Wiadomości z Chorzowa

Kto ma to posprzątać? W Chorzowie mieszkańcy chcą się pozbyć rdzewiejących wraków!

  • Dodano: 2019-02-21 10:00

Samochodów, a właściwie tego co z nich zostało, mieszkańcy ulicy Hutniczej w Chorzowie-Batorym mają dość. Właściciele wraków zapadli się pod ziemię.

- Tragedia, tragicznie to wygląda. Dzieci tutaj latają, bawią się. Mogą sobie coś zrobić. Nie wiem. Nikt się tym nie interesuje. To już tak długo trwa – ubolewa Renata Musialik, mieszkanka ulicy Hutniczej w Chorzowie.

Mieszkańcy dziwią się, że mimo wizyt służb, od wielu miesięcy nikt wraków nie usuwa. – Powiem szczerze, że przyjeżdżała straż miejska. Przyjeżdżali policjanci, robili zdjęcia, odjeżdżali. Po prostu na tym się kończyło. To tak wygląda od sierpnia tak naprawdę – mówi Ewelina Jackiewicz, która prowadzi warsztat samochodowy przy ul. Hutniczej.

Jak mówią w chorzowskiej Straży Miejskiej, sami usunięciem wraków zająć się nie mogą.

- Problem jest nam znany od pewnego czasu. Z naszej strony podjęliśmy wszelkie możliwe działania prawne, wyczerpaliśmy nasze możliwości - czy to z ustawy o prawo ruchu drogowym, czy ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Niestety nie dają nam te przepisy żadnych możliwości, gdyż w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym nie jest to droga - mówi Bogdan Fuchs, Straż Miejska w Chorzowie.

Właściciele samochodów są znani Straży Miejskiej, ale jak mówią funkcjonariusze – nie jest możliwie dotarcie do nich, nie odpowiadają na korespondencje. W straży miejskiej usłyszeliśmy, że samochody będzie można usunąć po tym, gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda taką decyzję.

RDOŚ odbija jednak piłeczkę tłumacząc, że usunięcie wraków z terenu należącego do miasta leży w kompetencjach Urzędu Miasta.

- W sytuacji, w której wrak zostanie ostatecznie uznany za odpad i znajduje się na terenie będącym we władaniu gminy, to w takich okolicznościach gmina ma obowiązek usunąć ten odpad z miejsca nieprzeznaczonego do składowania – wyjaśnia Małgorzata Zielonka-Alker, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Urząd Miasta poinformował nas dziś telefonicznie, że zwrócił się już do Ministerstwa Środowiska z zapytaniem o to – kto ma sporną decyzję podjąć. Na razie nie wiadomo kiedy wraki z ulicy Hutniczej znikną.


Źródło: TVS

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • K4r0l

    Taaakich wraków mamy więcej...Na rogu Powstańców i Wita Hankego.3 stoją na parkingu przy os. Irys

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.