzeum Zamkowe i zagrodę żubrów. W środę, w ostatnim dniu wyjazdowego posiedzenia, po porannej konferencji prasowej w Katowicach członkowie komisji pojadą do Jaworzna, gdzie w ubiegłym roku otwarto nową siedzibę Biblioteki Miejskiej oraz na lotnisko w Pyrzowicach, by spotkać się z jego zarządem.
(PAP)

Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z regionu TVP Katowice". 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.