Wiadomości z Chorzowa

Oszuści wyłudzają pieniądze od seniorów. Kolejni chorzowianie oszukani

  • Dodano: 2019-11-27 08:45, aktualizacja: 2019-11-27 08:56

Policja apeluje: nie przelewajcie swoich pieniędzy na „bezpieczne” konto, nie przekazujcie osobie, która przyjdzie do wszego domu ani nie pozostawiajcie ich we wskazanym miejscu, bo tak każe wam rzekomy policjant... To kłamstwo - nie dajmy się zwieść!

Tylko w ostatnim czasie w Chorzowie oszuści znowu dzwonili do mieszkańców i niestety kolejne osoby zostały oszukane

 

Co jakiś czas apelujemy do Państwa o zachowanie środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, szczególnie z osobami proszącymi o pieniądze. Najczęstszym sposobem działania sprawców jest metoda "na policjanta". Oszuści wiedzą, że gdy przedstawią się jako funkcjonariusze policji, rozmówca nawet nie pomyśli o ewentualnym kłamstwie. Niestety, prawda często bywa bardzo kosztowna dla pokrzywdzonych, a przestępcy stosują coraz nowsze metody wyłudzania pieniędzy.

W ostatnim okresie oszuści zwiększyli swoją aktywność. Ofiarą ich ataków najczęściej padają seniorzy. Oszuści działają metodą na tzw. „policjanta”. Osoby starsze oddają im oszczędności swojego życia lub decydują się na wzięcie kredytu.

Jak najczęściej działają oszuści

Sprawca dzwoni na telefon stacjonarny, przedstawia się imieniem i nazwiskiem ( ostatnio popularne jest Adam Górski), dla uwiarygodnienia podaje identyfikator - oczywiście również fikcyjny, a następnie mówi, że jest policjantem z "komendy z Legnickiej". W dalszej rozmowie informuje nas, że nasze środki finansowe, oszczędności zgromadzone na koncie są zagrożone i należy je w trybie natychmiastowym wypłacić i przekazać policjantowi lub przysłanemu kurierowi. Rozmówca proponuje, że można potwierdzić jego autentyczność wybierając numer 112, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób „ofiara” traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
  • Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Oszuści wyłudzają pieniądze od seniorów. Kolejni chorzowianie oszukani

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.