Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa już niebawem [WIZUALIZACJE]

  • Dodano: 2019-01-02 14:00

To już pewne, Muzeum Hutnictwa powstanie. W najbliższym czasie mają ruszyć prace związane z adaptacją części zabudowy po Hucie Kościuszko. Mamy wizualizacje!


Urząd Miasta podpisał umowę na budowę muzeum. Już  wkrótce w samym sercu starej huty, na terenie zabytkowej hali elektrowni Huty Kościuszko, rozpoczną się prace budowlane i adaptacyjne.


- Na ten cel miasto, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskało 15 milionów złotych dofinansowania. To najwyższa dotacja unijna na cele kulturalne w całej historii miasta - zauważa Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. - czytamy w komunikatach prasowych magistratu.

Koszt inwestycji ma wynieść ponad 32 miliony złotych, z czego niecałą połowę pozyskano ze środków zewnętrznych (unijnych). Resztę wyłożą miasta Zabrze i Chorzów.

Kwota ma pozwolić na gruntowny remont hali byłej elektrowni huty (obiekt ma ponad 100 lat) oraz przybudówki gmachu. Pojawią się tam interaktywne wystawy poświęcone przemysłowi hutniczemu, jego historii i rozwojowi, wśród eksponatów znajdziemy m.in. młot Ansaldo, prasę hydrauliczną  i walcarki, a także znajdujący się tam, od kilku lat, XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a.

Rewitalizacji ma być także poddany teren wokół hali. Jak informuje magistrat, wykonawcą budowlanej części inwestycji będzie firma JAEKEL-BUD-TECH. Kwota podpisanej umowy wyniosła 25 809 993, 29 zł.

Na kilka miesięcy, gdy inwestycje będą w toku, pojawimy się na miejscu z aparatem, by obserwować postępy prac. Miejmy nadzieję, że tym razem inwestycja ruszy "z pełną parą", bo o samym pomyśle pisaliśmy już w roku 2012.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również