Archidiecezja Katowicka podała właśnie nową datę beatyfikacji ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika. Ceremonia została zaplanowana na listopad w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Beatyfikacja ks. Jana Machy
Jak informuje biuro prasowe Archidiecezji Katowickiej, beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, będzie miała miejsce w sobotę, 20 listopada 2021 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Stanie się tak za sprawą zaaprobowania nowego terminu uroczystości przez papieża Franciszka. Data została potwierdzona przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.
Wiadomo już, że mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro.
Beatyfikacja jest bez wątpienia bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego Kościoła lokalnego. Cieszę się, że nasz Hanik zostanie ogłoszony błogosławionym. Długo na to czekał, my zresztą także. Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się okazją do wzmocnienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji w tym niełatwym czasie wychodzenia z pandemii – wyjaśnił abp Wiktor Skworc.
Pierwotnie uroczystość miała odbyć się 17 października 2020 roku
Została jednak odwołana przez wzgląd na nieprzewidywalną i trudną sytuację związaną z pandemią. Powołany 25 lutego 2020 Zespół Organizacyjny, który zajmuje się przygotowaniami do beatyfikacji przez pandemię ograniczył działalność i swoja aktywność na tym polu.
Wprowadzone obostrzenia uniemożliwiały przeprowadzenie beatyfikacji w ogólnodostępnej formie. Zależało nam, aby każdy chętny wierny mógł osobiście wziąć udziału w tej uroczystości – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
W diecezji proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 roku i trwał dwa lata. Właściwa dokumentacja trafiła do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 ujawniono publicznie akta sprawy i zaczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego. 28 listopada 2019 roku papież Franciszek przyjął dekret, który potwierdza męczeństwo ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej.
Beatyfikacja ks. Jana Machy zaplanowana na 20 listopada tego roku. Ceremonia odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach
Ks. Jan Macha przyszedł na świat 18 stycznia 1914 roku
Wkrótce beatyfikowany ks. Jan Macha przyszedł na świat 18 stycznia 1914 roku w Starym Chorzowie w rodzinie mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z d. Cofałka. Ukończył państwowe gimnazjum klasyczne w Królewskiej Hucie i w 1933 roku zdał maturę.
Miał zamiar wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, lecz nie został przyjęty przez zbyt dużą liczbę kandydatów i w ten sposób trafił na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po roku znalazł się w seminarium i po ukończeniu teologii na UJ obroną pracy magisterskiej pt. „Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie” przyjął święcenia kapłańskie 25 czerwca 1939 roku.
Wkrótce po pełnieniu dwumiesięcznego zastępstwa w rodzinnej parafii stał się 10 września wikarym parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. To tu podjął kontakty z tajną organizacją i zaczął działalność charytatywną wobec dotkniętych skutkami okupacji niemieckiej polskich rodzin.
Zwrócił na siebie uwagę gestapo w grudniu 1940 roku. W przemyconym liście do swoich rodziców kleryk Joachim Guertler, który znajdował się w mysłowickim obozie pisał, że ks. Macha w Zielone Świątki 1941 roku został wezwany na gestapo, ale został wypuszczony z braku dostatecznych dowodów.
Aresztowanie nastąpiło 5 września 1941 roku podczas spotkania w Katowicach, a ksiądz Macha został złapany na gorącym uczynku. Miał przy sobie sprawozdanie z przeprowadzonej w czerwcu akcji charytatywnej z wyszczególnieniem Rudy, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik.
Wkrótce trafił do obozu przejściowego w Mysłowicach. 17 lipca 1942 roku odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach rozprawa. Ks. Macha i kleryk Guertler otrzymali wyrok śmierci przez ścięcie. Na chwilę przed śmiercią ks. Macha napisał list do swoich rodziców i rodzeństwa.
...Jest to moje ostatnie pismo. Po 4 godzinach nastąpi moje stracenie... Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze Nasz - pisał.
Egzekucja miała miejsce 3 grudnia 1942 roku w katowickim więzieniu. Na cmentarzu w Chorzowie Starym znajduje się symboliczny grób ks. Jana Machy.