Wiadomości z Chorzowa

Koncert brandenburski w Muzeum Hutnictwa

  • Dodano: 2022-09-07 08:15, aktualizacja: 2022-09-07 08:29

Koncert w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie znakomitym zestawieniem muzyki mistrzów baroku – Johanna Sebastiana Bach i Heinricha Ignaza Franza von Bibera - z dziełami kompozytorów nam współczesnych – Adama Wesołowskiego oraz Valentina Silvestrova. Wydarzenie, organizowane w ramach 17. edycji Międzynarodowego Festiwali im. G.G. Gorczyckiego, odbędzie się 17 września.

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego

Zgodnie z myślą przewodnią tegorocznej edycji Festiwalu program koncertu ukaże innowacje w instrumentacji z epoki baroku oraz czasów nam współczesnych. Przykładem tego będzie Battalia à 10 skomponowana w 1673 roku na 3 skrzypce, 4 altówki, 2 wiolonczele i continuo, która jest dramatem osadzonym w muzyce. Składa się z serii małych obrazków połączonych akcją i opowiedzianych za pomocą bardzo oryginalnych środków muzycznych, łączących różne efekty dźwiękowe. Jej autor to Heinrich Ignaz Franz von Biber, austriacki kompozytor i barokowy skrzypek pochodzenia czeskiego, uznawany za genialnego wirtuoza i mistrza techniki skrzypcowej swojej epoki.

Tego wieczoru zabrzmi także III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha, który tym razem nie zabrzmi w swojej oryginalnej postaci, ale w specjalnie przygotowanej wersji industrialnej, a więc z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Korespondował on będzie z Sinfonią industrialną na orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego – kompozycją, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to pierwszy w historii utwór, który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie, która obecnie jest siedzibą Muzeum Hutnictwa. W geście solidarności z narodem ukraińskim wykonana zostanie także kompozycja Valentina Silvestrova.

Wykonawcami koncertu będzie jeden z zespołów Filharmonii Śląskiej – Śląska Orkiestra Kameralna, którą poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Śląska Orkiestra Kameralna cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej. Współpracowała z całą plejadą świetnych solistów, pośród których są m.in.:  Ivan Monighetti, Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, Eugen Indjić, Bruno Canino, Marianna Vasilieva, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Leszek Możdżer i Andrzej Jagodziński. Występowała także pod batutami znakomitych dyrygentów: Paula Esswooda, Jerzego Maksymiuka, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Wojciechowskiego, Marka Mosia. Płyty Śląskiej Orkiestry Kameralnej zyskały uznanie melomanów i krytyków, wielokrotnie pojawiając się na liście nominowanych do Fryderyków.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski to wybitny dyrygent i śpiewak, który jest laureatem nagród wielu konkursów muzycznych. Koncertował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i wieloma innymi. W jego dorobku artystycznym znajduje się kilkanaście płyt CD. Dwie z nich otrzymały nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Różnorodny repertuar Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego obejmuje zarówno dzieła wokalno-instrumentalne, muzykę symfoniczną, operową, jak i prawykonania współczesnej muzyki polskiej.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

PROGRAM:

  • Johann Sebastian Bach – III Koncert brandenburski (wersja industrialna)
  • Heinrich Ignaz Franz von Biber – Battalia à 10
  • Adam Wesołowski – Śpiewy Aniołów
  • Valentin Silvestrov – Requiem for Larissa (Largo)
  • Adam Wesołowski – Sinfonia industrialna

WYKONAWCY:

  • Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
  • Śląska Orkiestra Kameralna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również