Wiadomości z Chorzowa

Samorządy stracą 7 mld złotych – prezydent Chorzowa zwołał okrągły stół 

 • Dodano: 2019-08-11 13:00, aktualizacja: 2019-08-11 20:09

Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, organizuje obrady okrągłego stołu w sprawie zmian przepisów dotyczących podatku PIT. Jak wyliczył Związek Miast Polskich samorządy mogą w związku z tym stracić nawet 7 mld złotych. 

Zyskają podatnicy – stracą samorządy

Od sierpnia obowiązuje już zerowy PIT dla młodych pracowników do 26. roku życia. Kolejne zmiany w przepisach mają zostać wprowadzone w październiku – to uchwalony przez rząd projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% i dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów. W kieszeni podatnika zostanie więcej pieniędzy, ale samorządy będą miały problem.

– Za sprawą tych zmian Chorzów straci ponad 20 milionów złotych wpływów do budżetu, przy jednoczesnym wzroście wydatków na podniesienie płacy minimalnej oraz podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli, na co nie zabezpieczono pełnych środków w rządowej subwencji oświatowej. Oznacza to, że nie będziemy dysponować środkami na realizację zadań innych, niż obligatoryjne. Z wielu inwestycji trzeba będzie zrezygnować, niemożliwe stanie się też terminowe i zgodne z zawartymi umowami przekazywanie dotacji dla organizacji pozarządowych – podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Zabraknie pieniędzy na inwestycje


Pieniądze, które zostaną w kieszeni podatnika, wrócą do budżetu państwa jak VAT. Tylko do budżetu państwa, bo samorządy nie mają udziału w tym podatku. Zmiany przepisów zmuszą więc gminy do rezygnacji z części inwestycji. Jak wyliczają prezydenci miast chodzi  m.in. o budowę i modernizację mieszkań komunalnych czy przedszkolu, rozbudowę sieci ciepłowniczej i wodociągowej czy remonty dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Znalezienie wyjścia z tej sytuacji jest koniecznością – podkreślają samorządowcy.

– Umniejszanie znaczenia samorządów terytorialnych to działanie na szkodę społeczności lokalnych i krok w kierunku gospodarki centralnie planowanej. Nie może być na to naszej zgody, musimy wypracować korzystne dla naszych mieszkańców rozwiązania, by to oni nie stali się ofiarami rządowych zmian – dodaje prezydent Chorzowa.

Udział w okrągłym stole organizowanym w Chorzowie potwierdzili m.in. prezydenci Gliwic, Tychów, Piekar Śląskich i Świętochłowic. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek.
 

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Gratiana

  Panie Macieju - coś mi nie tak z tym artykułem i podanymi wiadomościami. Hmm. Kto i jak wyliczył owe kwoty i na jakiej podstawie. I jeszcze mały dodatek. Cała Polska krzyczała o zmianę opodatkowania i obniżkę. Po drugie jak to się stało że przy pracach nad ustawami brakło posłów. Wszak oni muszą to zatwierdzić a TK ewentualnie może dać veto - do poprawki albo zmiany. A teraz alarm, tragedia. Jest zawsze wyjście - aktywacja starszej grupy do pracy :))) Zmniejszą się przy tym też wydatki z Opieki Społecznej chyba. Jak się coś zwiększa to coś i się zmniejsza. Tak naprawdę chyba muszę sobie po swojemu to przetłumaczyć - bo coś mi zaś nie pasuje. Dzisiaj przeczytałam obietnice Wiosny przedwyborcze ? Tam też o płacy i dochodach. Zastanawiające że gdy mowa o podwyższ kach to wszyscy ok ale gdy o obniżkach - już awantura. Koś się podpisał i ktoś przygotował a sejm zatwierdza ? Pewnie posłowie sobie wyszli na kawę a okres wakacyjny to na urlopach nie mieli czasu tak naprawdę się temu przyjrzeć i zaś nie wiedzieli na co dają zgodę - bo podatki w myśl prawidłowo funkcjonującej Demokracji powinny być adekwatne do zarobków i sprawiedliwe a nie dyskryminacyjne - można zaskarżyć ową ustawę jako nie demokratyczną przedkładającą dobro jednej grupy społecznej nad inną. No i zabrakło mi w tekście owej ustawy spornej. Dobrze jak podważana ustawa jednak jest w całości podawana. Też nie każdy skończył studia ekonomiczne i na bank 90% społeczeństwa nie wie co to znaczy "podwyższone koszta pracy i płacy" i nie wie co to faktycznie VAT. Ludzie nie wiedzą o co jest awantura, gdzie przybędzie i gdzie ubędzie faktycznie retorycznie w całym tym procesie. I jak do ej pory nie przeczytałam nigdzie rzeczowego artykułu od a do z - nigdzie. Pierwszy gdzieś tam poszedł jeden artykuł i na bazie jego teraz lecą po kolei inne. Który pierwszy wypłynął - sobie informacje zachowam dla siebie. i tylko jeszcze raz 90% społeczeństwa nie ma zielonego pojęcia o czym mowa ani o podatkach. I dlatego są okłamywani, okradani i zmanipulowani. To tak ogólnie nie odnośnie już tego art. :(

