Wiadomości z Chorzowa

Miasto chce zakupić urządzenie do robienia testów na koronawirusa oraz testy ekspresowe

  • Dodano: 2020-03-24 10:15, aktualizacja: 2020-03-24 14:36

Wczoraj informowaliśmy, że w tym roku koncert gwiazd przy Szybie Prezydent w Chorzowie z okazji Święta Miasta się nie odbędzie. Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa zadecydował, że fundusze, które były przeznaczone na organizację miejskiej zabawy, przekazane zostaną na inny cel. Na co dokładnie?

Jak poinformował Andrzej Kotala - 400 tys. zł, które miasto zarezerwowało na organizację Dni Chorzowa, zostaną przeznaczone na walkę z koronawirusem.

- W niedziele informowałem Was o decyzji, że imprezy plenerowe m.in. te w ramach święta miasta w tym roku się nie odbędą. Na ten cel mieliśmy zarezerwowane ponad 400 tys. zł. Te pieniądze chciałbym przeznaczyć na walkę z koronawirusem - napisał Andrzej Kotala.

Prezydent Chorzowa chce, aby za te pieniądze miasto zakupiło urządzenie do robienia testów. Obecnie próbki są badane w Katowicach. Jak zaznacza prezydent, takie urządzenie znacznie skróci czas od momentu pobrania próbki od pacjenta do uzyskania wyników.

- Po pierwsze: rozmawiam z dyrekcją Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie o pilnym zakupie urządzenia do robienia testów. Dziś próbki jeżdżą do Katowic. Urządzenie pracujące w Chorzowie skróci czas od momentu pobrania próbki do uzyskania wyników. Będzie też przydatne po epidemii i zawsze będzie w gotowości, gdy sytuacja się powtórzy - napisał prezydent Chorzowa.

Miasto poszukuje także możliwości zakupu co najmniej kilku tysięcy tzw. ekspresowych testów.

- Po drugie: poszukujemy możliwości zakupu co najmniej kilku tysięcy tzw. ekspresowych testów. W ocenie lekarzy wciąż tych testów przeprowadza się za mało. Szybsza weryfikacja pozwoli na wyłapanie ognisk rozprzestrzeniania się wirusa. Trzymajcie kciuki - napisał Andrzej Kotala.

Obecnie zakażonych koronawirusem jest 5 chorzowian. 2 osoby przebywają w Szpitalu Specjalistycznym, 2 osoby są w kwarantannie domowej, 1 osoba przebywa w szpitalu w Raciborzu. 195 osób jest poddanych kwarantannie.

Sytuacja w Polsce (24.03.2020)

  • Nadzór epidemiologiczny: 51 142 osoby
  • Kwarantanna: 55 301 osób
  • Zgłoszeni dok kwarantanny po powrocie do kraju: 95 445 osób
  • Hospitalizacja: 1 138 osób
  • Potwierdzone zakażenia: 799 osób
  • Przypadki śmiertelne: 9 osób

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.