Wiadomości z Chorzowa

Muzeum Hutnictwa otrzymało tytuł Modernizacji 2021 Roku

  • Dodano: 2022-10-03 11:15

Wyjątkowa inwestycja zyskała wielkie uznanie jury konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Muzeum Hutnictwa wygrało w kategorii „Obiekty zabytkowe”.

Otwarte w listopadzie ubiegłego roku chorzowskie Muzeum Hutnictwa w ostatnich dniach doczekało się wyjątkowego wyróżnienia i to podwójnego. Najpierw zyskało uznanie w plebiscycie na Wydarzenie Muzealne Roku. To jednak nie wszystko – placówka zdobyła główną nagrodę w konkursie Modernizacja Roku.

We wtorek 28 września zostały wręczone nagrody w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Gala finałowa 26. edycji odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Muzeum Hutnictwa zostało laureatem w kategorii Obiekty Zabytkowe.

Muzeum Hutnictwa z nagrodą główną w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku

Placówka otrzymała nagrodę za „modernizację historycznych hal stalowni huty „Królewskiej” (po 1945 roku „Kościuszko”) związanych z tradycją wytopu stali”.

Rewitalizacja obiektów z dostosowaniem zachowanych elementów pierwotnego wyposażenia i wciągnięcie ich na ścieżkę edukacyjną historii Chorzowa. Jednocześnie dobudowa nowych funkcjonalnych kubatur, w których eksponuje się i aranżuje nowoczesne wystawy. Poprzez zastosowanie materiału scalającego stare zabudowania z nowo projektowanymi (rdzewiejąca blacha – corten), wprowadza się charakterystyczny koloryt miejsca. Zaprojektowane zagospodarowanie terenu, inspiruje do rozwoju sąsiednich postindustrialnych zabudowań. (...) Inwestycja to klasyczny przykład rewitalizacji fragmentu miasta (a jeszcze do niedawna serca i żywiciela jego mieszkańców) i wyzwolenie ukrytego potencjału rozwoju i nowego życia – wyjaśnia jury w katalogu pokonkursowym.

Pod względem formalnym Muzeum Hutnictwa powołane zostało przez Radę Miasta Chorzów uchwałą nr XI/175/19 z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury. Następnie prezydent miasta Chorzów zarządzeniem nr OR.225.2019 z dnia 30 września 2019 roku powołał Adama Kowalskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Uchwałą nr XVII/304/20 Rady Miasta Chorzów z dnia 30 stycznia 2020 roku nadano statut Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji). Rozpoczęto prace nad opracowaniem i pozyskaniem zbiorów dotyczących chorzowskiego hutnictwa, przygotowaniem wystawy stałej i organizacją funkcjonowania przyszłego muzeum.

Inwestycja kosztowała prawie 37 milionów złotych, a ponad 15 milionów z tej sumy to środki z funduszy unijnych. Przed otwarciem instytucja trafiła na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również