Wiadomości z Chorzowa

Metropolia GZM i Metropolia Ruhry podpisały porozumienie o partnerstwie

  • Dodano: 2019-08-11 14:15, aktualizacja: 2019-08-12 10:51

Działania na rzecz rozwoju transportu publicznego, rozwój terenów zielonych oraz wymiana naukowa, kulturalna i sportowa – między innymi tymi sprawami wspólnie będą się teraz zajmować Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Metropolia Ruhry. Te dwa wielkie organizmy miejskie porozumienie o partnerstwie.


GZM chce korzystać z doświadczeń zachodnich sąsiadów


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, jako młody związek miast, chce korzystać z doświadczeń zachodnich sąsiadów, którzy zmagali się z podobnym problemami. 


– Metropolia Ruhry jest dla nas bardzo ważnym partnerem. Podobieństwo industrialnej przeszłości, realizacja trudnego procesu restrukturyzacji i świadomość wyzwań jakie stawia przed naszymi metropoliami współczesny świat, to czynniki, które zachęcają do współdziałania. Zagłębie Ruhry zakończyło długi proces restrukturyzacji i stało się centrum rozwojowym z gospodarką opartą na wiedzy. Warto czerpać z doświadczeń naszych niemieckich partnerów, by Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia mogła skuteczniej realizować swoje cele związane ze zrównoważonym rozwojem- tłumaczy Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.


Metropolie będą działać wspólnie


Metropolie będą wspólnie działać na rzecz rozwoju transportu publicznego i elektromobilności, wspierać procesy transformacji w miastach z przemysłu ciężkiego w stronę nowoczesnej gospodarki i współpracować na rzecz rozwoju terenów zielonych. Realizowana będzie wymiana kulturalna oraz sportowa. 


Dzięki transferowi wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk możemy się wzajemnie uczyć i rozwijać nasze kompetencje. Jest to istotne dla kształtowania zmian strukturalnych oraz stałego rozwoju konkurencyjności Metropolii Ruhry. Cieszymy się, że wraz z Metropolią GZM będziemy mogli realizować wspólne projekty. Dotyczy to przede wszystkim takich obszarów jak ekologia i środowisko, kształcenie i nauka oraz cyfryzacja. W nich widzimy duży potencjał do wspólnych inicjatyw - wyjaśnia  Karola Geiss-Netthofel, dyrektor regionalna Regionalnego Zrzeszenia Ruhry.


Przedstawiciele obu metropolii wskazali także na stojące przed nimi wyzwania. Należą do nich zmiany klimatyczne, procesy demograficzne oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych.


W skład Regionalnego Związku Zagłębia Ruhry (Metropolia Ruhry) wchodzą 53 gminy, leżące w centralnej części landu Północna Nadrenia-Westfalia (zachodnie Niemcy). Mieszka w nich ok. 5,1 mln osób. Największe miasta to: Dortmund, Essen, Duisburg, Bochum, Gelsenkirchen, Oberhausen, Hagen, Hamm, Mulheim an der Ruhr, Herne, Recklinghausen, Bottrop. Zagłębie Ruhry z regionu przemysłowego stało się wiodącym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Europie, gdzie koncertują się branże związane z technologią i usługami. Funkcjonuje tam ok. 155 tys. przedsiębiorstw, które wytwarzają ok. 5,6 proc. PKB Niemiec. Na 22 uczelniach studiuje ok. 290 tys. studentów.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również