Wiadomości z Chorzowa

Od środy w Chorzowie trwa Finał AMP w tenisie. Piotr Matuszewski jedną z gwiazd turnieju

  • Dodano: 2025-06-12 08:15, aktualizacja: 2025-06-12 08:40

Nadszedł czas na decydujące, tenisowe rozgrywki w studenckim wydaniu. W środę w Chorzowie ruszył turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie. W zawodach zobaczymy m.in. Piotra Matuszewskiego, jednego z najlepszych polskich deblistów i uczestnika niedawnego French Open.

Najlepsi studenci-tenisiści zawalczą w Chorzowie

O medale tegorocznych AMP-ów na Górnym Śląsku powalczy 14 zespołów kobiet i 14 męskich, a w całej rywalizacji weźmie udział 21 uczelni. W obu turniejach finałowych swoje reprezentacje będzie miało aż sześć szkół wyższych, które przeszło przez sito eliminacji strefowych. Są to Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnika Gdańska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Gdański oraz oczywiście gospodarze, czyli Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W roli organizatora turnieju finałowego AMP w tenisie zadebiutuje Klub Uczelniany AZS UE w Katowicach, który ma już jednak doświadczenie w przeprowadzaniu rozgrywek półfinałowych.

– Cieszymy się, że otrzymaliśmy możliwość zorganizowania tak prestiżowej imprezy, jak finał Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie. To dla nas nie lada wyzwanie, ale wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Pozostaje mieć nadzieję, że dopisze pogoda i będziemy mogli rozegrać turniej na kortach zewnętrznych. Jesteśmy jednak przygotowani na każdą sytuację – przyznaje Marcin Władyka, wiceprezes KU AZS UE Katowice. – Liczymy, że przed nami kilka dni sportowych emocji i tenis na najwyższym akademickim poziomie. Serdecznie zapraszamy zawodników i kibiców do wspierania kolegów i koleżanek ze swoich uczelni w walce o medale AMP – dodaje.

Kto jest faworytem? Przegląd drużyn i zawodników z największymi szansami na podium

Faworytów turnieju w Chorzowie należy upatrywać wśród ubiegłorocznych medalistów oraz zwycięzców tegorocznych półfinałów. W rywalizacji kobiet w tym sezonie w poszczególnych strefach triumfowały Politechnika Gdańska, Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie i Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Przed rokiem z tytułu cieszyły się studentki spod Wawelu, które pokonały w finale tenisistki Łazarskiego. Wśród mężczyzn w półfinałach najlepsze były zespoły Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, który w dwóch poprzednich sezonach zdobywał srebrne medale. W tym roku do rywalizacji nie przystąpili obrońcy tytułu z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, ale znów w mocnym składzie zagra zwycięzca z 2022 i 2023 roku – Uniwersytet Kaliski.

Piotr Matuszewski ponownie w AMP – uczestnik French Open w barwach Uniwersytetu Kaliskiego

W jego składzie zobaczymy Piotra Matuszewskiego, jednego z rekordzistów w historii AMP, który po złote medale sięgał także w latach 2018-2020 z Uniwersytetem Łódzkim i w 2021 roku z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Matuszewski to obecnie drugi deblista polskiego rankingu, który kilkanaście dni temu wystąpił w wielkoszlemowym French Open. W parze z Karolem Drzewieckim przegrał z rozstawionymi z numerem trzecim Niemcami Kevinem Krawietzem i Timem Puetzem 3:6, 3:6 i odpadł z rozgrywek po pierwszej rundzie. W kaliskiej ekipie Matuszewski zagra m.in. ze swoim młodszym bratem Michałem, który w rankingu singlistów Polskiego Związku Tenisowego zajmuje obecnie ósmą lokatę.

Indywidualne wyróżnienia: nagrody im. Jadwigi Jędrzejowskiej i Przemysława Warmińskiego

Podczas turnieju zostaną wręczone specjalne wyróżnienia indywidualne. Najlepsza tenisistka otrzyma nagrodę im. Jadwigi Jędrzejowskiej, która była najwybitniejszą polską tenisistką do czasów sukcesów Agnieszki Radwańskiej. W wieku 13 lat została członkinią AZS Kraków, a jako 15-latka po raz pierwszy wzięła udział w mistrzostwach kraju. Do 1966 roku zdobyła 65 tytułów mistrzyni kraju i 26 tytułów międzynarodowej mistrzyni Polski. Osiągała wybitne wyniki na najważniejszych imprezach światowych, sześciokrotnie docierając do finałów wielkoszlemowych turniejów i wygrywając debla w mistrzostwach Francji roku 1939. Było to pierwsze w dziejach wielkoszlemowe zwycięstwo reprezentanta Polski. Przez 24 lata była liderką krajowego rankingu. Jako pierwsza w Polsce otrzymała nagrodę „Zasłużony mistrz sportu”.

Najlepszy tenisista zostanie z kolei wyróżniony nagrodą im. Przemysława Warmińskiego, zawodnika AZS Poznań, wielokrotnego mistrza Poznania, Wielkopolski i akademickiego mistrza Polski. Do jego największych osiągnięć należały wicemistrzostwo kraju w grze pojedynczej i dwa tytuły mistrzowskie w deblu i mikście. Czterokrotnie wystąpił w meczach Pucharu Davisa. Był najlepszym tenisistą AZS okresu międzywojennego, zdobywając ze swoim klubem drużynowe wicemistrzostwo kraju w 1929 roku. W barwach AZS Poznań grał także w hokeja na lodzie. Przez całą karierę zawodniczą Warmiński prowadził wielokierunkową działalność społeczną w ruchu sportowym, pracując dla AZS Poznań i okręgowych związków sportowych. Był także trenerem polskiej reprezentacji hokejowej. Po zakończeniu kariery sportowej został cenionym dziennikarzem.

Turniej finałowy AMP w tenisie – szczegóły lokalizacji, terminów i ceremonii otwarcia

Finałowy turniej AMP w tenisie zostanie rozegrany na kortach ziemnych Sport Park Śląsk w Tauron Parku Śląskim. Rywalizację kobiet zaplanowano na 11-14 czerwca, zaś mężczyzn na 12-15 czerwca. Oficjalna ceremonia otwarcia AMP w tenisie odbędzie się w czwartek, 12 czerwca, godzinie 16:00.

Patroni, partnerzy i sponsorzy – kto wspiera finał AMP w Chorzowie?

Organizatorem finałowego turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Honorowy patronat nad imprezą objęli Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina Maria Olszak, Prezydent Katowic Marcin Krupa, Prezydent Chorzowa Szymon Michałek oraz Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Organizację AMP w tenisie wspierają Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, AZS AWF Katowice, AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Organizacja Środowiskowa w Katowicach. Partnerami imprezy są także korty tenisowe Sport Park Śląsk, Nescafe, Oshee, Interskills i Bodyboom. 

Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Finał AMP 2025 w tenisie - grupy eliminacyjne

Kobiety: 

  • Grupa A: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Grupa B: Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnika Gdańska, Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • Grupa C: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Grupa D: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Mężczyźni:

  • GRUPA A: Uniwersytet Kaliski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Politechnika Wrocławska
  • GRUPA B: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • GRUPA C: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • GRUPA D: Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie, Politechnika Warszawska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również