Wiadomości z Chorzowa

Memoriał Kamili Skolimowskiej doceniony przez World Athletics

  • Dodano: 2019-11-27 14:15

Rozgrywany od dekady LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej został doceniony przez światowe władze lekkoatletyczne i od przyszłego roku znajdzie się w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour.

Po Diamentowej Lidze to drugi najważniejszy cykl zawodów lekkoatletycznych na świecie. Impreza stanie się areną konkurencji, które zostały usunięte z programu Diamentowej Ligi, jak rzuty dyskiem i młotem. World Athletics (do niedawna IAAF – Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) przeprowadziło po sezonie 2019 reformę kalendarza. Jego efektem jest stworzenie na bezpośrednim zapleczu Diamentowej Ligi nowego cyklu – World Athletics Gold Continental Tour. Jedynym polskim mityngiem, który w nadchodzącym sezonie wejdzie w skład tego touru, będzie rozgrywany na Stadionie Śląskim LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej.

To zawody lekkoatletyczne, które w ostatnich latach przyciągnęły na polskie obiekty największą liczbę kibiców – w 2018 roku ponad 41 000, a w tym roku prawie 25 000 widzów. Podczas Memoriałów padały znakomite wyniki, w tym m.in. rekordy Polski i świata. W ubiegłym roku impreza otrzymała "Złote Kolce” – nagrodę dla najlepszych polskich zawodów lekkoatletycznych, natomiast w latach 2016 i 2017 uzyskała nominacje do tytułu "Imprezy Roku” w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. W 2020 roku Memoriał będzie jednym w głównych etapów przygotowań Stadionu i Województwa Śląskiego do Mistrzostw Świata Sztafet, które rok później odbędą się na śląskim obiekcie.

Bardzo się cieszę, że impreza, która zaledwie od dwóch lat odbywa się na Stadionie Śląskim znajdzie się wśród czołowych mityngów świata. Stadion Śląski to bez wątpienia narodowa arena lekkoatletyczna. Z każdą kolejną imprezą budujemy jej prestiż i przywracamy świetność. Jako władze regionu jesteśmy świadomi ogromnego potencjału promocyjnego jaki posiada Kocioł Czarownic, dlatego też niezwykle cenimy sobie wpisanie Memoriału Kamili Skolimowskiej w do cyklu World Athletics Gold Continental Tour. Memoriał to jedna z najważniejszych imprez sportowych roku i dokładamy wszelkich starań, by z każdą edycją była coraz lepsza – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Podczas Memoriału rozgrywane są m.in. konkurencje, które zostały usunięte z programu Diamentowej Ligi. Dzięki temu w konkursach rzutów dyskiem oraz młotem na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej wystąpi światowa elita tych konkurencji, w tym oczywiście polskie gwiazdy – Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Joanna Fiodorow oraz Piotr Małachowski, dla którego przyszłoroczny start na Memoriale będzie szczególny. Tym występem pożegna się z kibicami i zakończy sportową karierę.

Startowałem we wszystkich mityngach poświęconych pamięci Kamili. Ona była moją bliską przyjaciółką, a dziś dzięki temu, że Memoriał znajdzie się w cyklu Gold Continental Tour, jeszcze więcej osób usłyszy o naszej najmłodszej złotej medalistce olimpijskiej. Dla mnie ważne jest to, że rzut dyskiem to jedna z wiodących konkurencji Memoriału. Po usunięciu nas z Diamentowej Ligi będziemy mogli zaprezentować się przed publicznością nowego cyklu, a jednym z jego znaczących przystanków będzie Stadion Śląski. Polscy kibice z pewnością nie zawiodą, a najlepsi miotacze świata – dyskobole oraz młociarze – zgotują dla nich jak co roku świetne sportowe widowisko – przekonuje Piotr Małachowski, dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem.

Oprócz Memoriału Kamili Skolimowskiej w World Athletics Gold Continental Tour znajdą się tak znane i cenione zawody, jak mityngi w Ostrawie, Turku, Hengelo, Zagrzebiu, Kingston, Tokio, Nankinie oraz Szekesfehervar.

– Chciałbym bardzo serdecznie powitać w naszym gronie zawody poświęcony pamięci mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem Kamili Skolimowskiej. Continental Tour to nowy cykl składający się z największych mityngów na świecie i bardzo się cieszę, że są w tym gronie zawody z Polski, czyli kraju z tak bogatą lekkoatletyczną historią i wielkimi sukcesami. Od kilku lat przyglądaliśmy się rozwojowi Memoriału i mogę szczerze powiedzieć, iż wynikami, frekwencją na trybunach oraz pod względem organizacyjnym zasłużył, aby dołączyć do nowego cyklu zrzeszającego czołowe mityngi świata – powiedział prezydent World Athletics Sebastian Coe.

Jedenasta edycja LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej odbędzie się 6 września 2020 roku. Wstęp na Stadion Śląski będzie bezpłatny.

Memoriał Kamili Skolimowskiej doceniony przez World Athletics

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.