Wiadomości z Chorzowa

Kraska: RARS przekazała szpitalom m.in.7 tys. respiratorów i 25 tomografów komputerowych

  • Dodano: 2021-11-17 06:15, aktualizacja: 2021-11-17 06:27

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w czasie pandemii przekazała szpitalom m.in. 7 tys. respiratorów, 25 tomografów komputerowych i 115 aparatów RTG – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska wskazał, że rządowa instytucja w sytuacji kryzysowej bardzo się sprawdziła

Podczas konferencji prasowej w Nowej Wsi Ełckiej, gdzie jest jeden z magazynów agencji, wiceminister zdrowia podziękował pracownikom i współpracownikom RARS za zaangażowanie i wysiłek w czasie walki z pandemią.

Od początku pandemii Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych pomaga w dostarczaniu sprzętu do walki z koronawirusem. Agencja przekazała 7 tys. respiratorów, 25 tomografów komputerowych, 115 aparatów RTG, 241 aparatów EKG, 75 aparatów USG, ponad 7 tys. łóżek, 13 tys. kardiomonitorów, 25 mln l płynów dezynfekcyjnych, 700 mln maseczek ochronnych, 300 mln rękawiczek, miliony kombinezonów, przyłbic, 12 aparatów ECMO– mówił wiceminister zdrowia.

Przekazał, że Ministerstwo Zdrowia w czasie pandemii przekazało 100 respiratorów, 550 kardiomonitorów, 330 urządzeń do kompresji klatki piersiowej, 8 tomografów, 2 aparaty ECMO i 26 sztucznych nerek.

Gdy podjęliśmy decyzję o tym, by powstały szpitale tymczasowe, Agencja bardzo mocno się w to włączyła i wyposażyła te szpitale w niezbędny sprzęt– dodał Kraska.

Powiedział, że w czasie pandemii jednym z niezbędnych leków jest tlen, a okres pandemii pokazał, że nie wszystkie szpitale są do tego przygotowane.

Dlatego w tych miejscach, gdzie były takie potrzeby, zmodernizowaliśmy wewnętrzny system tlenowy, ale także postawiliśmy wiele zbiorników, aby tlenu dla pacjentów nie zabrakło. Tutaj też Agencja odgrywała bardzo ważną rolę – wyjaśnił. Wskazał, że utworzona została baza butli z tlenem, a dzięki Agencji butle zostały przekazane wojewodom na wypadek, kiedy tlenu miałoby zabraknąć.

Wskazał, że operacja logistyczna dostaw szczepionek także zakończyła się powodzeniem.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski mówił, że pandemia pokazała, że dobrze działające instytucje rządowe wsparły państwo.

Dziś, gdy zbliża się czwarta fala, można powiedzieć, że jesteśmy do niej dobrze przygotowani. Również ten czas wakacyjny wykorzystywaliśmy na to, by uzupełniać zapasy, żeby robić listy sprzętów, który jest niezbędny w poszczególnych szpitalach, by uzupełniać stany– dodał. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również