Działania na rzecz rozwoju transportu publicznego, rozwój terenów zielonych oraz wymiana naukowa, kulturalna i sportowa – między innymi tymi sprawami wspólnie będą się teraz zajmować Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Metropolia Ruhry. Te dwa wielkie organizmy miejskie porozumienie o partnerstwie.
GZM chce korzystać z doświadczeń zachodnich sąsiadów
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, jako młody związek miast, chce korzystać z doświadczeń zachodnich sąsiadów, którzy zmagali się z podobnym problemami.
– Metropolia Ruhry jest dla nas bardzo ważnym partnerem. Podobieństwo industrialnej przeszłości, realizacja trudnego procesu restrukturyzacji i świadomość wyzwań jakie stawia przed naszymi metropoliami współczesny świat, to czynniki, które zachęcają do współdziałania. Zagłębie Ruhry zakończyło długi proces restrukturyzacji i stało się centrum rozwojowym z gospodarką opartą na wiedzy. Warto czerpać z doświadczeń naszych niemieckich partnerów, by Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia mogła skuteczniej realizować swoje cele związane ze zrównoważonym rozwojem- tłumaczy Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.
Metropolie będą działać wspólnie
Metropolie będą wspólnie działać na rzecz rozwoju transportu publicznego i elektromobilności, wspierać procesy transformacji w miastach z przemysłu ciężkiego w stronę nowoczesnej gospodarki i współpracować na rzecz rozwoju terenów zielonych. Realizowana będzie wymiana kulturalna oraz sportowa.
– Dzięki transferowi wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk możemy się wzajemnie uczyć i rozwijać nasze kompetencje. Jest to istotne dla kształtowania zmian strukturalnych oraz stałego rozwoju konkurencyjności Metropolii Ruhry. Cieszymy się, że wraz z Metropolią GZM będziemy mogli realizować wspólne projekty. Dotyczy to przede wszystkim takich obszarów jak ekologia i środowisko, kształcenie i nauka oraz cyfryzacja. W nich widzimy duży potencjał do wspólnych inicjatyw - wyjaśnia Karola Geiss-Netthofel, dyrektor regionalna Regionalnego Zrzeszenia Ruhry.
Przedstawiciele obu metropolii wskazali także na stojące przed nimi wyzwania. Należą do nich zmiany klimatyczne, procesy demograficzne oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych.
W skład Regionalnego Związku Zagłębia Ruhry (Metropolia Ruhry) wchodzą 53 gminy, leżące w centralnej części landu Północna Nadrenia-Westfalia (zachodnie Niemcy). Mieszka w nich ok. 5,1 mln osób. Największe miasta to: Dortmund, Essen, Duisburg, Bochum, Gelsenkirchen, Oberhausen, Hagen, Hamm, Mulheim an der Ruhr, Herne, Recklinghausen, Bottrop. Zagłębie Ruhry z regionu przemysłowego stało się wiodącym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Europie, gdzie koncertują się branże związane z technologią i usługami. Funkcjonuje tam ok. 155 tys. przedsiębiorstw, które wytwarzają ok. 5,6 proc. PKB Niemiec. Na 22 uczelniach studiuje ok. 290 tys. studentów.