Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w 2022 roku rozstrzygnięty. W gronie nagrodzonych znalazło się uruchomione w tym roku Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
W zakończonej, XXIII edycji konkursu o nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego znalazło się 27 ukończonych niedawno realizacji z 20 gmin.
Województwo śląskie się zmienia, a ta zmiana nie byłaby możliwa bez dobrze zaprojektowanej, funkcjonalnej przestrzeni. Nasz region od lat utożsamiany jest ze znakomitymi projektantami, architektami, których prace otrzymują najważniejsze branżowe nagrody. Tym bardziej się cieszę, że możemy wspólnie zmieniać oblicze regionu, tworzyć przestrzenie służące mieszkańcom, kulturze i budować na fundamentach przemysłowej tradycji regionu – wyjaśnił podczas gali wręczenia nagród marszałek Jakub Chełstowski.
Muzeum Hutnictwa docenione w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2022
Wśród nagrodzonych przez marszałka Jakuba Chełstowskiego realizacji znalazło się sześć projektów, które oddano do użytku w 2022 roku. Są to rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu – Zdroju (nagroda główna w wysokości 60 tysięcy złotych), rozbudowa i dostosowanie budynku do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach, a także rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i modernizacja miejskiego Zalewu Sosina w Jaworznie.
Wśród wyróżnień poczesne miejsce zajęło Muzeum Hutnictwa w Chorzowie! Podczas gali doceniono tym samym starania inwestora realizacji, czyli Miasta Chorzów i projektantów, czyli Blank Architekci Sp. z o.o. w osobach Leszka Woźniaka, Jana Poborskiego i Grzegorza Keniga.
Bardzo dobra i udana realizacja przebudowy budynków przemysłowych zarówno w sferze architektury, jak i ekspozycji. Detal wyważony i nawiązujący do historii i „genius loci”. Pomimo lokalizacji na uboczu i terenie czynnego zakładu, stworzono interesujące, wysokiej jakości nowe miejsce na mapie kulturalnej i edukacyjnej Śląska z potencjałem na dalszy rozwój - wyjaśnia swój wybór jury.
Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. W tym czasie do konkursu zgłoszonych zostało ponad 600 realizacji z obszaru województwa śląskiego. Wszystkie zgłoszone przestrzenie realizują cele konkursu oraz sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji.