Wiadomości z Chorzowa

Ks. Jan Franciszek Macha - męczennik ze Śląska na znaczku pocztowym

  • Dodano: 2021-11-20 14:00

W sobotę, 20 listopada, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikowany został pochodzący z Chorzowa Starego ksiądz Jana Macha. Tego samego dnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy”. 

Znaczek z okazji beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy

Tym samym filateliści będą mogli dołączyć do swojej kolekcji wyjątkowy znaczek dokładnie w dniu mszy beatyfikacyjnej śląskiego męczennika. Autorką projektu jest Ewa Burdzicka. Na znaczku przedstawiła koloryzowane zdjęcie księdza Jana Franciszka Machy na tle pękającego muru więziennego. Ten symboliczny element przypomina o aresztowaniu kapłana przez Gestapo. 

Znaczek posiada wartość 4 zł, a jego format to 31,25 x 43 mm. Wyemitowany został w nakładzie 144 000 sztuk w technice druk offsetowej. Zastosowano fluorescencyjny papier. Na arkuszu sprzedażnym znajduje się 9 znaczków. Walor wprowadzono do obiegu 20 listopada 2021 r.

Kopertę Pierwszego Dnia Obiegu

To nie wszystko, bowiem Poczta Polska wydała również, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Z kolei na niej przedstawiono archiwalne zdjęcie ks. Jana z Jego wielopokoleniową, śląską rodziną w dniu prymicji kapłańskich.

– Nowy błogosławiony, ksiądz katolicki, męczennik, Ślązak i Polak, jest przykładem osoby, która w obronie wartości najwyższych jest gotowa poświęcić swoje życie. Ksiądz Jan Macha zginął za pomoc prześladowanym i ubogim, za polski patriotyzm, za działalność patriotyczną, za wprowadzanie w czyn przykazania miłości bliźniego. Takie postawy ludzkie są nauczycielami życia dla młodego pokolenia, dlatego Poczta Polska honorując beatyfikację śląskiego męczennika, swoim znaczkiem wskazuje go jako wzór do naśladowania – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Przypomnijmy, że Jan Franciszek Macha (Hanik) urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Był księdzem rzymskokatolickim, piłkarzem ręcznym oraz działaczem ruchu oporu. 3 grudnia 1942 r., w Katowicach, w wieku zaledwie 28 lat, za swoją działalność konspiracyjną, został zamordowany przez Niemców – egzekucja poprzez ścięcie (śmierć męczeńska).

Mszy św. kanonizacyjnej przewodniczył papieski delegat, kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas homilii mówił o historycznym kontekście początków posługi ks. Jana w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, który wpłynął na jego duszpasterskie wybory i decyzje.

- Od najwcześniejszych dni swego kapłaństwa oddał się na służbę bliźniemu, wkraczając na drogę heroicznej realizacji miłości, która doprowadziła go potem do złożenia ofiary z życia - wskazał, przypominając, że wynoszony na ołtarze ks. Macha opiekował się rodzinami dotkniętymi tragedią wojny. - Nie pozostał obojętnym na żadne cierpienie: gdziekolwiek ktoś był aresztowany, deportowany, rozstrzelany, przynosił pocieszenie i wsparcie materialne. Nie zwracał przy tym uwagi na różnice narodowościowe, wyznaniowe czy społeczne - wyliczał kard. Semeraro.

Komentarze (1)    dodaj »

  • WatykanWon

    Męczennikami to są ofiary kościoła, gwałcone, poniżane i mordowane niewinne dzieci.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również