Wiadomości z Chorzowa

Machałek: Nie chcemy dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione

  • Dodano: 2021-08-06 06:30, aktualizacja: 2021-08-06 07:39

Nie chcemy dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, w tej chwili decyzja jest taka: wszyscy wracamy do szkoły w formie stacjonarnej, informujemy rzetelnie o szczepieniach i zachęcamy do nich - poinformowała w czwartek wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Wiceminister edukacji i nauki pytana była w czwartek w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl o pojawiające się w mediach społecznościowych pomysły, by dzieci dzielić w szkole dzieci na zaszczepione, które będą mogły się uczyć w szkole stacjonarnie i niezaszczepione, które będę uczyć się zdalnie. Machałek pytana była o to, czy są to oficjalne zalecenia.

Nie chcemy dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, zwłaszcza, że nie wszystkie dzieci mogą być poddane w tej chwili szczepieniom - odpowiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że nowy rok szkolny wszyscy uczniowie i nauczyciele rozpoczną 1 września w formie stacjonarnej.

Wiceminister edukacji wskazała też, że szczepienia są najskuteczniejszą obroną przed COVID-19

Na pewno i większa będzie liczba zaszczepionych nauczycieli i dzieci to tym większa jest szansa i pewność, że ten rok szkolny zaczniemy i skończymy stacjonarnie - powiedziała Machałek. Natomiast trudno jest powiedzieć, gdyby nie daj Boże, czwarta fala pandemii była jakaś silna i trzeba będzie wracać do hybrydy, czy nauczania zdalnego... Wiadomo też, że dzieci niezaszczepione są najbardziej narażone na zachorowanie, ale dziś nie mamy takiej decyzji - zaznaczyła. W tej chwili decyzja jest taka: wszyscy wracamy do szkoły, informujemy rzetelnie o szczepieniach, zachęcamy, pomagamy zorganizować szczepienia, natomiast niczego na nikim nie wymuszamy i nie tworzymy podziałów - zapewniła.

Również w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla Kuriera Lubelskiego poinformował, że przeciwnikiem obowiązku szczepień dla nauczycieli i uczniów.

Według danych udostępnionych PAP przez MEiN wynika, że zaszczepionych przeciw COVID-19 co najmniej jedną dawką jest około 30 proc. nastolatków w wieku 12-18 lat; w tym wśród 18-latków jest zaszczepionych 41,73 proc., a wśród 12-latków 17,98 proc.

Rejestracja na szczepienia i szczepienia przeciwko COVID-19 dla młodzieży w wieku 16-17 lat ruszyły w połowie maja. Wcześniej ruszyła rejestracja 18-latków. 7 czerwca dołączyły do nich dzieci w wieku 12-15 lat.

MEiN szacuje też, że wśród nauczycieli odsetek zaszczepionych przeciw COVID-19 to 70-80 proc. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również