Wiadomości z Chorzowa

Beatyfikacja ks. Jana Machy za trzy tygodnie. Jak będą wyglądać uroczystości?

  • Dodano: 2021-11-04 06:30, aktualizacja: 2021-11-04 10:36

20 listopada odbędzie się uroczysta beatyfikacja ks. Jana Machy. Archidiecezja Katowicka poinformowała o harmonogramie doniosłego wydarzenia i towarzyszących mu inicjatywach.

Za mniej niż trzy tygodnie odbędzie się zaplanowana na sobotę, 20 listopada 2021 beatyfikacja śląskiego kapłana męczennika ks. Jana Machy. Duchowny urodzony w 1914 roku w Chorzowie Starym i związany pracą duszpasterską i konspiracyjną z Rudą Śląską został skazany na śmierć przez Niemców w czasie II wojny światowej za dzieła miłosierdzia. Kara śmierci poprzez zgilotynowanie miała miejsce w więzieniu w Katowicach w 1942 roku.

Beatyfikacji ks. Jana Machy towarzyszy szereg wydarzeń

Archidiecezja Katowicka od wielu tygodni przygotowuje się do doniosłej uroczystości, jaką jest beatyfikacja ks. Jana Machy. Towarzyszy jej szereg wyjątkowych wydarzeń. Teatr Cordis przygotował widowisko taneczne „Hanik 1257” opowiadające o historii oraz śmierci błogosławionego. Można je zobaczyć w Łaziskach Górnych (14 listopada) i Chorzowskim Centrum Kultury (22 listopada).

23 listopada 2021 na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zostanie wystawiony spektakl „Oliwny Balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy", osnuty wokół ostatnich dni życia księdza Jana Machy. Poczta Polska zapowiedziała również specjalną serię znaczków i kopert FDC z wizerunkiem ks. Jana Machy.

Twarz ks. Jana Machy można również zobaczyć na elewacji Katedry Chrystusa Króla w Katowicach i budynku byłego seminarium, ale nie tylko.

W regionie prowadzona jest bowiem szeroka akcja informacyjna, w tym na pojazdach komunikacji miejskiej kursujących po ulicach metropolii górnośląskiej. Mowa o pięciu autobusach PKM, a także tramwajach linii 7, 9 i 16 – znalazł się na nich wizerunek ks. Jana Machy. Informacje o beatyfikacji znajdą się również na 40 przystankach komunikacji miejskiej w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie oraz w pociągach Kolei Śląskich. To tylko część inicjatyw, mających rozpropagować wiedzę o postaci ks. Jana Machy.

Beatyfikacja ks. Jana Machy już 20 listopada!

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Archidiecezja Katowicka, uroczystości, która rozpocznie się 20 listopada o godz. 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, będzie przewodniczył delegat papieża Franciszka – kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W parafiach całej archidiecezji odbywa się  „Nowenna niedziel" przed tym historycznym wydarzeniem. Szczególnie Chorzów i Ruda Śląska czekają na „swojego” błogosławionego. Warto przypomnieć, że ks. Jan Macha wychował się na terenie parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, a w swojej niezwykle krótkiej posłudze kapłańskiej był wikariuszem parafii. Św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

Na zakończenie niedzielnej Mszy św. wierni uczestniczą w specjalnym nabożeństwie ku przyszłego błogosławionego. Przez jego wstawiennictwo prosimy o dobre przygotowanie do beatyfikacji, a także o jej duchowe owoce dla naszego lokalnego Kościoła. Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się dla nas wszystkich okazją do pogłębienia wiary i ożywienia życia religijnego, zwłaszcza w tym czasie wychodzenia z pandemii – wyjaśnił ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Co ważne, w tej chwili katowicka kuria nie przewiduje specjalnych wejściówek na Mszę św. beatyfikacyjną. Archidiecezja chce bowiem, aby wydarzenie było dostępne dla możliwie największej liczby chętnych wiernych.

Liczymy, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam planów. Obowiązywać będą: dystans, maseczki i dezynfekcja. Mamy nadzieję, że do katedry będziemy mogli wpuścić ponad 3 tys. wiernych. Udostępnione zostaną także krypta oraz zieleniec przed katedrą – przekonuje ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Komentarze (1)    dodaj »

  • JP3

    Pytał się ktoś tego gościa czy jest tym zainteresowany? Wątpię by chciał tej całej szopki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również