Planetarium Śląskie ogłasza rozpoczęcie LXVIII edycji Olimpiady Astronomicznej. Do udziału w zawodach zaproszeni są uczniowie szkół średnich wszystkich typów.
Rozpoczęcie LXVIII edycji Olimpiady Astronomicznej
Opublikowano zadania pierwszej serii I etapu oraz uruchomiono rejestrację uczestników. Zadania pierwszego etapu można rozwiązywać w warunkach domowych, korzystając z dostępnych materiałów, takich jak książki czy Internet. Na przesłanie rozwiązań pierwszej serii uczestnicy mają około miesiąca. Po tym czasie zostaną udostępnione zadania drugiej serii, z podobnym terminem na ich rozwiązanie.
Pierwszy etap obejmuje również zadania obserwacyjne, których treść znajduje się poniżej. Uczestnicy mogą wykorzystać jesienne wieczory na ich rozwiązanie, a wyniki dołączyć do rozwiązań drugiej serii zadań, które należy przesłać do połowy listopada.
O awansie do II etapu decyduje suma punktów uzyskanych w obu seriach.
Zadania są dostępne pod linkiem TUTAJ.
Tradycja Olimpiady Astronomicznej w Planetarium Śląskim – jedyna olimpiada finałowa poza Warszawą
Olimpiada Astronomiczna jest już jedną z tradycji Planetarium Śląskiego i odbywa się praktycznie od początku jego powstania. Jest również jedyną ogólnokrajową Olimpiadą przedmiotową, której finał odbywa się poza Warszawą. Jak poinformowało Planetarium Śląskie, pięciu najlepszych olimpijczyków otrzyma nagrody, ale także kwalifikację do Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.
- Tegoroczni uczestnicy olimpiady pokazali się z bardzo dobrej strony przywożąc z Brazylii cztery srebrne medale i jedno honorowe wyróżnienie. W przyszłym roku to Ty możesz pojechać do Indii i wrócić stamtąd z medalem! - czytamy na fanpage'u Planetarium Śląskiego.