 • Gratiana

  Właśnie :)) dobra odpowiedź. Wkleję tylko jedno. Nawet nie wiedziałam o małym drobnym szczególiku a właściwie trzech. Teraz mi to wyskoczyło. Kolejny czysty przypadek. Wszystko przez to że przez rok okrąglutki nie umiałam zrozumieć czym jest TK i dlaczego doszło do takiej awantury "światowej". Założę się że i pan też tak do końca nie wie. No i co ma piernik do wiatraka. Ma. TK stoi na czele państwa i wszystko może zawetować, wszystko. Pozdrawiam. z sympatią. Nie atakuję tylko mocno mnie boli parę spraw jako człowieka i moja bezsilność. Nie mam wpływu kompletnie na nic. Jestem jak kukiełka przesuwana z jednego miejsca w drugie. Jak komu tam się uwodzi i jak mu pasuje. Ledwie kilka zdań. My ludek naprawdę nie jesteśmy doinformowani. Ja też.https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Miast_Polskich. Pozdrawiam ciepło i dobrego nowego tygodnia.

 • Maciej Poloczek

  Tak właściwie to o co Pani chodzi?

 • Gratiana

  Kwota 20 milinów wyjątkowo na moją wyobraźnię działa. Rodzi wewnętrzny bunt bo żyję na krawędzi finansowej i na śmietniku. Można sprawdzić organoleptycznie. Za tę kwotę bez mrugnięcia okiem w ciagu dosłownie paru miesięcy można by było wyremontować całą Armii Krajową w Chorzowie Batorym a to leży mi na sercu. Tak czysto społecznie, bo lubię piękne widoki i zadbane piękne miejsca. We pan jaka piękna jest ta ulica i jakie na niej piękne kamienice ? Więc jak mam coś popierać to chcę mieć pewność stuprocentową, że popieram słuszną sprawę i tylko tyle.

 • Maciej Poloczek

  Przecież jest podane, że wyliczył Związek Miast Polskich. Jak? Podejrzewam, że policzyli ilu jest podatników, których te zmiany obejmą i sobie pomnożyli. Prosta arytmetyka.

 • krakowiaczek

  innych miastach jest wszystko w porządku tylko w Chorzowie jest wszystko na odwrót zawsze cos złe

 • Mike

  Mowa o wszystkich samorządach i wszystkie na to wskazują

 • Ginter

  Jako że to okrągły stół proponuję: zaprzestanie finansowania kościoła katolickiego(innych związków wyznaniowych także), klubu Ruch Chorzów(3 ligowa drużyna piłki nożnej) oraz znaczne ograniczenie wydatków na opiekę społeczną(nierobole do roboty).

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.